Wynagrodzenie dla zespołów interdyscyplinarnych
Nie będzie przepisów obligujących samorządy terytorialne do wypłaty wynagrodzenia członkom zespołów interdyscyplinarnych ds. przemocy w rodzinie – zapowiada resort pracy i polityki społecznej. Interpelację w tej sprawie złożył poseł Romuald Ajchler.
O taką możliwość spytał w interpelacji poseł Romuald Ajchler. Jego zdaniem część członków zespołu interdyscyplinarnego musi swoje obowiązki w ramach zespołów wykonywać po czasie pracy zawodowej „Często są to popołudnia, wczesne godziny wieczorne, a nawet weekendy" – wskazuje poseł.
Jednak według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej konstrukcja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nie zakłada interwencji zespołów interdyscyplinarnych czy też grup roboczych w dni wolne od pracy lub w godzinach wieczornych i nocnych.
„Członkowie zespołów lub grup pracują z ofiarą przemocy w rodzinie i ze sprawcą po odebraniu sygnału o akcie przemocy – zatem wykonują swoje zadania w ramach obowiązków służbowych i zawodowych" – wyjaśnia MPiPS.
Zgodnie z ustawą w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia w związku z przemocą w rodzinie pracownik socjalny wspólnie z policjantem i pracownikiem ochrony zdrowia podejmują decyzję o odwiezieniu dziecka w bezpieczne miejsce.
Resort przyznaje, że jedyną służbą, która w takich sytuacjach nie ma gwarancji rekompensaty finansowej są przedstawiciele pomocy społecznej.
– Wystąpiłem z apelem do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o taką organizację pracy, która pozwoli na to, aby pracownicy socjalni pozostali w gotowości przystąpienia do czynności interwencyjnych, a także aby mieli gwarancję ze strony pracodawców odpowiedniej rekompensaty poniesionych kosztów i wysiłków – wyjaśnia wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda.
Informuje przy tym, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie przewiduje wprowadzenia przepisów obligujących samorządy gminne do wypłaty wynagrodzenia członkom zespołów interdyscyplinarnych lub grup roboczych.
/aba/
źródło: www.samorzad.pap.pl
oprac. ops.pl angoc
Komentarze (0)

Minimalne wynagrodzenie w górę. Wiemy, ile wyniesie w 2021 roku

Kolejne wydłużenie pracy zdalnej i zasiłków opiekuńczych

„Po pierwsze Rodzina!” kolejna edycja

Zamknięte żłobki i przedszkola. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony
