Partnerzy

      Newsy

Nowe ułatwienia dla wyborców niepełnosprawnych, nowe obowiązki wójtów

Zmiany w Kodeksie wyborczym wprowadzają możliwość głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych. Oznacza to jednak dodatkowe obowiązki dla wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) oraz Państwowej Komisji Wyborczej.

W ustawie z dnia 27 maja 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 147, poz. 881, dalej jako nowelizacja) wprowadzono daleko idące ułatwienia przeznaczone dla wyborców niepełnosprawnych czyli, jak stanowi nowelizacja, wyborców o ograniczonej sprawności fizycznej, psychicznej, umysłowej lub w zakresie zmysłów, która utrudnia im wzięcie udziału w wyborach.

Po wejściu w życie nowelizacji możliwe będzie uzyskanie przez wyborcę niepełnosprawnego szeregu informacji dotyczących wyborów m.in. o właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania, najbliżej położonych lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, terminie wyborów oraz godzinach głosowania czy też warunkach oraz formach głosowania. Do podania informacji zobowiązany będzie wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub upoważniony przez niego pracownik urzędu gminy; przekazanie informacji będzie mogło nastąpić również telefonicznie, w drukowanych materiałach informacyjnych przesyłanych na wniosek wyborcy niepełnosprawnego, jak również w formie elektronicznej. Informacje przydatne wyborcom niepełnosprawnych muszą zostać umieszczone również w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w opublikowane w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie.

Dodatkowe obowiązki spoczywają również na Państwowej Komisji Wyborczej, która zobowiązana jest opublikować w internecie informacje o uprawnieniach przysługujących wyborcom niepełnosprawnym na podstawie Kodeksu wyborczego, w formie uwzględniającej różne rodzaje niepełnosprawności.

Z dniem wejścia w życie nowelizacji możliwe będzie także głosowanie przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille\’a. W tym celu wymagane będzie uprzednie zgłoszenie dokonanego przez wyborcę niepełnosprawnego na co najmniej 14 dni przed dniem wyborów.

Pełna treść artykułu, wraz z omówieniem obowiązków spoczywających na wójcie (burmistrzu, prezydencie miasta) dostępna jest [ tutaj ]

Więcej na temat pomocy społecznej w jednostkach samorządu terytorialnego w Serwisie Samorządowym Wolters Kluwer Polska www.samorzad.LEX.pl  

oprac. ops.pl angoc

Komentarze Nowe ułatwienia dla wyborców niepełnosprawnych, nowe obowiązki wójtów (0)

      4 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdań z pieczy zastępczej

01 lipca 2019      TAGI:         
W dniu 28.06.2019 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy iPolityki...»

„Kurs na samodzielność – zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych w życiu społecznym”

22 marca 2017      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o zobowiązaniu zarządu...»
Ruszają kolejne programy ze wsparciem

Planowane zmiany w Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Trwają prace legislacyjne nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o Solidarnościowym...»

NOWE BECIKOWE z Wydawnictwem Gaskor!

01 grudnia 2009     
Nakładem Wydawnictwa Gaskor ukazała się właśnie książka „Świadczenia rodzinne....»

Nowe „Forum. O bezdomności bez lęku” do pobrania

03 lipca 2009     
Mamy nieskrywaną przyjemność donieść o wydaniu pierwszego numeru roczniaka „Forum....»

PSP. Dla niepełnosprawnych o uldze rehabilitacyjnej

25 lutego 2010     
Stowarzyszenie Klon/Jawor wydało broszurę „Niepełnosprawni - podatki 2009”...»