Trwają prace nad rozporządzeniami do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
Na stronie internetowej MPiPS opublikowano projekty aktów wykonawczych do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Zgodnie z projektowanymi przepisami szkolenie osób mających pełnić rolę asystentów rodziny trwać będzie minimum 230 godzin i obejmować będzie m.in. praktyki w instytucji pracy z rodziną, trening interpersonalny i terapię własną, wybrane zagadnienia z zakresu prawa, zadania i uprawnienia asystenta rodziny, etykę pracy i komunikację interpersonalną.
Szkolenia prowadzić będą mogły osoby posiadające odpowiednie wykształcenie wyższe oraz co najmniej trzyletnie udokumentowane doświadczenie w prowadzeniu szkoleń. W przypadku wybranych zagadnień dotyczących pracy z rodziną szkolenia będą mogli prowadzić również praktycy posiadający co najmniej ośmioletnią praktykę w realizacji zadań z zakresu pracy z rodziną zamiast wykształcenia wyższego. Intencją projektodawców jest, by szkolenie przeprowadzone było w formach zapewniających aktywny udział uczestników, czyniąc tym samym nabycie praktycznych umiejętności pracy z rodziną jednym z podstawowych, trwałych rezultatów szkolenia. Forma wykładu winna zostać zastosowana jedynie w odniesieniu do wiedzy teoretycznej niezbędnej do późniejszego przeprowadzenia zajęć w formach aktywizujących uczestnika.
Analogicznie planuje się uregulowanie kwestii szkolenia dla kandydatów do przysposobienia dziecka. Długość szkolenia wynosić będzie jednak minimum 45 godzin dydaktycznych.
Kolejnym projektem, nad którym trwają prace w MPiPS, jest projekt rozporządzenia w sprawie szkoleń dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej.
Pełny tekst artykułu dostępny jest tutaj
oprac. ops.pl angoc
Komentarze (0)

Nowy tekst jednolity ustawy o Karcie Dużej Rodziny

„Samorząd dla Rodziny” – trwają prace nad ustawą

„Za życiem” – nowy tekst jednolity ustawy

Przekazywanie danych osobowych. Trwają konsultacje
