Partnerzy

      Newsy

Specjalny zasiłek celowy przyznawany w ”szczególnie uzasadnionych przypadkach”

Osoby, które zwracają się o przyznanie zasiłku celowego specjalnego, a więc osoby, którym pomoc społeczna jest przyznawana w drodze wyjątku winny zdawać sobie sprawę, że w stosunku do nich "uznanie administracyjne" oceniane przez sąd administracyjny objęte jest innym rygorem niż wobec osób, które spełniają kryterium przyznania zasiłku celowego w rozumieniu art. 39 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) – orzekł NSA.

Jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 maja 2011 r. (sygn. I OSK 1911/10, LEX nr 896581), nie może w gospodarowaniu środkami finansowymi przez organy pomocowe dochodzić do takiej sytuacji, że osoby, które spełniają kryterium z ustawy o pomocy społecznej spotkają się z odmową przyznawania świadczenia z uwagi, na rozdysponowanie środków finansowych, na rzecz osób, które przekraczają kryterium bowiem istotą specjalnego zasiłku celowego o którym mowa w art. 41 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej jest jego wyjątkowość o czym świadczy brzmienie przepisu, który pozwala na przyznanie tegoż zasiłku "w szczególnie uzasadnionych przypadkach".

Wnioskodawca zwrócił się o przyznanie pomocy finansowej na zakup artykułów spożywczych i chemicznych, leków, opłatę rachunku za gaz oraz opłacenie czynszu. Prezydent miasta odmówił przyznania zasiłku specjalnego na opłatę czynszu. W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że dochód wnioskodawcy przekracza obowiązujące kryterium dochodowe uprawniające do przyznania pomocy, natomiast zgodnie z art. 41 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej może zostać przyznany specjalny zasiłek celowy, w związku z tym uwzględniając stan zdrowia oraz faktyczny dochód, przyznał pomoc w postaci zasiłku celowego specjalnego na leki, żywność, artykuły chemiczne oraz opłatę rachunku za gaz. Odmawiając przyznania zasiłku celowego na opłacenie zaległego czynszu, wskazał, iż mimo otrzymywania renty przez wnioskodawcę nadal traktuje on pomoc społeczną jako stałe źródło dochodu służące zaspokajaniu wszystkich potrzeb. SKO utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. Organ odwoławczy w uzasadnieniu decyzji zwrócił uwagę, że decyzja o przyznaniu zasiłku celowego specjalnego mieści się w sferze uznania administracyjnego, a zatem organ administracji, biorąc pod uwagę zarówno sytuację materialną i osobistą, jak również możliwości finansowe ośrodka pomocy społecznej, decyduje o przyznaniu bądź odmowie przyznania oraz o wysokości zasiłku celowego specjalnego. WSA oddalił skargę na decyzję SKO w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego specjalnego.

NSA rozpatrując skargę, przypomniał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 i art. 3 ustawy o pomocy społecznej, pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Pełna treść omówienia wyroku NSA dostępna jest tutaj  

www.samorzad.LEX.pl

oprac. ops.pl angoc

Komentarze Specjalny zasiłek celowy przyznawany w ”szczególnie uzasadnionych przypadkach” (0)

      3 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Szczególnie uzasadniony przypadek okiem NSA

Szczególnie uzasadniony przypadek okiem NSA

05 lutego 2024      TAGI:      
Zgodnie z art. 41 pkt 2 Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U.z2023r.poz....»

„ Bo razem łatwiej…”

17 października 2013     
OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy zaprasza wszystkich...»

Zapraszamy do projektu „Model wsparcia”

21 października 2013     
Centrum Integracji Społecznej testuje Model Wsparcia, którego innowacyjność skoncentrowana...»

Od marca 2010 roku wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny

01 czerwca 2009     
Dodatek pielęgnacyjny będzie weryfikowany co trzy lata wspólnie ze świadczeniami...»

Konkurs „Policjant, który mi pomógł” 2009

06 maja 2009     
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”...»

”Solidarność” ruszyła z protestami

25 maja 2011     
„Polityka wasza-bieda nasza” – pod takim hasłem we wszystkich miastach...»