Zatrudnienie pracownika samorządowego a zawieszenie prawa do świadczenia emerytalnego
Czy osiągnięcie przez pracownika samorządowego wieku emerytalnego, powoduje zawieszenie prawa do świadczenia, mimo kontynuacji zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy?
Zasadą jest, iż prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu w przypadku zajścia przesłanek określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Reguła ta wynika wprost z przepisu art. 103 przywołanej ustawy. Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych łączy obowiązek zawieszenia prawa do świadczenia emerytalnego z uzyskiwaniem przychodów, np. wynagrodzenia ze stosunku pracy. Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 104 ust. 1 ustawy, prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu, w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Powyższe oznacza zatem, iż przesłanką pozytywną w przedmiocie zawieszenia prawa do świadczenia emerytalnego nie jest uzyskanie jakiegokolwiek przychodu (np. z tytułu umowy o dzieło), a wyłącznie takiego, z którym związany jest obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Do dnia 01.01.2011 r., tj. daty wejścia w życie nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ustawodawca przewidywał przywileje w przedmiocie obowiązku zawieszenia prawa do świadczenia emerytalnego w przypadku kontynuacji przez pracownika zatrudnienia u tego samego bądź innego pracodawcy. W myśl przepisu art. 103 ust. 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 01.01.2011 r., prawo do świadczenia emerytalnego nie ulegało zawieszeniu w odniesieniu do emerytów, którzy ukończyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Regulacja ta powodowała całkowite wyłączenie zawieszalności emerytury, w sytuacji osiągnięcia przez zainteresowanego wymaganego wieku emerytalnego. Nabycie przez ubezpieczonego prawa do świadczenia i jego pobieranie, nie stały na przeszkodzie w kontynuowaniu zatrudnienia u tego samego pracodawcy lub nawiązania stosunku pracy z innym podmiotem. Poprzednie brzmienie przepisu, nie rodziło zatem po stronie pracownika konieczności rozwiązania stosunku pracy w przypadku osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, gdy zamierzał kontynuować zatrudnienie u tego samego pracowdawcy. Bez znaczenia pozostawała także wysokość uzyskanych przez pracownika przychodów. Ustawodawca dopuszczał tym samym możliwość łączenia przez zainteresowanego dwóch świadczeń: z tytułu zatrudnienia oraz z ubezpieczenia społecznego.
(…)
Pełna treść artykułu dostępna jest tutaj
oprac. ops.pl angoc
Komentarze (0)

Świadczenia rodzinne – nowy tekst jednolity

Czy pracodawca może wykorzystać adres e-mail byłego pracownika?

Świadczenia wyrównawcze dla osób represjonowanych. Można już składać wnioski

Tytuł pracownika miesiąca a kodeks pracy
