Newsy

Świat przyjazny seniorom

fot. MOPS Sopot
II Sopockie Targi Seniora zorganizowano z myślą o standardzie życia seniorów. Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Firmy oraz instytucje i organizacje przedstawiały bogatą ofertę produktów i usług dedykowanych seniorom. Uczestnicy mogli korzystać z bezpłatnych badań i porad. Tytułem „Przyjazny Seniorom” uhonorowano oferty, które zdaniem seniorów ułatwiają codzienne życie osób starszych.

Sopockie Targi Seniora
Hala 100-lecia Sopotu
5 listopada 2011

Fotoreportaż zobacz [ tutaj ].wmv

W słoneczną listopadową sobotę około 3 tys. osób odwiedziło II Sopockie Targi Seniora. Ponad 50 wystawców –  firm oraz instytucji i organizacji społecznych zaprezentowało bogatą ofertę produktów i usług dedykowanych seniorom w różnych kategoriach: Zdowie i Uroda, Sprzęt Rehabilitacyjny i ułatwiający codzienne życie, Usługi wspierające, Zdrowa żywność, Edukacja, Hobby i Rozrywka, Prawo i Finanse.

Oferta targowa była bardzo urozmaicona, tak jak zróżnicowana jest grupa seniorów. Prezentowane były zarówno propozycje zajęć dla osób aktywnych szukających pomysłów na atrakcyjne spędzanie czasu i zainteresowanych własnym rozwojem, np. wczasy z nauką obsługi komputera czy tańca, nauka języka angielskiego, zajęcia na uniwersytecie trzeciego wieku, jak i dla osób mniej samodzielnych potrzebujących wsparcia, m.in. usługi opiekuńcze, sprzęt rehabilitacyjny czy teleopieka – mówi Anna Jarosz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie – organizator Targów.

Seniorzy chętnie korzystali z bezpłatnych badań m.in. wzroku, słuchu i pamięci oraz porad udzielanych przez specjalistów. Lekarze i fizjoterapeuci podpowiadali jak podnieść sprawność fizyczną, przekonywali, że ruch i odpowiednia dieta, to sposób na zachowanie zdrowia i sprawności. Wśród pań dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z biustonoszami, gdzie barfiterka pomagała dobrać odpowiedni rozmiar i fason, tak aby nie tylko ładnie wyglądać ale przede wszystkim odciążyć kręgosłup.


 
II Sopockie Targi Seniora to nie tylko impreza wystawiennicza ale to również wydarzenie o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. Seniorzy tańczący Latino udowodnili, że taniec jest doskonałą formą terapii, wyzwala radość i daje energię; widzów zachwyciło również tango argentyńskie w wykonaniu dojrzałych tancerzy a Pani Małgorzata Szczepańska – Stankiewicz (finalistka X faktor) śpiewając piosenki o miłości wprowadziła romantyczny nastój.

– Koleżanka, która była na Targach w ubiegłym roku namówiła mnie, żeby przyjść i nie żałuję – mówi Pani Maria – energiczna 74 latka. Bardzo jestem zadowolona z masażu, wie Pani w tym wieku to zawsze coś boli. Masażysta rozmasował te najbardziej bolące miejsca i po masażu czułam się jak nastolatka – uśmiecha się pani Maria. Pobiegłam później na warsztaty zdrowego odżywiania, gdzie dowiedziałam się jak się prawidłowo odżywiać i miałam okazję spróbować pysznych potraw. 

Warsztaty plastyczne i mini turniej szachowy połączyły różne pokolenia – papierowe róże, kartki świąteczne i ozdobne torby wspólnie wykonywali seniorzy i najmłodsi uczestnicy Targów. Różne pokolenia spotkały się również podczas debaty, gdzie rozmawiano o wzajemnych relacjach, o tym jak młodzi i osoby starsze postrzegają siebie nawzajem i czego mogą się od siebie nauczyć. W czasie debaty „Dialog między pokoleniami” wykorzystano badania ankietowe przeprowadzone w sopockich szkołach średnich oraz wśród seniorów. Starość zaczyna się wtedy kiedy czujemy się staro – napisał uczeń 3 klasy LO, według uczennicy 3 klasy starość zaczyna się w momencie, kiedy człowiek niczego już nie pragnie, nie stawia sobie nowych wyzwań, nie jest niczym zainteresowany. Barbara Mejsner – socjolog z sopockiego MOPS-u, która przygotowała ankiety oraz debatę i ją współmoderowała podsumowuje: najważniejsze bez względu na wiek, jest to aby mieć w życiu pasje, ciekawe zajęcia, które dają nam radość i satysfakcję.

Seniorzy uczestniczący w Targach uhonorowali tytułem „Przyjazny Seniorom” oferty, które ich zdaniem ułatwiają codzienne życie osób starszych: mówiący termometr elektroniczny oraz Teleopiekę – zdalną opieką w domu nad osobami starszymi a także oferty, które mogą uatrakcyjnić ich życie: specjalne rejsy promem dla seniorów, warsztaty fotograficzne oraz piękny, oryginalny stroik świąteczny.

II Sopockie Targi Seniora, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony osób odwiedzających jak i wystawców pokazują, że jest coraz większe zapotrzebowanie na inicjatywy dedykowane seniorom. Również przedsiębiorcy zaczynają zwracać uwagę na tę stale rosnącą grupę społeczną i dostosowują swoją ofertę do potrzeb i możliwości osób starszych – podsumowuje Agnieszka Niedałtowska – koordynator Sopockich Targów Seniora.

Starość to naturalny, kolejny etap naszego życia. To jaka będzie w dużej  mierze zależy od nas samych. Czy istnieje jakaś recepta na dobą starość? Myślę, że najważniejsza jest aktywność, zarówno ta fizyczna, jak i intelektualna – mówi Anna Jarosz,  podtrzymywanie kontaktów społecznych, dbanie o dobre relacje w rodzinie w tym z młodym pokoleniem. Przez całe życie należy przygotowywać się do swojej starości. Mam nadzieję, że oferty, pokazy i porady jakie zaproponowaliśmy Państwu podczas II Sopockich Targów Seniora będą inspiracją do tego jak zapewnić sobie i swoim bliskim dobrą pogodną starość.

źródło: MOPS Sopot
www.mopssopot.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      3 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Nowe koszty upomnienia

Nowe koszty upomnienia

15 października 2021      TAGI:      
Przypominamy, że od 13 października obowiązują nowe koszty upomnienia, wprowadzone...»
14 emerytura tuż tuż

Czternasta emerytura tuż tuż

15 października 2021      TAGI:         
W pierwszej połowie roku do emerytów i rencistów trafiła "trzynastka". W najbliższym...»
Zmiany w domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży

Świadczenie wychowawcze i ZUS – ciąg dalszy

14 października 2021      TAGI:         
Senat odrzucił w całości projekt ustawy uchwalonej przez Sejm zakładającej powierzenie...»
Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

13 października 2021      TAGI:      
Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie...»
Centra opiekuńczo-mieszkalne – nabór dodatkowy

Centra opiekuńczo-mieszkalne – nabór dodatkowy

12 października 2021      TAGI:      
Ministerstwo ogłosiło dodatkowy nabór wniosków w ramach programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”....»
nowa21 » 15 października 2021, 21:48

Likwidacja 500+

Monia2020 » 15 października 2021, 20:03

Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego

de Charette » 15 października 2021, 15:57

pandemia. Kiedy koniec?

Kumali » 15 października 2021, 15:00

Hazard

Hinata » 15 października 2021, 14:53

szkolenie z pieczy zastępczej