Jak powstał Ruch ATD?
Przeciw nędzy i wykluczeniu – wokół książki "Z podniesionym czołem"
Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Wydawnictwo WIĘŹ zapraszają na spotkanie pt. „Przeciw nędzy i wykluczeniu, w imię Praw Człowieka”. Z okazji ukazania się w Bibliotece WIĘZI książki Francine de la Gorce „Z podniesionym czołem” o międzynarodowym ruchu ATD (Agir Tous pour la Dignité – Razem postawmy na godność), jego założycielu, ks. Józefie Wrzesińskim (1917–1988) i idei stałego wolontariatu, gromadzącego osoby różnych wyznań i przekonań politycznych, mówić będą Anna Kostrzewska-Bednarkiewicz i Cezary Gawryś (WIĘŹ) oraz Tereliza Braun i Pierre Klein (Ruch ATD Polska).
Termin: 29 listopada: 18:00 – 20:00
Lokalizacja: Warszawa, siedziba KIK, ul. Freta 20/24 A
Jedno z pierwszych spotkań poświęconych książce Francine de la Gorce odbyło się dnia 19 listopada 2011 roku w Mediatece Instytutu Francuskiego w Warszawie przy ul. Widok 12. Uczestnikami tego spotkania, zorganizowanego przez Wydawnictwo WIĘŹ, Ruch ATD, Ambasadę Francji oraz Instytut Francuski w Warszawie byli m. in. Pani Ewa Tomaszewska – polityk społeczny, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Pani Teresa Sierawska z Biura Polityki Społecznej Urzędu m. st. Warszawy.
Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów Europejskim Roku Wolontariatu pod hasłem Wolontariat: przygoda, pasja, wyzwanie? W Mediatece Instytutu Francuskiego miała miejsce dyskusja panelowa na temat książki: Francine de la Gorce z udziałem Terelizy Braun i Pierre`a Kleina (Ruch ATD) oraz Anny Kostrzewskiej-Bednarkiewicz i Cezarego Gawrysia (Więź). Uczestnicy mieli mozliwość obejrzenia fragmentu filmu dokumentalnego Caroline Glorion i Gérarda Lemoine pt. Joseph Wresinski "50 lat walki z nędzą".
Videoreportaż [ tutaj ]
O książce:
Francine de la Gorce, młoda Belgijka, spotyka w roku 1957 we Francji Józefa Wrzesińskiego, katolickiego księdza, syna Polaka i Hiszpanki, żyjącego z biednymi rodzinami w obozie dla bezdomnych w Noisy-le-Grand pod Paryżem. Gdy Wrzesiński zakłada międzynarodowy ruch ATD Czwarty Świat sprzeciwiający się nędzy i wykluczeniu, Francine zostaje jego bliską współpracowniczką. U jego boku odbywa m.in. podróż do Indii. W swojej książce stawia nas twarzą w twarz z niedolą, obecną także w krajach bogatych, ukazując Józefa Wrzesińskiego jako wielkiego wizjonera, człowieka upartego i wrażliwego, przeżywającego załamania, ale ożywionego niezłomną nadzieją na zbudowanie wspólnie z ubogimi prawdziwie braterskiego społeczeństwa.
żródło: info. wlasna oraz Facebook
oprac.ops.pl angoc
Komentarze Jak powstał Ruch ATD? (0)

Powstał projekt ustawy dot. ochrony dziecka
POWSTAŁ NOWY PORTAL!

Jak przygotować się do kontroli Standardów Ochrony Małoletnich na postawie najczęstszych uchybień i nieprawidłowości. Szkolenie online.

Zmiana wysokości zasiłku pogrzebowego powoli staje się faktem

Głosowanie przez pełnomocnika – ostatni moment na wniosek
