Partnerzy

      Newsy

Kim jest organizator społeczności lokalnych?


O tym, że metoda pracy socjalnej ze środowiskiem lokalnym jest ważnym aspektem skutecznego pomagania, wie każdy profesjonalista. Kim jest organizator społeczności lokalnej? Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej zaprasza do lektury nowej publikacji na ten temat.

Zapraszamy do lektury publikacji pt. Profil kompetencji. Organizator społeczności  lokalnych. To pierwsza z serii dziewięciu publikacji poświęconych organizowaniu społeczności lokalnej wydanej przez CAL w ramach projektu „Standardy w Pomocy”.



Organizator społeczności lokalnej jest łącznikiem pomiędzy mieszkańcami a grupami mieszkańców, pomiędzy mieszkańcami a organizacjami oraz władzami, a często także pomiędzy osobami zawodowo zajmującymi się budowaniem społeczności lokalnych, które pracują nad rozwojem społecznym dzielnic, osiedli, wsi z ramienia różnych organizacji i instytucji. W publikacji obszernie opisano jakie zadania wykonują organizatorzy społeczności lokalnych, na jakich obszarach działają oraz przedstawiono zakres ich prac i obowiązków.


Organizator społeczności lokalnych stymuluje i wspiera obywateli, instytucje oraz organizacje w rozwiązywaniu problemów społecznych w określonych dzielnicach, miastach lub na innych obszarach. Planuje i organizuje różnorodne działania i projekty z obywatelami i partnerami, korzystając z szerokiego wachlarza interwencji na różnych poziomach – od jednostki do grupy. Jego celem jest wspieranie inicjatyw mieszkańców, tworzenie wzajemnych relacji między nimi oraz nawiązywanie współpracy obywateli z instytucjami i/lub partnerami. Organizator społeczności lokalnych wspiera ich w tworzeniu wspólnoty, wzmacnianiu więzi oraz w działaniach zmierzających do poprawy warunków życia, co prowadzi do zwiększenia dobrobytu indywidualnego i grupowego. Organizator społeczności lokalnych w większości przypadków działa z ramienia organizacji, których zadaniem jest praca na rzecz miasta, dzielnicy, osiedla lub wsi.


Publikacja została wydana w ramach projektu “Tworzenie i Rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
Projekt „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” realizowany jest w partnerstwie publiczno-społecznym. Jego liderem jest: Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich oraz 11 partnerów z sektora pozarządowego. W ramach projektu tworzone są, a następnie pilotażowo wdrażane oraz upowszechniane i implementowane standardy działania instytucji pomocy i integracji społecznej oraz usług oferowanych dla różnorodnych grup klientów i społeczności lokalnych.


Więcej informacji na temat projektu: www.standardypomocy.pl



więcej na ten temat w serwisie ops.pl

CAL Pierwszy \”Zeszyt LIS\”! 

CAL Organizowanie Społeczności Lokalnej

źródło: Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej
Strona Internetowa CAL www.cal.org.pl




oprac. ops.pl angoc

Komentarze Kim jest organizator społeczności lokalnych? (0)

      3 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Nowy tekst jednolity o rencie socjalnej

EMERYTURA+: jest projekt ustawy, nowe ustalenia

08 marca 2019      TAGI:         
Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym...»

Innowacyjne podejście do przemocy – czy jest sposób na skuteczną pomoc ofiarom ?

30 lipca 2014      TAGI:         
Jak pokazują wyniki badań, problem przemocy domowej nadal najczęściej dotyka kobiety,...»

RPO o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jest odpowiedź Ministerstwa

25 kwietnia 2019      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony stanem prac nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu...»

Kim jest pracownik socjalny?

18 grudnia 2011     
O tym, że Ośrodki Pomocy Społecznej nie są tylko miejscem wypłaty zasiłków mogą...»

Rusza 5 edycja Kampanii Aktywnych Społeczności

21 kwietnia 2009     
 "Zróbmy coś dla siebie i dla naszych społeczności"- to hasło Kampanii...»

Bezdomność w Partnerstwach Lokalnych Zdiagnozowana

08 marca 2012     
Na przełomie stycznie i lutego zamknięto pracę nad 30 diagnozami lokalnymi realizowanymi...»