Wolność jest w nas
Portal internetowy www.popieluszko.pl, poświęcony księdzu Jerzemu Popiełuszce, to wspólna inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej i Narodowego Centrum Kultury. Jej celem jest przypomnienie i ugruntowanie w świadomości społecznej postaci księdza Jerzego, niezłomnego duchownego, zamordowanego w 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.
Twórcy Portalu są przekonani, iż zaproponowana forma przekazu pozwoli na dotarcie do szerokiego kręgu odbiorców, a szczególnie do ludzi młodych, dla których Internet jest podstawowym narzędziem komunikacji. Portal powstał jako jeden z elementów akcji społeczno-edukacyjnej „Prawda jest nieśmiertelna xJ”.
Portal poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce opowiada historię jego życia poprzez wirtualną wędrówkę po jego pokoju. Został on pomyślany w ten sposób, by nawiązywał do rzeczywistych pomieszczeń, w których żył i pracował ks. Jerzy. W wirtualnym pokoju pojawią się także przedmioty symbolizujące kolejne etapy życia kapłana – jak np. czapka żołnierska, będąca odniesieniem do lat służby wojskowej kleryka Popiełuszki.
Na portalu oprócz biogramu księdza zamieszczone będą relacje, dokumenty, galerie zdjęć. Na portalu znajduje się również mapa z miejscami działalności ks. Jerzego. Internauci będą mogli zapoznać się także z homiliami księdza Jerzego, wygłaszanymi podczas mszy św. za Ojczyznę, odprawianych w warszawskim kościele pw. św. Stanisława Kostki. Kazania zostały zamieszczone zarówno w formie tekstu, jak i autentycznych nagrań. Do dyspozycji zainteresowanych będą także materiały edukacyjne (w tym scenariusze lekcji), przybliżające postać i działalność ks. Jerzego Popiełuszki.
więcej na ten temat w serwisie ops.pl
W czasach reżimu komunistów w PRL głosił by nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężać (Rz 12:17-21). Upominał się o ludzką godność dla więzionych, prześladowanych, pozbawionych pracy – dla wszystkich. Upominał się o podeptane wartości. Mówił o miłości, męstwie, prawdzie, solidarności, szacunku do drugiego człowieka i szacunku do pracy – "jeśliby nikt od was nie wymagał, wy sami od siebie wymagajcie". Sprawiał, że ludzie potrafili pozytywnie ustosunkować się nawet do swoich wrogów.
Ks. Jerzy nie tylko głosił dewizę: „Zło dobrem zwyciężaj”, ale realizował ją też w swym życiu, i to niekiedy ku zdziwieniu swoich najbliższych. Jak choćby w Wigilię podczas stanu wojennego, kiedy to wyszedł z plebanii i obszedł posterunki wojskowe na Żoliborzu w Warszawie. Rozdawał żołnierzom opłatki. A w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia prosił ludzi z ambony, by przynosili żołnierzom gorący barszcz czy bulion na rozgrzewkę.
"W dużej mierze sami jesteśmy winni naszemu zniewoleniu, gdy ze strachu albo dla wygodnictwa akceptujemy zło, a nawet głosujemy na mechanizm jego działania. Jeśli z wygodnictwa czy lęku poprzemy mechanizm działania zła, nie mamy wtedy prawa tego zła piętnować, bo my sami stajemy się jego twórcami i pomagamy je zalegalizować". KAZANIA KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI, 27 maja 1984
20. rocznica śmierci ks. Popiełuszki
Andrzej Gocłowski
oprac. ops.pl angoc
Komentarze (0)

Koronawirus vs. RODO. Czy przetwarzanie danych dotyczących zdrowia jest sprzeczne z prawem?

Karta Dużej Rodziny – czy legitymowanie jest zasadne?

Niepełnosprawni mogą mieć problemy z oddaniem głosów w wyborach. Jest szereg uchybień

Praca zdalna w urzędach została przedłużona. Jest rozporządzenie Rady Ministrów
