Newsy   

Rada m. st. Warszawy zdecyduje o losach OPS i ŚOO


Projekt uchwały likwidującej Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy oraz Śródmiejski Ośrodek Opiekuńczy im. prof. Andrzeja Tymowskiego będzie przedmiotem obrad XXXVII Sesji Rady m.st. Warszawy w dniu 31 maja 2012 roku.

Jutro Rada m. st. Warszawy zdecyduje o losach systemu pomocy społecznej warszawskiej dzielnicy Śródmieście. Zgodnie z projektem uchwały z dniem 1 stycznia 2013 roku przestaną istnieć dwie samorządowe jednostki OPS i ŚOO, realizujące dotychczas zadania pomocy społecznej dla mieszkańców dzielnicy. Te zadania przejmie od 2013 roku nowa instytucja o nazwie Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. Andrzeja Tymowskiego, która będzie realizować je ze zmniejszonym o blisko 30 osób personelem.

Twórcom rewolucyjnych zmian systemu pomocy społecznej w warszawskiej dzielnicy Śródmieście udało się już przekonać Radę Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy o możliwości lepszego pomagania mieszkańcom w ramach nowej struktury realizującej dotychczasowe zadania pomocy społecznej dla mieszkańców dzielnicy. Kluczowym argumentem, który przemówił do radnych był budżetowy aspekt proponowanej innowacji. Twórcy projektu przekonali radnych o tym, że da się lepiej i przede wszystkim oszczędniej pomagać. Dotychczasowe zadania śródmiejskiej pomocy społecznej, które wyznacza obecnie przynajmniej kilka ustaw może zdaniem twórców projektu realizować mniejsza niż dotychczas liczba pracowników.

To, że projekt uchwały w powyższej sprawie będzie przedmiotem obrad Rada m. st. Warszawy w dniu 31.05.2012 oznacza, że został on już zaopiniowany przez Komisję Polityki Społecznej i Przeciwdziałania Patologiom w Radzie Miasta Stołecznego Warszawy.

Brakło głosu Stowarzyszenia Pracowników Socjalnych!

Konsultacje projektu zakończyły się w dniu 24 maja br. Mogły w nich brać udział wyłącznie organizacje pozarządowe. \”Do wzięcia udziału w konsultacjach zapraszamy wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie\” – informowali organizatorzy tych konsultacji. Zgodnie z powyższym uczestnikami konsultacji projektu nie mogły być związki zawodowe oraz organizacje pracodawców. W tych konsultacjach mogła natomiast uczestniczyć m.in. organizacja pozarządowa reprezentująca głos pracowników socjalnych. Nie uczestniczyła ponieważ nie istnieje obecnie Polskie Towarzystwo Pracowników Socjalnych PTPS – organizacja wcześniej próbująca ten głos reprezentować. To co dzieje się teraz w Śródmieściu Warszawy i dziać się może niebawem w innych dzielnicach miasta, przemawia za koniecznością reaktywacji Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Socjalnych lub powołaniem do życia nowej organizacji/stowarzyszenia reprezentującego ten głos.

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

Aktualnie w Warszawie

Warszawa: Śródmiejskie SOS Pomocy Społecznej

info. własna
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      5 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Rada ds. polityki senioralnej

Rada ds. Polityki Senioralnej – nabór trwa!

02 marca 2020      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków na członków...»

Rada Rodziny powołana. Jakie będą jej zadania?

06 grudnia 2019      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na czele z szefową resortu, Marleną...»
Rada seniorów

Czy rada seniorów zagości na stałe w ustawach samorządowych?

25 lutego 2020      TAGI:      
Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym,...»
Rządowe wsparcie 500 zł dla nauczycieli. Komu przysługuje dofinansowanie?

500 zł dla nauczycieli. Komu przysługuje dofinansowanie?

23 listopada 2020      TAGI:         
W dniu 19.11.2020 r. Zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki...»

Badania prenatalne po wyroku Trybunału – Webinarium

20 listopada 2020     
W dniu 23.11.2020 r. O godz. 11:00 do 13:30 odbędzie się webinarium poświęcone PROGRAM 11.00-11.15...»