Partnerzy

      Newsy

Bezpłatna książka: Kapitał społeczny ludzi starych na przykładzie mieszkańców miasta Białystok

Ukazała się bezpłatna książka elektroniczna o tematyce gerontologicznej. W publikacji przedstawiono m.in. koncepcję aktywnego starzenia się, srebrnej gospodarki, przegląd aktualnych wyników badań na temat aktywności społecznej osób starszych, udziału w rynku pracy, podwyższania wieku emerytalnego, infrastruktury kapitału społecznego ludzi starych oraz miast przyjaznych osobom starszym.

Zapraszamy do lektury książki pt. \”Kapitał społeczny ludzi starych na przykładzie mieszkańców miasta Białystok\” autorstwa Andrzeja Klimczuk. Publikacja jest dostępna bezpłatnie w formie elektronicznej do pobrania ze strony internetowej wydawnictwa Wiedza i Edukacja (https://wiedzaiedukacja.eu/archives/56817). Plik można swobodnie dalej dystrybuować.




Z wstępu:

\”Kapitał społeczny ludzi starych na przykładzie mieszkańców miasta Białystok\” to książka oparta na analizach teoretycznych i empirycznych, która przedstawia problem diagnozowania i używania kapitału społecznego ludzi starych w procesach rozwoju lokalnego i regionalnego. Kwestia ta jest istotna ze względu na zagrożenia i wyzwania związane z procesem szybkiego starzenia się społeczeństwa polskiego na początku XXI wieku. Opracowanie stanowi próbę sformułowania odpowiedzi na pytania: jaki jest stan kapitału społecznego ludzi starych mieszkających w Białymstoku, jakim ulega przemianom i jakie jest jego zróżnicowanie?

Ludzie starzy są tu postrzegani jako kategoria społeczna, czyli zbiór osób podobnych do siebie pod względem społecznie istotnych cech (takich jak wiek, posiadane role społeczne i świadomość korzystania ze świadczeń społecznych), którzy są świadomi tego podobieństwa i swojej odrębności od innych. Przyjmuje się ponadto, iż osoby takie przekroczyły 60. rok życia. Zakłada się też, że w zasobach ludzkich skumulowany jest kapitał ludzki, społeczny i kulturowy. Kapitał społeczny jest tu ujmowany szeroko jako potencjał współdziałania osadzony w powiązaniach międzyludzkich i normach społecznych, który może przynosić korzyści osobom, grupom i społeczeństwom. […]

Publikacja nie zawiera ścisłego zakończenia. W ostatnim rozdziale wskazano jedynie na główne wnioski płynące z badań oraz na potencjalne dalsze kierunki analiz. Uzupełnienie tego podejścia stanowią zamieszczone w aneksie zestawienia oddolnych technik budowania kapitału społecznego oraz podstawowych cech Miast Przyjaznych Starszemu Wiekowi. Z opracowania tego z pewnością będą mogli skorzystać nie tylko naukowcy zajmujący się tematyką ludzi starych, ale i pracownicy socjalni, politycy, pracodawcy, przedstawiciele mediów i organizacji pozarządowych oraz obywatele Białegostoku i innych miast.

O autorze:

Andrzej Klimczuk, socjolog, absolwent Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, doktorant w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2002-2009 redaktor i korespondent wydawnictw o grach komputerowych. Wolontariusz Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku m.in. przy projektach społeczno-artystycznych \”Szlak Dziedzictwa Żydowskiego\”, \”Ładniej? PRL w przestrzeni miasta\”, \”35 lat później\” i \”Audiobus. Dźwiękowy przewodnik do słuchania w autobusach komunikacji miejskiej\” oraz Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce przy projekcie promocji zarządzania wiekiem \”Zysk z dojrzałości\”. Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Polskiego Towarzystwa Badania Gier, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, European Network for Social Policy Analysis i European Map of Intergenerational Learning. Autor prac naukowych z zakresu gerontologii, ludologii i polityki społecznej.



oprac. ops.pl angoc

Komentarze Bezpłatna książka: Kapitał społeczny ludzi starych na przykładzie mieszkańców miasta Białystok (0)

      2 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Nierówny podział obowiązków opiekuńczych

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – założenia

15 lipca 2021      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło główne założenia Rodzinnego...»
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – konsultacje społeczne

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – konsultacje społeczne

27 lipca 2021      TAGI:      
Rozpoczął się proces konsultacji społecznych ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym,...»

DZIEŃ LUDZI BEZDOMNYCH W STALOWEJ WOLI

16 kwietnia 2015      TAGI:      
Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej SPECTRUM w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem...»

Miasta pomagają społecznie

04 stycznia 2010     
Z każdym rokiem miasta wydają coraz więcej na pomoc społeczną. W ciągu ostatnich...»

Bliżej problemów mieszkańców

13 lutego 2010     
W dniu 03.02.2010 nastąpiło uroczyste otwarcie nowej placówki Ośrodka Pomocy Społecznej...»

Filmy o partycypacji ludzi bezdomnych w Polsce

20 października 2009     
Filmy dokumentujące uczestnictwo osób bezdomnych w życiu społecznym powstały napotrzeby...»