Newsy      

Pomoc społeczna vs opieka społeczna

Chcę aby zapoznali się Państwo z moim tekstem, który wysłałem do wielu redakcji gazet, telewizji oraz portali internetowych. Uważam, że taki głos jest potrzebny. Inna kwestia czy ktoś w ogóle to zauważy. Poniżej tekst. Pozdrawiam

Do redakcji

Pomoc Społeczna vs. Opieka Społeczna

Tytułowa konfrontacja nadal posiada jednego lidera, jest nim niestety opieka społeczna. Dla wielu może mało istotna kwestia, wręcz marginalna, bo niby dlaczego przejmować się tego typu nazewnictwem skoro i tak „wiadomo o co chodzi”. Otóż dla większości, a nawet wyrażam nadzieję, że całości środowiska pracującego w sferze pomocy społecznej jest to niezmiernie ważne. Sam jestem pracownikiem socjalnym i twierdzę, że ma to ogromne znaczenie jak się o naszym środowisku mówi.

Mimo, że minęło już ponad 20 lat od przemian ustrojowych w Polsce nadal dominuje określenie „opieka społeczna” nad „pomocą społeczną”. To pierwsze jest reliktem poprzedniej epoki, gdzie opieka społeczna kojarzyła się jedynie z rozdawaniem zasiłków. Mimo wielu słabości obecnego systemu pomocy społecznej musimy docenić zmiany jakie nastąpiły w tej sferze. Oczywiście określenia  –  „rozdawanie zasiłków” nie możemy do końca wykluczyć, ponieważ nadal ten „proceder” moim zdaniem istnieje. Powstało jednak wiele świetnych inicjatyw społecznych, pomysłów, innowacji, które skutecznie pomagają potrzebującym nie tylko skupiając się na przekazywaniu środków finansowych. „Rolą pomocy społecznej jest umożliwienie osobom lub rodzinom wyjścia z trudnych sytuacji życiowych. Interweniujemy wtedy gdy podopieczni nie są w stanie sami dać sobie rady z problemami, które ich dotykają.” Zatem, powyższa pomoc musi być realizowana w zróżnicowany sposób. Mam wrażenie, że pod tym względem tak właśnie się dzieje i jest coraz lepiej w tym zakresie.

Pracownikom instytucji pomocowych zależy aby  uświadomić, że wykonujemy ciężką, codzienną pracę, która nie wiąże się rozdawaniem zasiłków, a z tym właśnie kojarzy się to określenie. Mógłbym tu przytoczyć mnóstwo artykułów prasowych, przedstawić wiele wypowiedzi przedstawicieli władz i innych dowodów, gdzie „opieka społeczna” nadal jest na piedestale.

Na koniec chciałbym zadać krótkie pytanie – czy ktoś dziś mówi milicja? W związku z tym proszę o refleksję jak czułaby się policja, gdyby dziś na ich funkcjonariuszy mówiono milicja? 

Mam nadzieję, że dziennikarze zadadzą sobie odrobinę trudu aby nie ponawiać tego rażącego błędu.

Myślę, że moje słowa kieruje w imieniu wszystkich pracowników ośrodków pomocy społecznej.              

                                                                         pracownik socjalny

Komentarze (0)

      2 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

6 mln zł na pomoc osobom bezdomnym

20 grudnia 2018      TAGI:         
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił kolejny już konkurs z cyklu...»

Upadłość konsumencka – pomoc dla zadłużonych

08 stycznia 2018      TAGI:      
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało zmiany w prawie upadłościowym. Po zmianach...»

Ile kosztuje polityka społeczna w Polsce? – zaproszenie na seminarium

24 stycznia 2018      TAGI:      
Zapraszamy na seminarium „Ile kosztuje polityka społeczna w Polsce?”, które odbędzie...»

Pomoc państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych

10 kwietnia 2018      TAGI:      
Trwają prace legislacyjne nad ustawą o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych...»

Pomoc dla osób niepełnosprawnych

Ministerstwo w roku 2019 wychodząc naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych planuje...»