Newsy

Emp@tia – nowy portal pomocy społecznej


Portal Informacyjno-Usługowy emp@tia, służący beneficjentom pomocy społecznej i jej pracownikom, rusza od początku 2014 roku, natomiast w niektórych gminach prowadzony jest już pilotaż projektu. Nowy portal to miejscem, w którym każda osoba i rodzina poszukująca pomocy państwa uzyska kompleksową informację dotyczącą: rodzaju pomocy, o którą może się ubiegać, zasad jej przyznawania oraz miejsca udzielanej pomocy. 16 grudnia 2013 roku odbyła się w Warszawie konferencja promująca nowy portal emp@tia (PIU) oraz Rejest Jednostek Pomocy Społecznej (RJPS). Mówiono o korzyściach nowych narzędzi pomagania dla klientów systemu pomocy społecznej oraz pracowników udzielających pomocy.

Choć nic nie zastąpi prawdziwej empatii pracowników socjalnych, to dzięki temu projektowi zyskają oni nowoczesne narzędzie, ułatwiające im wypełnianie zadań – powiedział podsekretarz stanu Radosław Mleczko, podczas konferencji poświęconej uruchomieniu portalu emp@tia. – Przyszły rok poświęcimy na wdrożenie projektu – powiedział wiceminister Mleczko. – Mamy nadzieję, że na koniec 2014 r. wszystkie gminy dołączą do projektu i zaczną korzystać z tej formy komunikacji. Takim gminom resort bezpłatnie udostępnia niezbędne oprogramowanie.

Dyrektor Departamentu Informatyki w MPiPS Marek Kulawczyk zapewnił, że uruchomienie portalu emp@tia uprości i przyspieszy decyzje o przyznawaniu świadczeń. Wyjaśnił, że portal informacyjny jest elementem dużo większego projektu o nazwie „Emp@tia – platforma komunikacyjna zabezpieczenia społecznego”. W ramach projektu udostępniona jest możliwość składania drogą elektroniczną wniosków o pomoc społeczną, świadczenia rodzinne i inne. Projekt ma na celu również wyeliminowanie zaświadczeń na rzecz oświadczeń w obszarze zabezpieczenia społecznego poprzez wymianę informacji drogą elektroniczną z innymi resortami np. Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W ramach projektu integrowana jest wiedza ze wszystkich trzech obszarów zabezpieczenia społecznego tj. pomoc społeczna, świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny.

Rusza także elektroniczny system Rejestru Jednostek Pomocy Społecznej. Zapewnia on gromadzenie całościowych danych z naciskiem na ich stałą i systematyczną aktualizację. Jego podstawową funkcją jest umożliwienie obywatelom i urzędnikom dostępu do danych Jednostek Pomocy Społecznej. Wyszukiwanie jest możliwe poprzez określenie rodzaju poszukiwanej placówki lub jej lokalizacji – po podaniu kodu pocztowego – najbliższej wyszukującemu.

W części informacyjnej systemu RJPS publikowane będą artykuły dotyczące powstawania nowych jednostek oraz o działalności placówek. Pracownicy jednostek mogą tu poszukiwać informacji o interesujących ich szkoleniach i seminariach. Jest to również miejsce, gdzie publikowane będą wyniki badań i analiz. Dodatkowo portal umożliwia prowadzenie badań z użyciem ankiet i formularzy, kierowanych do pracowników jednostek pomocy społecznej. Każde z województw ma możliwość publikowania treści w ramach prowadzonej przez siebie części serwisu.

Więcej na ten temat na stronie MPiPS

Adres nowego portalu: www.empatia.mpips.gov.pl

Więcej na ten temat w serwisie i na forum ops.pl

Projekt Emp@tia

Projekt Emp@tia czyli eOPS

źródło: info. własna, MPiPS
www.mpips.gov.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      4 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Obwieszczenie Marszałka Sejmu RP w sprawie ustały o pomocy społecznej

26 września 2017      TAGI:      
W dniu 22 września 2017r. zostało opublikowano Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej...»

Apel Rzeczników o przeprowadzenie kampanii społecznej

07 września 2017      TAGI:      
Rzecznik Praw Obywatelskich jak również Rzecznik Praw Dziecka zwrócili się do Prezes...»

Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”. Edycja 2018

15 stycznia 2018      TAGI:      
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił konkurs ofert w ramach Programu Pokonać...»

Jest projekt rozporządzenia zmieniające rozporządzenie ws. domów pomocy społeczne

06 kwietnia 2017      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opublikowało w dniu 03.04.2017 r.projekt...»

Konkurs „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”

24 maja 2018     
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiła dodatkowy konkurs ofert wramach...»