Newsy

Emp@tia – nowy portal pomocy społecznej


Portal Informacyjno-Usługowy emp@tia, służący beneficjentom pomocy społecznej i jej pracownikom, rusza od początku 2014 roku, natomiast w niektórych gminach prowadzony jest już pilotaż projektu. Nowy portal to miejscem, w którym każda osoba i rodzina poszukująca pomocy państwa uzyska kompleksową informację dotyczącą: rodzaju pomocy, o którą może się ubiegać, zasad jej przyznawania oraz miejsca udzielanej pomocy. 16 grudnia 2013 roku odbyła się w Warszawie konferencja promująca nowy portal emp@tia (PIU) oraz Rejest Jednostek Pomocy Społecznej (RJPS). Mówiono o korzyściach nowych narzędzi pomagania dla klientów systemu pomocy społecznej oraz pracowników udzielających pomocy.

Choć nic nie zastąpi prawdziwej empatii pracowników socjalnych, to dzięki temu projektowi zyskają oni nowoczesne narzędzie, ułatwiające im wypełnianie zadań – powiedział podsekretarz stanu Radosław Mleczko, podczas konferencji poświęconej uruchomieniu portalu emp@tia. – Przyszły rok poświęcimy na wdrożenie projektu – powiedział wiceminister Mleczko. – Mamy nadzieję, że na koniec 2014 r. wszystkie gminy dołączą do projektu i zaczną korzystać z tej formy komunikacji. Takim gminom resort bezpłatnie udostępnia niezbędne oprogramowanie.

Dyrektor Departamentu Informatyki w MPiPS Marek Kulawczyk zapewnił, że uruchomienie portalu emp@tia uprości i przyspieszy decyzje o przyznawaniu świadczeń. Wyjaśnił, że portal informacyjny jest elementem dużo większego projektu o nazwie „Emp@tia – platforma komunikacyjna zabezpieczenia społecznego”. W ramach projektu udostępniona jest możliwość składania drogą elektroniczną wniosków o pomoc społeczną, świadczenia rodzinne i inne. Projekt ma na celu również wyeliminowanie zaświadczeń na rzecz oświadczeń w obszarze zabezpieczenia społecznego poprzez wymianę informacji drogą elektroniczną z innymi resortami np. Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W ramach projektu integrowana jest wiedza ze wszystkich trzech obszarów zabezpieczenia społecznego tj. pomoc społeczna, świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny.

Rusza także elektroniczny system Rejestru Jednostek Pomocy Społecznej. Zapewnia on gromadzenie całościowych danych z naciskiem na ich stałą i systematyczną aktualizację. Jego podstawową funkcją jest umożliwienie obywatelom i urzędnikom dostępu do danych Jednostek Pomocy Społecznej. Wyszukiwanie jest możliwe poprzez określenie rodzaju poszukiwanej placówki lub jej lokalizacji – po podaniu kodu pocztowego – najbliższej wyszukującemu.

W części informacyjnej systemu RJPS publikowane będą artykuły dotyczące powstawania nowych jednostek oraz o działalności placówek. Pracownicy jednostek mogą tu poszukiwać informacji o interesujących ich szkoleniach i seminariach. Jest to również miejsce, gdzie publikowane będą wyniki badań i analiz. Dodatkowo portal umożliwia prowadzenie badań z użyciem ankiet i formularzy, kierowanych do pracowników jednostek pomocy społecznej. Każde z województw ma możliwość publikowania treści w ramach prowadzonej przez siebie części serwisu.

Więcej na ten temat na stronie MPiPS

Adres nowego portalu: www.empatia.mpips.gov.pl

Więcej na ten temat w serwisie i na forum ops.pl

Projekt Emp@tia

Projekt Emp@tia czyli eOPS

źródło: info. własna, MPiPS
www.mpips.gov.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Emp@tia – nowy portal pomocy społecznej (0)

      2 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Wybrane problemy stosowania KPA w działalności jednostek organizacyjnych pomocy społecznej

Wybrane problemy stosowania KPA w działalności jednostek organizacyjnych pomocy społecznej (bezpłatne szkolenie online)

11 kwietnia 2023      TAGI:         
Postępowania prowadzone przez jednostki organizacyjne pomocy społecznej oparte sąoprzepisy...»
Dodatek „1000 zł” dla pracowników pomocy społecznej

Dodatek „1000 zł” dla pracowników pomocy społecznej (bezpłatne szkolenie online)

05 czerwca 2024      TAGI:      
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej wprowadza mechanizm dodatków do wynagrodzeń...»
Będą nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej

Będą nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej

23 maja 2024      TAGI:      
Ministerstwo poinformowało o przyjęciu przez Radę Ministrów propozycji zmiany kwot...»
Nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych

Nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych

04 czerwca 2024      TAGI:      
W dniu 31.05.2024 r. zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki...»
Ustawa o ochronie sygnalistów – konferencja

Nowy wzór świadectwa pracy

17 maja 2023      TAGI:      
W dniu 15.05.2023 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki...»