Wiek emerytalny w Trybunale Konstytucyjnym
Trybunał Konstytucyjny zbada czy podniesienie wieku emerytalnego jest zgodne z ustawą zasadniczą. Dziś, we wtorek 6 maja rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie sędziów w tej sprawie.
Reformę zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego m.in. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. NSZZ „Solidarność” wskazuje, że zaskarżone przepisy są sprzeczne z art. 26 ust. 2 Konwencji nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej minimalnych norm zabezpieczenia społecznego (przyjętej w Genewie 28 czerwca 1952 r., t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 93, poz. 775).
W Polsce nie zostały spełnione warunki do podwyższenia wieku emerytalnego powyżej 65 roku życia. Wraz z wydłużeniem wieku życia spada bowiem liczba lat spędzonych w zdrowiu – wyjaśnia prof. Marcin Zieleniecki, przedstawiciel Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przed TK. Z danych Eurostatu wynika, że w latach 2005–2010 oczekiwana długość życia kobiet w wieku 65 lat wzrosła z 18,5 do 19,5 roku, ale długość życia w zdrowiu spadła z 10,2 do 7,5 roku. Podobnie jest w przypadku mężczyzn. To w praktyce oznacza, że Polska złamała przyjęte przez siebie warunki konwencji.
Za niezgodne z ustawą zasadniczą uznaje się także tzw. emerytury częściowe. Wspomniane świadczenie będzie przysługiwać kobietom, które ukończyły 62 lata, a mężczyznom – po osiągnięciu 65 lat. Ustawodawca z jednej strony ujednolica zatem wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, z drugiej zaś wprowadza nowe rozwiązania różnicujące ich sytuację ze względu na płeć. Prof. Zieleniecki podkreśla, że może ono negatywnie wpłynąć na zatrudnienie kobiet. W ich przypadku świadczenie będzie mogło być przyznane na pięć lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, czyli nawet jeszcze przed objęciem ubezpieczonej ochroną przedemerytalną (trwa ona cztery lata przed uzyskaniem prawa do emerytury). To spowoduje, że kobiety będą mogły być przymusowo wysyłane na takie świadczenie rok przed objęciem ich ochroną przed zwolnieniem. Firmy będą korzystać z takiej możliwości. A pracownice zostaną skazane na głodowe, częściowe emerytury.
Sędziowie zajmowali się już wiekiem emerytalnym. W lipcu 2010 roku rozpatrywali wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, Janusza Kochanowskiego, który zwrócił się o zbadanie czy wcześniejszy wiek emerytalny kobiet nie jest dla nich dyskryminujący. Trybunał orzekł wówczas, że nie łamie to ustawy zasadniczej.
źródło: www.facebook.com/solidarnosc.poznan
Komentarze (0)

Emerytury w górę! Czeka nas podwyżka i 14. emerytura

Federacja w sprawie dodatków dla asystentów rodziny

„Samorząd dla Rodziny” – trwają prace nad ustawą

Od 1 lutego można już składać wnioski o 500+
