Konferencja „Godne wsparcie dochodowe w Europie i w Polsce”
Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu EAPN oraz Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych WRZOS zorganizowała w Warszawie konferencję pt. „Godne wsparcie dochodowe w Europie i w Polsce”. W spotkaniu, które odbyło się w dniu 26 września 2014 w siedziba Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego uczestniczyły osoby zainteresowane tematem godnego wsparcia dochodowego, w tym m.in. przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, OPZZ oraz Stowarzyszenia Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej „FORUM”.
Uczestnicy konferencji zapoznali się z prezentacją p. Macieja Kucharczyka (EAPN) na temat skali ubóstwa w Unii Europejskiej oraz projektu Komisji Europejskiej dot. dochodu minimalnego (European Minimum Iincome Network EMIN). Mówca przybliżył zebranym przebieg prac nad unijną Dyrektywą na rzecz odpowiedniego świadczenia minimalnego oraz idee „budżetu referencyjnego”.
Gościem specjalnym konferencji był prof. Romas Lazutka, socjolog, ekonomista z Uniwersytetu Wileńskiego, przedstawiciel EAPN Litwa, który przybliżył zebranym rodzaje świadczeń finansowych w litewskim systemie świadczeń społecznych. Litwa wprowadziła reformę w systemie świadczeń społecznych w styczniu 2012 roku. Wprowadzono kryterium dochodowe do świadczeń rodzinnych oraz zmieniono przepisy regulujące uprawnienia do zasiłków z pomocy społecznej dla osób bez dochodu lub z niskim dochodem własnym.
Kolejną części konferencji wypełniła dyskusja na temat godnego wsparcia dochodowego w Polsce, do której wprowadzeniem była prezentacja prof. dr hab. Ryszarda Szarfenberga z Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciela EAPN Polska. W trakcie tej prezentacji zostały wymienione najważniejsze postulaty ws. świadczeń pieniężnych z systemu pomocy społecznej w Polsce.
Lista postulatów
- Zwiększenie jawności i demokratyzacji w ustalaniu kryterium i standardu wsparcia (próg interwencji socjalnej)
- Zapewnienie, że kryterium i standard wsparcia z pomocy społecznej będzie trwale wyższy niż minimum egzystencji ( systematyczna jego waloryzacja oraz mechanizm alarmowy)
- Przejęcie przez budżet państwa w całości zadania wypłaty zasiłków okresowych i zwiększenie ich minimalnej wysokości z 50% do 100%.
- Zmniejszenie skali wycofania wsparcia wraz ze zwiększeniem się dochodów z zarobków (ze 100% do 50%) i wydłużenie okresu, w którym można łączyć pomoc z pracą, mimo przekroczenia wysokości kryterium.
Uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z treścią Deklaracji Polskiej Sieci na rzecz Godnej Pieniężnej Pomocy Społecznej, która powstała w ramach działań Europejskiej Sieci na rzecz Dochodu Minimalnego (European Minimum Income Network). W trakcie spotkania swoje uwagi do powyższego dokumentu wnieśli przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, OPZZ oraz Stowarzyszenia SOPS „FORUM”.
Komentarze (2)

Konferencja V4+ COALITION PRO FAMILIA

Będzie kolejne wsparcie domów pomocy społecznej

Rehabilitacja 25 plus

Wypoczynek z widokiem na Tatry
