25 lat pomocy społecznej w Polsce
Po posiedzeniach Zespołu ds. Reformy Społecznej, w styczniu 1990 r. ówczesny Prezes Rady Ministrów Tadeusz Mazowiecki kieruje do wojewodów i Prezydentów Miast pismo w sprawie wprowadzenia zmian organizacyjnych w pomocy społecznej, w którym pisze: Proszę i polecam: (…) przekazanie terenowym organom administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego polecenia przedstawienia radom narodowym projektów uchwał tworzących jednostkę budżetową Ośrodek Pomocy Społecznej.
Następnie 6 kwietnia 1990 r. zostaje przyjęta ustawa o przekazaniu Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej z zakresu działania Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej zadań dotyczących pomocy społecznej. 29 listopada 1990 r. Sejm przyjął ustawę o pomocy społecznej. Tym samym pomoc społeczna – już nie opieka społeczna – zostaje wyłączona ze struktur służby zdrowia i włączona w do obszaru działania polityki społecznej. Tworzone są pierwsze Ośrodki Pomocy Społecznej w Polsce.
Zapraszamy do obejrzenia filmu zrealizowanego przez Centrum Wspierania Rodzin Rodzinna Warszawa i Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci – Młodzieżową Akademię Reportażu i Dokumentu.
www.centrumwspieraniarodzin.pl/aktualnosci/1351-od-opieki-do-pomocy
Komentarze 25 lat pomocy społecznej w Polsce (1)

Konferencja: Przemiany demograficzne w Polsce i ich społeczno-ekonomiczne konsekwencje

Dodatek „1000 zł” dla pracowników pomocy społecznej (bezpłatne szkolenie online)

Projekt zmian do ustaw dotyczących 500+, świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, KRD oraz pomocy społecznej

Wycieczka na zakończenie wakacji z Klubu Integracji Społecznej przy MOPS w Stalowej Woli

V MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD UMIEJĘTNOŚCI ARTYSTYCZNYCH DOMÓW POMOCY SPOŁECZNEJ
