Newsy      

Program „Rodzina 500 plus”

rodzina

fot. pixabay

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało projekt programu „Rodzina 500 plus” do uzgodnień międzyresortowych. Projekt ten dotyczy system wsparcia dla rodzin z dziećmi. Rodzice lub opiekunowie będą mogli ubiegać się o świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko. W przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko obowiązywać ma kryterium dochodowe 800 zł lub 1200 zł, jeśli w rodzinie jest dziecko z niepełnosprawnością. Projekt nie zakłada natomiast wprowadzenia kryterium dochodowego w przypadku ubiegania się o świadczenie na drugie oraz kolejne dzieci.

Po uzgodnieniach międzyresortowych projekt będzie skierowany do konsultacji społecznych, które rozpoczną się pod koniec grudnia i potrwają miesiąc. Program ma wejść w życie w II kwartale 2016 roku. Szacuje się, że z programu skorzysta ok. 2,7 mln rodzin.

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci

Więcej na ten temat „Rodzina 500 plus

Źródło: MRPiPS

Komentarze (6)

      5 + 4 = ?    
Nie mam dzieci i pewnie nie będę miec - bo mnie na nie zwyczajnie nie stac. Odprowadzam podatki i mam z tego guzik. Za to place ze swojej marnej pensji na dzieci sasiada, ktory tak dobrze kombinuje ze pomimo tego, ze jezdzi po odpustach z karuzela, dmuchanymi skakancami, balonami, cukierkami i wszelkimi duperelami, pracuje w jakiejs firmie, a poza tym sprzedaje jaja po 12 zł za 10 sztuk (bo wiejskie) to korzysta i z programu 500 plus i bezczelnie z pomocy MOPS. Po prostu zarabia na lewo grubą kasę, nie wykazuje dochodow i biedoli tam gdzie trzeba, a nam uczciwie pracującym smieje sie w twarz, ze wykiwal system. Kilka samochodow, remonty itd. Myślicie że to jedyny taki cwaniak?
DODAŁ: Anonim DNIA 22 sierpnia 2016 O 19:04
Program 500 plus uczy tylko ludzi nieróbstwa i kombinatorstwa. Jest to niesprawiedliwe wobec osób, które mają jedno dziecko, albo też ich nie posiadają. Dlaczego nie wprowadzić zmiany w podatkach, tak żeby każdy obywatel mógł z tego skorzystać. Ale lepiej zabrać jednym żeby dać drugim. Poza tym już teraz deklarują się mamy, że zrezygnują z pracy, żeby otrzymać świadczenie, pracodawcy będą zatrudniać na 1/2 etatu albo na najniższą krajową, a pozostały dochód w kopercie na czarno. I czego uczy to obywateli? Kombinowania, a uczciwych i pracowitych... tego że są frajerami
DODAŁ: Ewa DNIA 17 lutego 2016 O 18:22
Zarówno z projektu ustawy, jak i z uzasadnienia wynika, że co prawda świadczenie 500 zł będzie wliczane do dochodu przy ustalaniu uprawnień do zasiłków rodzinnych, ale nie będzie wliczane do dochodu przy ubieganiu się o świadczenie z pomocy społecznej. Wynika z tego,że rodzina np 6- osobowa (rodzice + 4 dzieci) miesięcznie otrzyma 1500 lub 2000 zł ekstra i to nie będzie się wliczać do jej dochodu przy ustalaniu prawa do zasiłku np. okresowego. No cóż...
DODAŁ: Janina DNIA 14 grudnia 2015 O 20:15
Mam czwórkę dzieci i niestety nie otrzymam żadnego wsparci,a bo dochód przewyższa kryterium, " złotówka za złotówkę" nie jest tak oczywista jakby się wydawało, bo obliczania według podanego wzoru tworzy kwoty abstrakcyjne kwoty, i niestety nadal rodzice pracujący przekroczą kwoty. Na świadczenie + 500 też nie mogę liczyć, bo dójka moich dzieci skończy 18 lat i co z tego że chcą się dalej uczyć. "To jest polityka prorodzinna"
DODAŁ: Beata DNIA 09 grudnia 2015 O 17:01
Faktem jest, że rodziny wychowujące jedno dziecko, które dysponują dochodem wyższym od wyznaczonego kryterium, nie będą beneficjentami tego świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł. Jak widać, program ten promuje rodziny wielodzietne. Niezamożne rodziny, w których jest więcej niż jedno dziecko, otrzymają świadczenie na każde dziecko. Natomiast rodziny, których dochód jest wyższy, otrzymają świadczenia na drugie i kolejne dziecko. W debacie, jaka od kilku dni toczy się na forum ops.pl, pojawiło się wiele głosów sprzeciwu wobec tego programu. Wiodący argument przeciw dotyczy kwestii wspierania tym programem rodzin "patologicznych". Pojawia się również opinia, że świadczenie to nie powinno być adresowane do bardzo zamożnych rodzin z więcej niż jednym dzieckiem. Nie uważam, że każda rodzina, która korzysta ze świadczeń przewidzianych w ustawie o pomocy społecznej lub świadczeń z innych źródeł, to rodzina patologiczna.
DODAŁ: angoc DNIA 08 grudnia 2015 O 18:53
Ten projekt jak i nowe świadczenia dla rodziny to "pic na wodę " popieramy rodziny patologiczne i nie pracujące korzystające z OPS, bo Ci którzy pracują to mogą zapomnieć o wsparciu państwa
DODAŁ: Beata DNIA 08 grudnia 2015 O 17:43

ZOBACZ PODOBNE

Będzie 13. emerytura w 2020! Jest nowy projekt ustawy wspierającej program Emerytura+

13 grudnia 2019      TAGI:         
W 2019 r. po raz pierwszy została wypłacona trzynasta emerytura w ramach programu...»
„Po pierwsze Rodzina!” - wyniki

„Po pierwsze Rodzina!” – wyniki

14 lipca 2020      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu „Po...»
„Po pierwsze Rodzina!”

„Po pierwsze Rodzina!” – można składać oferty

10 czerwca 2020      TAGI:         
Ruszył nabór ofert w ramach konkursu „Po pierwsze Rodzina!”. Jego celem jest upowszechnienie...»
Pomoc Żywnościowa 2014-2020

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 a COVID-19

21 marca 2020      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej dokonało zmiany dotychczasowych wytycznych...»

Program Asystent rodziny edycja 2020. Duża zmiana w dofinansowywaniu

20 lipca 2020      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło kolejną edycję programu...»