Doniesienia z judykatury ws. dłużników alimentacyjnych uchylających się od zobowiązań alimentacyjnych
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 3b ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, jeżeli decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, organ właściwy dłużnika:
1) składa wniosek o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.) oraz
2) po uzyskaniu z centralnej ewidencji kierowców informacji, że dłużnik alimentacyjny posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego wraz z odpisem tej decyzji.
Tym samym organ w przypadku, gdy decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, a dłużnik alimentacyjny posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, jest zobligowany do skierowania wniosku do starosty o zatrzymanie prawa jazdy.
W orzecznictwie przyjmuje się, iż skutkiem wydania decyzji o uznaniu za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych jest wszczęcie postępowania karnego, co może w negatywny sposób wpływać na sytuację strony i uzasadnia wstrzymanie wykonania takiej decyzji (por. postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 lutego 2014 r. sygn. akt I OZ 116/14 oraz z dnia 18 września 2013 r., sygn. akt I OZ 784/13, https://orzeczenia.nsa.gov.pl).
Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 13.01.2016 r. sygn. akt I OZ 1805/15, fakt prowadzenia postępowania karnego przeciw skarżącemu może dyskredytować go w oczach ewentualnych pracodawców oraz zdecydowanie zmniejszyć jego atrakcyjność na rynku pracy, co spowoduje z kolei niebezpieczeństwo wyrządzenia mu znacznej szkody, polegającej na utracie możliwości zarobkowych w celu spłaty zaległości alimentacyjnych. Decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy wydawana jest obligatoryjnie przez właściwego starostę, a więc jest ona bezpośrednim następstwem wydania decyzji o uznaniu strony za osobę uchylającą się od zobowiązań alimentacyjnych. W konsekwencji zatrzymanie prawa jazdy [skarżący wykonywał zawód kierowcy] będzie powodować niebezpieczeństwo wyrządzenia stronie szkody, w szczególności, gdy dokument ten jest jej niezbędny do wykonywania pracy zarobkowej. Tym samym sąd podniósł, że w opisanej sprawie okoliczności stanowią wystarczającą podstawę do uzyskania przez skarżącego ochrony tymczasowej.
Wystawienie wniosku o zatrzymanie prawa jazdy jest obligatoryjne, gdy dłużnik alimentacyjny posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, a decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna. W przedmiotowej sprawie dopiero NSA w swojej ocenie podniósł konieczność wstrzymania wykonania decyzji administracyjnej.
Komentarze (1)

Praca zdalna w urzędach została przedłużona. Jest rozporządzenie Rady Ministrów

Prawo przyjazne dzieciom. Ministerstwo szykuje pakiet zmian ustawowych

Ruszył konkurs ofert do programu „Senior+” edycja 2021

Rusza nowy program na rzecz seniorów „Aktywni+”. Można już składać oferty
