Doniesienia z orzecznictwa: refundacja alimentów/ świadczeń z funduszu alimentacyjnego a dochód w pomocy społecznej
Zgodnie z treścią art. 8 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub – w przypadku utraty dochodu – z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:
1) miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
2) składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
3) kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Problemy interpretacyjnym może zatem sprawić sytuacja, w której wnioskodawca spłaca zaległe, bieżące alimenty lub następuje refundacja wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Jak wyjaśnia orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, nie ulega wątpliwości, że osoba, na rzecz której świadczone są alimenty, o czym mowa w art. 8 ust. 3 pkt 3 u.p.s., to jedna z uprawnionych osób wymienionych w art. 130 i nast. k.r.i o. Dlatego też na gruncie ustawy o pomocy społecznej przy ustalaniu dochodu wnioskodawcy należy uwzględniać wyłącznie alimenty świadczone przez niego na rzecz tak rozumianych osób uprawnionych, niezależnie od tego, czy świadczone są terminowo. Natomiast inne należności wynikające z obowiązku zwrotu świadczeń wypłacanych z funduszu alimentacyjnego nie podlegają odliczeniu od dochodu (I OSK 1358/14 z dnia 08.01.2016 r.).
Jak podkreśla NSA, należy odróżnić pojęcie „alimentów” od świadczeń wypłacanych z funduszu alimentacyjnego. Te ostatnio wymienione świadczenia takich alimentów nie stanowią. Są one wypłacane osobom uprawnionym do alimentów w przypadku – najogólniej rzecz ujmując – gdy egzekucja takich alimentów wobec dłużnika alimentacyjnego okazała się bezskuteczna. Cel obu wskazanych instytucji jest podobny, gdyż zmierza do dostarczenia środków utrzymania osobom, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swych potrzeb. Są to jednak odrębne świadczenia. Zapłaty alimentów świadczonych przez zobowiązanego na rzecz osoby uprawnionej nie można zatem utożsamiać z wypłatą świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Tym samym zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego świadczeń wypłaconych osobie uprawnionej z funduszu alimentacyjnego w żaden sposób nie można traktować jako „świadczenia alimentów na rzecz innej osoby” (I OSK 1125/14 z dnia 14.11.2014 r.).
Komentarze (0)

Federacja o projekcie nowelizacji ustawy o pomocy społecznej

Rozporządzenie w sprawie kontroli w pomocy społecznej

Bezpłatna mediacja od 1 stycznia 2020 r. w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej

Federacja wnioskuje o zmianę katalogu dochodów w pomocy społecznej
