Porady         

Komu przysługuje dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego? Gdzie się o nie ubiegać?

O dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym może ubiegać się osoba niepełnosprawna posiadająca aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne.

Aby uzyskać ww. dofinansowanie, należy złożyć wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności (oryginał orzeczenia do wglądu) oraz zaświadczenie od lekarza, pod którego opieką znajduje się osoba niepełnosprawna, o potrzebie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym (skierowanie na turnus). We wniosku składa się również oświadczenie o wysokości dochodu w rodzinie oraz liczbę osób w gospodarstwie domowym.

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie powoływana jest komisja do spraw rozpatrywania wniosków o dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. W pracach komisji bierze udział m.in. pracownik socjalny lub specjalista do spraw społecznych oceniający sytuację społeczną osoby niepełnosprawnej i jej potrzeby w zakresie rozwijania umiejętności społecznych.

Celem uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym jest przede wszystkim poprawa stanu psychofizycznego osoby niepełnosprawnej oraz umożliwienie jej nawiązywania i rozwijania kontaktów społecznych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania mają osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenia o zaliczeniu do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności albo równoważne, osoby niepełnosprawne w wieku do 16 lat albo w wieku do 24 lat uczące się i niepracujące bez względu na stopień niepełnosprawności.

Ponadto osoba ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz osoba w wieku do 16 lat może otrzymać również dofinansowanie do pobytu podczas turnusu dla swojego opiekuna. Staje się tak w sytuacji, kiedy lekarz wystawiający zaświadczenie o potrzebie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym wskaże na konieczność pobytu opiekuna osoby niepełnosprawnej podczas ww. turnusu, np. z uwagi na to, że osoba niepełnosprawna nie porusza się samodzielnie. Lekarz powinien uzasadnić swoją decyzję o konieczności pobytu opiekuna osoby niepełnosprawnej podczas turnus.

Wysokość dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności, który posiada wnioskodawca. Natomiast dofinansowanie można otrzymać nie częściej niż raz w roku.

Komentarze Komu przysługuje dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego? Gdzie się o nie ubiegać? (0)

      4 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Która gmina jest właściwa do kierowania do DPS? Gmina opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej czy gmina, na terenie której zamieszkuje osoba ubezwłasnowolniona?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina właściwa dla opiekuna prawnego; gmina, na terenie której koncentruje...»

Która gmina jest właściwa, aby ubezpieczyć na 90 dni osobę bezdomną przebywającą w schronisku?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina, na terenie której zamieszkiwała osoba bezdomna. zanim trafiła...»

Wzór decyzji uchylającej specjalny zasiłek opiekuńczy

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W Z Ó R Miejscowość, dn….. Imię i nazwisko Adres odbiorcy DECYZJA (NUMER)...»

Czy można przyznać zasiłek okresowy z powodu bezrobocia za pełny miesiąc, jeśli osoba zarejestrowała się jako bezrobotna np. w połowie miesiąca?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W takiej sytuacji nie można przyznać zasiłku okresowego za cały miesiąc, gdyż...»

Różnica w wyliczaniu dochodu z gospodarstwa rolnego w świadczeniach rodzinnych i pomocy społecznej

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Przy ustalaniu prawa do pobierania świadczeń rodzinnych, czyli przy przeliczaniu dochodu...»