Partnerzy

      Porady      

Cele i przedmiot superwizji pracy socjalnej

Cele superwizji pracy socjalnej dotyczą ich funkcji, co potwierdzają Coulshed i Mullender. Można je podzielić na 3 rodzaje, tj.: dotyczące zaspokajania potrzeb administracyjnych, rozwojowych i edukacyjnych pracowników oraz potrzeb wsparcia.

1. Potrzeby administracyjne – celem superwizji w tej kategorii jest możliwość przedyskutowania problemów, planów i strategii, kontrola nad obciążeniem pracą, wydajnością pracy zespołowej, informowanie pracowników o zmianach zachodzących w placówkach, które mogą mieć wpływ na pracę pracowników, przekazywanie informacji zwrotnej na temat wykonywanej przez pracowników pracy, właściwy podział pracy.
2. Potrzeby rozwojowe i edukacyjne pracowników – cele superwizji w tym obszarze dotyczą wzbudzania u pracowników profesjonalnej wiary w siebie, kreatywności, pomagania pracownikom w lepszym rozumieniu klientów, ich problemów, promowania profesjonalnego i indywidualnego rozwoju pracowników.
3. Potrzeby wsparcia – do celów superwizji w tym zakresie można zaliczyć prowadzenie dyskusji na temat źródeł satysfakcji lub braku satysfakcji z pracy, dostarczanie wyzwań, dzięki którym pracownicy mogą się rozwijać, pomoc w radzeniu sobie z obciążeniem w pracy i pojawiającymi się w związku z tym negatywnymi emocjami wpływającymi na jakość wykonywanej przez nich pracy.

Aby powyższe cele były zrealizowane, muszą zostać spełnione określone warunki, a mianowicie:
– spotkania superwizyjne powinny odbywać się stale i regularnie;
– muszą zostać spełnione warunki lokalowe, a spotkania powinny odbywać się w odosobnieniu;
– czas trwania superwizji – 60 do 90 min.;
– spotkanie takie powinno być zaplanowane odpowiednio wcześniej po to, by obie strony mogły się do niego przygotować.

Celem ogólnym superwizji jest efektywniejsze i skuteczniejsze dostarczanie klientom usług, a co za tym idzie – sprawne praktykowanie pracy socjalnej.

Powyższe można zinterpretować w ten sposób, że superwizor nie dostarcza klientowi usług bezpośrednio, ale ma pośredni wpływ na jakość usług świadczonych przez superwizowanego pracownika.

Podobnie jak w przypadku celów, można wyróżnić kilka rodzajów przedmiotów superwizji. Przedmiot ten można określić mianem zadań superwizyjnych. Wyróżnić można dwa rodzaje przedmiotu superwizji:

– pierwszy odnosi się do interakcji z odbiorcami, czyli klientami. Doprecyzowując – chodzi o postawienie trafnej diagnozy sytuacji klienta, stosowanych technik i strategii wywołania zmian oraz przyjrzenie się temu, co dzieje się z pracownikiem podczas pracy z klientem, konkretnie chodzi o fakt projektowania własnych przeżyć na klienta;
– drugi dotyczy funkcjonowania pracownika w instytucji, a zatem współpracy ze współpracownikami, przełożonymi oraz ustosunkowania się pracownika do wymagań organizacyjnych.

Podsumowując, przedmiotem superwizji jest wszystko to, co dotyczy działalności zawodowej pracownika socjalnego i ma wpływ na jakość jego pracy, sposób nawiązywania kontaktu z klientem, podtrzymywania i kończenia z nim relacji.

Komentarze Cele i przedmiot superwizji pracy socjalnej (0)

      1 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Dylematy etyczne pracy w pracy socjalnej i pomocy społecznej

24 maja 2016      TAGI:   
Przez konflikt wartości rozumie się sytuację, w której określone wartości wykluczają...»

Superwizja pracy socjalnej – co to jest i czemu służy?

15 czerwca 2016      TAGI:   
Superwizja jest spotkaniem pracownika socjalnego z innymi specjalistami z zakresu pracy...»

Funkcje superwizji pracy socjalnej

06 maja 2016      TAGI:      
Funkcje superwizji odpowiadają celom superwizji pracy socjalnej, co oznacza, że wyróżniamy: -funkcję...»

Funkcje superwizji pracy socjalnej

06 maja 2016      TAGI:      
Funkcje superwizji odpowiadają celom superwizji pracy socjalnej, co oznacza, że wyróżniamy: -funkcję...»
jak zostać rodziną zastępczą

Jak zostać rodziną zastępczą? Wszystko, co trzeba wiedzieć

05 maja 2025     
Jakie trzeba spełnić warunki, żeby móc zostać rodziną zastępczą? Jakie cechy...»
zakład poprawczy

Zakład poprawczy, czyli „poprawczak” – co to jest, jak wygląda, dla kogo?

30 kwietnia 2025     
Czym jest zakład poprawczy? Za jakie przestępstwa można trafić do zakładu poprawczego...»