Partnerzy

      Porady   

Kontrakt socjalny w pomocy społecznej

Kontrakt socjalny jest pisemną umową pomiędzy osobą zgłaszającą się z prośbą o udzielenie pomocy społecznej a pracownikiem socjalnym. Umowa ta jest spisywana w celu rozwiązania trudnej sytuacji życiowej osoby zwracającej się o pomoc.

Wypełniony druk kontraktu socjalnego zawiera dane świadczeniobiorcy pomocy społecznej oraz imię i nazwisko pracownika socjalnego. Strony umowy wspólnie dokonują oceny sytuacji życiowej wnioskodawcy poprzez ustalenie przyczyn trudnej sytuacji życiowej, możliwości osoby pozwalające na pokonanie tejże sytuacji, posiadane ograniczenia powodujące utrudnienie w rozwikłaniu trudnej sytuacji. Określany jest cel główny, który chcemy osiągnąć poprzez zawarcie kontraktu socjalnego oraz cele szczegółowe. Zarówno świadczeniobiorca pomocy społecznej, jak i pracownik socjalny dokonują zobowiązania wykonania określonych działań w wyznaczonym terminie.

Jako przykład sytuacji, w której można spisać kontrakt socjalny, można podać tę, kiedy o pomoc społeczną prosi osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Wówczas można spisać kontrakt socjalny mający za cel główny aktywizację zawodową osoby, celem szczegółowym może być zdobycie nowych kwalifikacji poprzez ukończenie kursów zawodowych w określonym miejscu i czasie, wzrost samooceny, chęci do zmiany poprzez udział w warsztatach. Pracownik socjalny zobowiązuje się do zorganizowania możliwości ukończenia przez osobę kursu zawodowego, zorganizowania warsztatów, zaś świadczeniobiorca zobowiązuje się do ukończenia tego kursu i warsztatów w wyznaczonym terminie.

Realizacja kontraktu socjalnego jest poddawana systematycznej ocenie. Jeżeli wystąpią trudności w jego realizacji lub zaistnieją nowe okoliczności, dokonuje się zmian w kontrakcie socjalnym poprzez określenie nowych działań w wyznaczonych terminach. Zakończeniem kontraktu socjalnego jest ocena realizacji działań ustalonych w kontrakcie socjalnym.

Należy zaznaczyć, że w chwili spisywania kontraktu socjalnego w kwestiach spornych można zwrócić się do kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej. Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej odmowa zawarcia przez wnioskodawcę kontraktu socjalnego lub niedotrzymanie jego postanowień może stanowić podstawę do ograniczenia świadczeń z pomocy społecznej lub odmowy przyznania świadczenia.

Komentarze Kontrakt socjalny w pomocy społecznej (0)

      4 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Pracownik socjalny kuratorem ustanowionym przez sąd dla osoby chorej psychicznie

03 sierpnia 2017      TAGI:      
  Sąd może przyznać osobie chorej psychicznie kuratora w osobie pracownika...»

Jak uzyskać pomoc w formie posiłku z pomocy społecznej?

06 września 2016      TAGI:         
Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej posiłek jest świadczeniem niepieniężnym zpomocy...»

Czym jest Klub Integracji Społecznej?

18 lipca 2016      TAGI:         
Zgodnie z Ustawą o zatrudnieniu socjalnym Klub Integracji Społecznej  jest  powoływany...»

Właściwość miejscowa organu do udzielenia świadczeń z pomocy społecznej

Właściwość miejscową należy rozumieć jako zdolność organu do rozpatrywania...»

Kiedy świadczenia z pomocy społecznej są nienależnie pobrane?

11 kwietnia 2016      TAGI:      
Ustawodawca w Ustawie z dnia 12 marca 2003 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Z 2015 poz....»

Proceduralne aspekty udzielania pomocy społecznej

16 maja 2016      TAGI:         
Istnieją dwie możliwości przyznania pomocy społecznej – może ona zostać udzielona...»
JPL » 06 maja 2025, 23:00

ZWROT ZASILENIA

sofia75 » 06 maja 2025, 14:45

dojazdy opiekunek

MonikaFrog » 06 maja 2025, 14:23

Pomóżcie