Porady   

Ogólne zasady sporządzania sprawozdań finansowych przez jednostki pomocy społecznej

Ogólne zasady sporządzania sprawozdań finansowych przez jednostki pomocy społecznej określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 stycznia 2012 r. (Dz. U. z dnia 1 lutego 2012r., poz. 121).

W dniu zamknięcia ksiąg rachunkowych między innymi jednostki pomocy społecznej mają za zadanie sporządzić sprawozdanie finansowe.

W jego skład wchodzi bilans, który przedstawia zasoby majątkowe jednostki, sposób ich finansowania (jakie jest źródło tych pieniędzy). Każda jednostka sporządza go zgodnie ze wzorem, który ustalony został w Rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości.

Kolejnym elementem sprawozdania jest rachunek zysków i strat. Prezentowane są przychody i koszty danej jednostki, które następnie klasyfikuje się według rodzaju działalności. W rezultacie oblicza się wynik finansowy jednostki. Wynik ten, podobnie jak bilans, powinien zostać opracowany zgodnie ze wzorem dostępnym w w/w Rozporządzeniu.

Kolejnym, a zarazem ostatnim elementem składowym, sprawozdania jest zestawienia zmian w funduszu. Oznacza to określenie salda kont kosztów i przychodów jakie są na koniec roku.

Sprawozdanie scharakteryzowane powyżej tworzy się na podstawie ksiąg rachunkowych za dany rok obrotowy, z określeniem stanu na 31 grudnia danego roku.

W jednostce pomocy społecznej rok obrotowy określany jest rokiem budżetowym, natomiast okres sprawozdawczy to miesiąc.

Sprawozdania finansowe w jednostkach pomocy społecznej sporządza się w języku polskim i w polskiej walucie, oznacza to, że wszystkie podawane dane liczbowe powinny być wykazane w złotych i groszach.

W jednostkach budżetowych, jakimi są jednostki pomocy społecznej, termin sporządzenia sprawozdań został ustalony na 31 marca następnego roku (po dniu bilansowym).

Opracowane sprawozdanie podpisuje główny księgowy, kierownik jednostki pomocy społecznej, następnie przekazywane jest do np. Urzędu Wojewódzkiego (do urzędu właściwego co do położenia terytorialnego jednostki pomocy społecznej).

Komentarze Ogólne zasady sporządzania sprawozdań finansowych przez jednostki pomocy społecznej (0)

      4 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Która gmina jest właściwa do kierowania do DPS? Gmina opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej czy gmina, na terenie której zamieszkuje osoba ubezwłasnowolniona?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina właściwa dla opiekuna prawnego; gmina, na terenie której koncentruje...»

Która gmina jest właściwa, aby ubezpieczyć na 90 dni osobę bezdomną przebywającą w schronisku?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina, na terenie której zamieszkiwała osoba bezdomna. zanim trafiła...»

Wzór decyzji uchylającej specjalny zasiłek opiekuńczy

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W Z Ó R Miejscowość, dn….. Imię i nazwisko Adres odbiorcy DECYZJA (NUMER)...»

Czy można przyznać zasiłek okresowy z powodu bezrobocia za pełny miesiąc, jeśli osoba zarejestrowała się jako bezrobotna np. w połowie miesiąca?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W takiej sytuacji nie można przyznać zasiłku okresowego za cały miesiąc, gdyż...»

Różnica w wyliczaniu dochodu z gospodarstwa rolnego w świadczeniach rodzinnych i pomocy społecznej

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Przy ustalaniu prawa do pobierania świadczeń rodzinnych, czyli przy przeliczaniu dochodu...»