Partnerzy

Orzekanie o niepełnosprawności dziecka – brak dostatecznej liczby biegłych o specjalizacjach dziecięcych

Rzecznik Praw Dziecka kierując się koniecznością zabezpieczenia dzieci z niepełnosprawnością, zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z problemem braku dostatecznej liczby biegłych na etapie postępowań sądowych zainicjowanych odwołaniem od orzeczeń Wojewódzkich Zespołów do spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

Przedmiotowe wystąpienie jest podyktowane zgłoszeniami do Rzecznika spraw związanych z postępowaniami sądowymi w przedmiocie orzekania o niepełnosprawności czy o stopniu niepełnosprawności. Zaniepokojenie Rzecznika budzi szczególnie brak dostatecznej liczby biegłych o specjalizacjach dziecięcych, długie terminy oczekiwania na badanie u biegłych sądowych czy też brak konkretnych specjalistów na listach Prezesów Sądów Okręgowych. Czynniki te powodują znaczne wydłużanie się postępowań związanych z oczekiwaniem na możliwy termin badania u biegłego, jak też długi czas oczekiwania na samą opinię sądową.

Tym samym Rzecznik wskazuje on na konieczność pilnego wprowadzenia do polskiego porządku prawnego kompleksowej ustawy, która ureguluje funkcjonowania biegłych sądowych we wskazanej materii.

Cała treść wystąpienie dostępna jest pod adresem: https://brpd.gov.pl/sites/default/files/wyst_2016_04_28_ms.pdf

Komentarze Orzekanie o niepełnosprawności dziecka – brak dostatecznej liczby biegłych o specjalizacjach dziecięcych (0)

      5 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Odebranie dziecka przez kuratora sądowego – będą zmiany?

26 lipca 2017      TAGI:      
  Jak podnosi Rzecznik Praw Dziecka organizatorem oraz jednoczesnym wykonawcą...»

List Rzecznika Praw Dziecka do pracowników socjalnych

22 listopada 2018      TAGI:         
Z okazji przypadającego 21 listopada Dnia Pracownika Socjalnego podziękowania za codzienną,...»

Ochrona dziecka nienarodzonego

11 września 2017      TAGI:      
Rzecznik Praw Dziecka wystąpił z inicjatywą stworzenia prawnej procedury skierowania...»

Jak wdrażać KGR? – bezpłatne seminarium

03 września 2010     
Krajowe Centrum KGR przy Fundacji „Nadzieja dla Rodzin” organizuje serię...»

Rozpoczęliśmy nowy projekt:
„Stokrotkowy start – reintegracja prowadzona w CISTOR”

14 grudnia 2009     
Dnia 1 grudnia 2009 r. rozpoczęliśmy projekt „Stokrotkowy start – reintegracja...»

Standardy Usług i Modele Instytucji – treść dokumentów

07 marca 2012     
W ramach fazy modelu Zadania 2 realizowanego w projekcie systemowym 1.18, zespoły eksperckie...»