Partnerzy

Proceduralne aspekty udzielania świadczeń wynikających z Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Mając na myśli świadczenia wynikające z Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, dotyczą one m.in. osób usamodzielnianych, rodzin zastępczych.

Rodzina zastępcza prowadząca rodzinny dom dziecka może ubiegać się o świadczenia związane z pokryciem kosztów jego utrzymania, dodatki oraz dofinansowania.

Rodziny te mogą ubiegać się o wspomniane świadczenia dopiero od momentu, kiedy dzieci zostały umieszczone w rodzinie zastępczej, mogą być one przyznawane nawet po osiągnięciu przez dzieci 18 r. ż., jeśli nadal przebywają w rodzinie zastępczej.

Aby uzyskać taką pomoc, należy złożyć właściwy wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania.

Podobnie przy świadczeniach rodzinnych czy z pomocy społecznej – decyzja o przyznaniu lub odmowie świadczeń wynikających z Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej następuje w formie decyzji administracyjnej.

Jeśli rodzinna marnotrawi przyznaną pomoc, decyzja o jej przyznaniu może zostać zmieniona lub uchylona. Rodzina jest zobowiązana do zgłoszenia każdej zmiany sytuacji dochodowej, majątkowej, osobistej. W takiej sytuacji decyzja może zostać zmieniona. W przypadku niezgłoszenia podobnych faktów istnieje instytucja nienależnie pobranego świadczenia, tak jak w przypadku świadczeń z pomocy społecznej czy świadczeń rodzinnych, co oznacza tyle, że świadczenie nienależnie pobrane rodzina będzie musiała zwrócić.

Osobom, które osiągnęły pełnoletniość i opuściły rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną, nazywanym osobami usamodzielnionymi, przyznaje się pomoc na kontynuowanie nauki, usamodzielnienie, zagospodarowanie oraz udziela się pomocy w uzyskaniu: odpowiednich warunków mieszkaniowych, zatrudnienia i zapewnia się pomoc prawną i psychologiczną. Umieszczenie w w/w placówkach powinno odbyć się na podstawie orzeczenia sądu.

W sytuacji pomocy na kontynuowanie nauki i na usamodzielnienie wymagane jest posiadanie IPU, musi być on zatwierdzony. Pierwsza z wymienionych form pomocy przyznawana jest na czas nauki, nie dłużej niż do osiągnięcia przez osobę 25 r. ż., przysługuje w czasie trwania roku szkolnego, akademickiego, kursu, przygotowania zawodowego.

Pomoc na usamodzielnienie może zostać wypłacona jednorazowo lub w ratach. Przysługuje ona osobie, która nie ukończyła 26 r. ż

Istnieją wymagania co do możliwości ubiegania się o w/w formy pomocy. Jeśli osoba usamodzielniona chce ubiegać się o pomoc na zagospodarowanie, na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki, powinna mieć udokumentowany pobyt w pieczy zastępczej od roku do 3 lat. Wymagane jest złożenie wniosku. Jeśli osoba usamodzielniana składa wniosek o pomoc na kontynuowanie nauki lub pomoc na usamodzielnienie, powinna go złożyć w PCPR zgodnym z miejscem jej pobytu. Natomiast jeśli w/w osoba chce ubiegać się o pomoc na zagospodarowanie, uzyskanie odpowiednich warunków mieszkaniowych lub w uzyskaniu zatrudnienia, powinna złożyć wniosek w powiecie właściwym ze względu na miejsce, w którym będzie się osiedlać

Pisząc o pomocy na zagospodarowanie nie należy zapominać o fakcie, iż jest ona wypłacana jednorazowo, podobnie jak przy pomocy na usamodzielnienie osoba nie może ukończyć 26 r. ż.

Osoba usamodzielniana jest informowana w postaci decyzji administracyjnej o przyznaniu w/w form pomocy (kontynuowanie nauki, usamodzielnienie, zagospodarowanie).

Komentarze Proceduralne aspekty udzielania świadczeń wynikających z Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (1)

      2 + 5 = ?    
moj wnuk ukonczyl technikum ale nie zdawal matury w rodzinie zastepczej byl 8 lat czy naleza mu sie jakies pieniadze
DODAŁ: 95080712374 DNIA 13 sierpnia 2016 O 07:20

ZOBACZ PODOBNE

Uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

08 czerwca 2018      TAGI:      
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej zgłosiła...»

Nowy tekst jednolity ustawy o pomocy społecznej

17 sierpnia 2018      TAGI:      
W dniu 8 sierpnia 2018r. zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej...»

Zmiany do Ustawy o pomocy społecznej na finiszu

08 listopada 2016      TAGI:   
Rada Ministrów w dniu 4.11.2016 r. przyjęła projekt ustawy o zmianie Ustawy o pomocy...»

Metodyka działania asystenta rodziny – pierwsza książka na temat asystentury w Polsce

21 czerwca 2010     
Na rynku wydawniczym jest już dostępna książka pt. "Metodyka działania asystenta...»

Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej

14 marca 2011     
21 lutego 2011 roku pod numerem KRS 0000378972,  jako związek stowarzyszeń, została...»

Ściągalność świadczeń alimentacyjnych wciąż niska

23 czerwca 2009     
Gminy uważają, że wpisywanie dłużników alimentacyjnych do ogólnopolskich rejestrów...»