Zabezpieczenie społeczne a pomoc społeczna
Zabezpieczenie społeczne obejmuje świadczenia zarówno materialne, jak i niematerialne. Założeniem ich jest zaspokojenie potrzeb ludzi, którzy np. utracili zdolność do wykonywania pracy. Celem zabezpieczenia jest ochrona społeczeństwa przed niemożliwością zaspokojenia podstawowych potrzeb.
W Ustawie o działach administracji publicznej zostały określone zakres i formy zabezpieczenia społecznego.
Do zabezpieczenia społecznego zgodnie z Ustawą zalicza się pomoc społeczną, dlatego jest ona jednym z jego elementów. Pozostałymi elementami są ubezpieczenie i zaopatrzenie społeczne.
Świadczenie pomocy społecznej powinno być udzielone w sytuacji, kiedy osoba nie jest w stanie zaspokoić swoich, potrzeb poprzez pracę, ubezpieczenie społeczne, zaopatrzenie społeczne. Są one udzielane w przypadku, kiedy sytuacja tego wymaga, pomoc przyznawana jest ze źródeł publicznych.
Jak widać, pomoc społeczna została wyróżniona na końcu metod zabezpieczenia społecznego dlatego, że w pierwszej kolejności powinny być brane pod uwagę inne sposoby zabezpieczenia osób, których dotknęła trudna sytuacja.
Celem pomocy społecznej jest umożliwienie społeczeństwu zaspokojenie podstawowych potrzeb.
Komentarze Zabezpieczenie społeczne a pomoc społeczna (0)
Dowód osobisty, gdzie jest wymagana jego kserokopia – świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny, dodatki mieszkaniowe, dodatki energetyczne, pomoc społeczna?
Pomoc społeczna dla rodzin wielodzietnych
Kim jest osoba samotnie wychowująca dziecko i jaką pomoc może uzyskać?
Mając orzeczenie o niepełnosprawności, gdzie i o jaką pomoc mogę się ubiegać?
Bezpłatna pomoc prawna. Komu przysługuje i gdzie ją uzyskać?
