Partnerzy

      Porady      

Jakie usługi zapewnia rodzinny dom pomocy?

Rodzinny dom pomocy świadczy usługi bytowe i opiekuńcze. Szczegółowy wykaz tych usług jest zawarty w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzinnych domów pomocy.

Do usług bytowych należy zapewnienie miejsca pobytu, w tym swobodnego dostępu do pomieszczeń budynku oraz jego otoczenia, dostosowanie warunków mieszkalnych do posiadanych przez zamieszkałych schorzeń (np. niepełnosprawność), zapewnienie pokoi o odpowiednich wymiarach, maksymalnie dwuosobowych z łóżkiem, szafą, stolikiem, krzesłem, szafką nocną dla każdej z osób. W budynku powinny znajdować się pomieszczenia przeznaczone do wspólnego użytku, takie jak jadalnia, kuchnia, pomieszczenia do wykonania prania, jedna łazienka powinna przypadać dla nie więcej niż pięciu osób, a jedna toaleta dla nie więcej niż cztery osoby.

Kolejną usługą bytową jest zapewnienie wyżywienia. W Rozporządzeniu jest mowa o co najmniej trzech posiłkach dziennie, a odstępy pomiędzy nimi powinny być nie krótsze niż 4 godziny. Między posiłkami podawane są napoje i drobne posiłki. Jeżeli dana osoba powinna utrzymywać dietę z godnie z zaleceniem lekarza, wówczas jej menu powinno być do tych wskazań dostosowane. Osoba wymagająca pomocy przy jedzeniu jest karmiona. Z pomieszczenia kuchennego można korzystać także samodzielnie.

Trzecim rodzajem usługi bytowej jest utrzymanie czystości, czyli udostępnianie osobom środków higieny osobistej, środków czystości, przyborów toaletowych oraz sprzątanie pomieszczeń co najmniej raz dziennie.

W ramach usług opiekuńczych osoby wymagające pomocy mają udzielane wsparcie w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (np. pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, zmianie odzieży,  robieniu niezbędnych zakupów).

Zapewniana jest także pielęgnacja, zwłaszcza pielęgnacja zalecana przez lekarza podczas choroby, na przykład przeciwdziałanie powstaniu odleżyn czy odparzeń w przypadku osób leżących i pielęgnacja już powstałych, pomoc przy zmianie pozycji z leżącej na siedzącą i odwrotnie, realizacja recept, podawanie leków, ułatwianie dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Usługą opiekuńczą jest także zapewnienie osobie skierowanej do rodzinnego domu pomocy kontaktu z otoczeniem, czyli wychodzenie na spacery, umożliwienie odwiedzin i spotkań z rodziną i innymi bliskimi osobami.

Każda z mieszkających w/w domu osób może posiadać indywidualne potrzeby, które należy uwzględniać i w miarę możliwości zaspokajać.

Komentarze Jakie usługi zapewnia rodzinny dom pomocy? (2)

      4 + 2 = ?    
Czy w rodzinnym domu seniora konieczna jest całodobowa opieka lekarska? Gdzie znaleźć informacje na ten temat?
DODAŁ: Luiza DNIA 01 lipca 2023 O 15:17
A potrzeby kulturalne, towarzyskie?! Tego już się nie uwzględnia w przypadku osób niepełnosprawnych?!
DODAŁ: Ela DNIA 13 czerwca 2019 O 21:19

ZOBACZ PODOBNE

Jakie trzeba mieć uprawnienia, aby być superwizorem dla pracowników socjalnych?

22 sierpnia 2017      TAGI:      
Rozporządzenie Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 grudnia 2016r.wsprawie...»

Jakie zbiory danych powinien zgłosić do GIODO ośrodek pomocy społecznej?

Ośrodek pomocy społecznej winien zgłosić Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych...»

Jakie są sankcje prawne nie zgłoszenia zbioru danych do GIODO?

10 sierpnia 2017      TAGI:      
  Art. 53 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych reguluje...»

Przesłanki udzielenia pomocy pieniężnej na podstawie Ustawy o pomocy społecznej

12 kwietnia 2016      TAGI:      
Zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy z dnia z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz....»

Brak współpracy wnioskodawcy z pracownikiem pomocy społecznej – konsekwencje

Według Ustawy o pomocy społecznej celem pomocy społecznej jest umożliwienie osobom...»

Świadczenia z pomocy społecznej dla osób aresztowanych lub pozbawionych wolności

14 czerwca 2016      TAGI:   
Według Ustawy o pomocy społecznej osobie, która odbywa w zakładzie karnym karę...»