Porady      

Jakie usługi zapewnia rodzinny dom pomocy?

Rodzinny dom pomocy świadczy usługi bytowe i opiekuńcze. Szczegółowy wykaz tych usług jest zawarty w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzinnych domów pomocy.

Do usług bytowych należy zapewnienie miejsca pobytu, w tym swobodnego dostępu do pomieszczeń budynku oraz jego otoczenia, dostosowanie warunków mieszkalnych do posiadanych przez zamieszkałych schorzeń (np. niepełnosprawność), zapewnienie pokoi o odpowiednich wymiarach, maksymalnie dwuosobowych z łóżkiem, szafą, stolikiem, krzesłem, szafką nocną dla każdej z osób. W budynku powinny znajdować się pomieszczenia przeznaczone do wspólnego użytku, takie jak jadalnia, kuchnia, pomieszczenia do wykonania prania, jedna łazienka powinna przypadać dla nie więcej niż pięciu osób, a jedna toaleta dla nie więcej niż cztery osoby.

Kolejną usługą bytową jest zapewnienie wyżywienia. W Rozporządzeniu jest mowa o co najmniej trzech posiłkach dziennie, a odstępy pomiędzy nimi powinny być nie krótsze niż 4 godziny. Między posiłkami podawane są napoje i drobne posiłki. Jeżeli dana osoba powinna utrzymywać dietę z godnie z zaleceniem lekarza, wówczas jej menu powinno być do tych wskazań dostosowane. Osoba wymagająca pomocy przy jedzeniu jest karmiona. Z pomieszczenia kuchennego można korzystać także samodzielnie.

Trzecim rodzajem usługi bytowej jest utrzymanie czystości, czyli udostępnianie osobom środków higieny osobistej, środków czystości, przyborów toaletowych oraz sprzątanie pomieszczeń co najmniej raz dziennie.

W ramach usług opiekuńczych osoby wymagające pomocy mają udzielane wsparcie w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (np. pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, zmianie odzieży,  robieniu niezbędnych zakupów).

Zapewniana jest także pielęgnacja, zwłaszcza pielęgnacja zalecana przez lekarza podczas choroby, na przykład przeciwdziałanie powstaniu odleżyn czy odparzeń w przypadku osób leżących i pielęgnacja już powstałych, pomoc przy zmianie pozycji z leżącej na siedzącą i odwrotnie, realizacja recept, podawanie leków, ułatwianie dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Usługą opiekuńczą jest także zapewnienie osobie skierowanej do rodzinnego domu pomocy kontaktu z otoczeniem, czyli wychodzenie na spacery, umożliwienie odwiedzin i spotkań z rodziną i innymi bliskimi osobami.

Każda z mieszkających w/w domu osób może posiadać indywidualne potrzeby, które należy uwzględniać i w miarę możliwości zaspokajać.

Komentarze Jakie usługi zapewnia rodzinny dom pomocy? (1)

      5 + 1 = ?    
A potrzeby kulturalne, towarzyskie?! Tego już się nie uwzględnia w przypadku osób niepełnosprawnych?!
DODAŁ: Ela DNIA 13 czerwca 2019 O 21:19

ZOBACZ PODOBNE

Która gmina jest właściwa do kierowania do DPS? Gmina opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej czy gmina, na terenie której zamieszkuje osoba ubezwłasnowolniona?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina właściwa dla opiekuna prawnego; gmina, na terenie której koncentruje...»

Która gmina jest właściwa, aby ubezpieczyć na 90 dni osobę bezdomną przebywającą w schronisku?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina, na terenie której zamieszkiwała osoba bezdomna. zanim trafiła...»

Wzór decyzji uchylającej specjalny zasiłek opiekuńczy

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W Z Ó R Miejscowość, dn….. Imię i nazwisko Adres odbiorcy DECYZJA (NUMER)...»

Czy można przyznać zasiłek okresowy z powodu bezrobocia za pełny miesiąc, jeśli osoba zarejestrowała się jako bezrobotna np. w połowie miesiąca?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W takiej sytuacji nie można przyznać zasiłku okresowego za cały miesiąc, gdyż...»

Różnica w wyliczaniu dochodu z gospodarstwa rolnego w świadczeniach rodzinnych i pomocy społecznej

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Przy ustalaniu prawa do pobierania świadczeń rodzinnych, czyli przy przeliczaniu dochodu...»
jaaaa12 » 02 czerwca 2023, 11:18

ukraina

Alalala » 02 czerwca 2023, 11:13

komisja stypendialna

księgowa123 » 02 czerwca 2023, 11:08

npś

Magnoliaa34 » 02 czerwca 2023, 10:55

rodzinne Ukraina