Partnerzy

      Porady      

Rezygnacja ze wsparcia asystenta rodziny złożona przez rodzinę – czy Ośrodek Pomocy jest wówczas zobowiązany powiadomić sąd rodzinny?

Wszystko zależy od okoliczności, w wyniku których rodzina podjęła wcześniej współpracę z asystentem rodziny.

Jeżeli asystent rodziny pracował z rodziną na wniosek pracownika socjalnego, placówki szkolnej czy na wniosek samej osoby, czyli pracował na tzw. „dobrowolności”, nie ma konieczności zgłaszania do sadu rodzinnego informacji o rezygnacji rodziny ze współpracy. Rodzina ma prawo zrezygnować ze wsparcia asystenta albo w wyniku zrealizowania wcześniej zawartego planu pracy z rodziną, albo w wyniku własnej chęci w poczuciu, że wsparcie takie nie jest jej już potrzebne.

Jeśli jednak rodzina rezygnuje, a asystent rodziny widzi konieczność pracy z tą rodziną dla dobra małoletnich dzieci, może osobiście lub we współpracy z pracownikiem socjalnym złożyć do właściwego sądu rodzinnego wniosek o wgląd w sytuację rodziny ze wskazaniem, że było już w tej rodzinie prowadzone wsparcie i istnieje ryzyko zaniedbań wychowawczych.

W przypadku jeśli asystent rodziny był przyznany rodzinie Postanowieniem Sądu, tylko kolejne Postanowienie „zwalnia” rodzinę ze współpracy z asystentem. W momencie kiedy rodzina nie chce dalej współpracować lub utrudnia tę pracę, asystent niezwłocznie powinien zgłosić sprawę do sądu rodzinnego.

Komentarze Rezygnacja ze wsparcia asystenta rodziny złożona przez rodzinę – czy Ośrodek Pomocy jest wówczas zobowiązany powiadomić sąd rodzinny? (3)

      5 + 4 = ?    
witam dostałam asystenta rodziny z polecenia kuratora ktorego miał mąż czy moge napisac o rezygnacje z asystenta rodziny który nie jest mi potrzebny do niczego
DODAŁ: dzasmina DNIA 25 maja 2023 O 18:28
Czy mogę zrezygnować z wsparcia Asystenta rodziny, jeżeli sąd zobowiązał mnie do ścisłej współpracy i czy muszę co pół roku pisac prośbę do Mop-su o jego przydzielenie? Nadmieniam iż A R nie odpuszcza cały czas widzi potrzebę współpracy.Od zobowiązania minęło już 5 lat,a w dalszym ciągu według As rodziny dużo wypracowałam.Nie ma zakończenia planu pracy, ponadto plan pracy jest opracowany bezemnie bez udziału mojej rodziny.Przedstawiany do podpisu.Czuje że jestem cały czas pod presją,robię co mi każą.Co mam robić pomóżcie.
DODAŁ: Az DNIA 10 stycznia 2023 O 16:52
"może osobiście lub we współpracy z pracownikiem socjalnym złożyć do właściwego sądu rodzinnego wniosek o wgląd w sytuację rodziny". Pisma "NA ZEWNĄTRZ" tylko Kierownik OPS!!!
DODAŁ: pavilupus DNIA 22 maja 2018 O 09:10

ZOBACZ PODOBNE

Ustawa ,,Za życiem” – do czego zobowiązuje asystenta rodziny?

09 sierpnia 2017      TAGI:      
  Asystent przyznany rodzinie w związku z artykułami zawartymi w Ustawie „Za...»

Która gmina jest właściwa do kierowania do DPS? Gmina opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej czy gmina, na terenie której zamieszkuje osoba ubezwłasnowolniona?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina właściwa dla opiekuna prawnego; gmina, na terenie której koncentruje...»

Podstawowe akty prawne regulujące finansowanie pomocy społecznej

Poniżej znajdują się podstawowe akty prawne regulujące finansowanie pomocy społecznej. Zalicza...»

Część II rodzinnego wywiadu środowiskowego w pomocy społecznej

19 maja 2016      TAGI:      
Część II rodzinnego wywiadu środowiskowego dotyczy osób, o których mowa w art....»

Kontrola zarządcza w jednostkach pomocy społecznej

23 maja 2016      TAGI:   
Kontrola zarządcza powstała w celu podejmowania działań zmierzających do osiągnięcia...»
Monika51015 » 04 lipca 2025, 14:24

KRAJOWY FUNDUSZ SZKOLENIOWY

@Poważna » 04 lipca 2025, 14:07

AKTUALIZACJA

marta050686 » 04 lipca 2025, 12:35

kategorie zaszeregowania