Porady      

Rezygnacja ze wsparcia asystenta rodziny złożona przez rodzinę – czy Ośrodek Pomocy jest wówczas zobowiązany powiadomić sąd rodzinny?

Wszystko zależy od okoliczności, w wyniku których rodzina podjęła wcześniej współpracę z asystentem rodziny.

Jeżeli asystent rodziny pracował z rodziną na wniosek pracownika socjalnego, placówki szkolnej czy na wniosek samej osoby, czyli pracował na tzw. „dobrowolności”, nie ma konieczności zgłaszania do sadu rodzinnego informacji o rezygnacji rodziny ze współpracy. Rodzina ma prawo zrezygnować ze wsparcia asystenta albo w wyniku zrealizowania wcześniej zawartego planu pracy z rodziną, albo w wyniku własnej chęci w poczuciu, że wsparcie takie nie jest jej już potrzebne.

Jeśli jednak rodzina rezygnuje, a asystent rodziny widzi konieczność pracy z tą rodziną dla dobra małoletnich dzieci, może osobiście lub we współpracy z pracownikiem socjalnym złożyć do właściwego sądu rodzinnego wniosek o wgląd w sytuację rodziny ze wskazaniem, że było już w tej rodzinie prowadzone wsparcie i istnieje ryzyko zaniedbań wychowawczych.

W przypadku jeśli asystent rodziny był przyznany rodzinie Postanowieniem Sądu, tylko kolejne Postanowienie „zwalnia” rodzinę ze współpracy z asystentem. W momencie kiedy rodzina nie chce dalej współpracować lub utrudnia tę pracę, asystent niezwłocznie powinien zgłosić sprawę do sądu rodzinnego.

Komentarze (1)

      1 + 1 = ?    
"może osobiście lub we współpracy z pracownikiem socjalnym złożyć do właściwego sądu rodzinnego wniosek o wgląd w sytuację rodziny". Pisma "NA ZEWNĄTRZ" tylko Kierownik OPS!!!
DODAŁ: pavilupus DNIA 22 maja 2018 O 09:10

ZOBACZ PODOBNE

Która gmina jest właściwa, aby ubezpieczyć na 90 dni osobę bezdomną przebywającą w schronisku?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina, na terenie której zamieszkiwała osoba bezdomna. zanim trafiła...»

Co w przypadku podjęcie pracy za granicą przez małżonka osoby pobierającej świadczenie rodzicielskie?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W wyżej opisanym przypadku należy postępować zgodnie z art. 23a Ustawy o świadczeniach...»

Jak długo należy monitorować sytuacje rodziny po zamknięciu procedury Niebieskiej Karty

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Nie ma oznaczonego przepisami prawa terminu co do monitorowania sytuacji rodziny pozamknięciu...»

Czy Burmistrz powołujący Zespół Interdyscyplinarny ma dostęp do dokumentacji Zespołu?

10 sierpnia 2017      TAGI:      
  Tak, jeśli zespoły powoływane są w gminach zarządzeniem burmistrza (ew....»