Partnerzy

      Porady      

Umieszczenie w domu pomocy społecznej bez zgody Klienta

 

Ustawa o pomocy społecznej wskazuje, iż osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, która nie może samodzielnie funkcjonować i której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w postaci usług opiekuńczych, przysługuje prawo umieszczenia w domu pomocy społecznej.

Najczęściej same osoby zainteresowane składają odpowiedni wniosek o skierowanie do domu pomocy społecznej, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy osoba nie jest w stanie wyrazić świadomie zgody na podjęcie działań w tym zakresie. Zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19.08.1994 r. na podstawie art. 39 ust. 1 – jeżeli osoba, która wskutek choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i nie ma możliwości korzystania z opieki innych osób oraz potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, lecz nie wymaga leczenia szpitalnego, a brak opieki zagraża życiu tej osoby, organ do spraw pomocy społecznej może wystąpić do sądu opiekuńczego właściwego dla miejsca zamieszkania tej osoby z wnioskiem o przyjęcie do domu pomocy społecznej bez jej zgody.

O wydanie zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej może wystąpić także do sądu opiekun prawny osoby ubezwłasnowolnionej.

Jeżeli rodzina widzi przesłanki do umieszczenia krewnej osoby w domu pomocy społecznej, a osoba zainteresowana nie wyraża na to zgody lub stan jej zdrowia nie pozwala na świadome wyrażenie zgody, może zwrócić się z prośbą do właściwego ośrodka pomocy społecznej o rozważenie działań mających na celu umieszczenie w DPS bez zgody.

Podsumowując: w domu pomocy społecznej bez zgody można umieścić osobę jedynie w związku z wydanym Postanowieniem Sądu w tym zakresie. Wniosek do sądu składa właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej lub kierownik szpitala psychiatrycznego, jeżeli przebywająca w nim osoba jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, natomiast nie wymaga dalszego leczenia w tym szpitalu.

Rozporządzenie w sprawie domów pomocy społecznej z dnia 23.08.2012 r. określa, iż w przypadku gdy do domu kieruje się osobę na podstawie Orzeczenia Sądu, wydanie decyzji o skierowaniu do domu nie wymaga przedłożenia dokumentów takich jak m.in. decyzji emerytalno-rentowej czy decyzji o przyznanym zasiłku stałym. Dokumenty te winien skompletować ośrodek w terminie nieprzekraczającym trzy miesiące od daty wydania decyzji o skierowaniu do domu.

Wniosek do sądu powinien zawierać uzasadnienie.

Komentarze Umieszczenie w domu pomocy społecznej bez zgody Klienta (1)

      1 + 2 = ?    
Czy takie same przepisy są w przypadku chorego po udarze prawa strona niepełnosprawna, nie mówiąca,umysł sprawny,ale nie chce się zgodzić iść do DOS. W domu sam sobie nie poradzi mieszka w domu jednorodzinnym gdzie trzeba palić w piecu schodzić do piwnicy nie potrafi sobie przygotować jedzenia zakupów umyć się zażyć leków czyli po prostu nie poradzi sobie sam?
DODAŁ: zrozpaczona DNIA 08 czerwca 2018 O 21:16

ZOBACZ PODOBNE

Czy doliczamy do dochodu w pomocy społecznej gospodarstwo rolne, jeżeli jest wydzierżawione?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Jeżeli gospodarstwo posiadane przez rodzinę/osobę, która korzysta ze świadczeń...»

Rezygnacja ze wsparcia asystenta rodziny złożona przez rodzinę – czy Ośrodek Pomocy jest wówczas zobowiązany powiadomić sąd rodzinny?

02 sierpnia 2017      TAGI:      
Wszystko zależy od okoliczności, w wyniku których rodzina podjęła wcześniej współpracę...»

Uchylenia decyzji z pomocy społecznej z urzędu lub z wniosku. Różnice w podstawie prawnej

09 sierpnia 2017      TAGI:      
  Decyzję, którą strona ma przyznane świadczenie z pomocy społecznej, można...»

Odpłatność za pobyt w rodzinnym domu pomocy

29 sierpnia 2016      TAGI:      
Każdy rodzinny dom pomocy ma określoną kwotę miesięcznych wydatków, która jest...»

Zadania własne gminy w zakresie pomocy społecznej

02 czerwca 2016      TAGI:         
W Ustawie o pomocy społecznej w art. 17 ust. 2 wymienia się zadania własne gminy....»

Analiza przyznawania wybranych świadczeń z pomocy społecznej

02 czerwca 2016      TAGI:         
Poniżej scharakteryzowane zostanie przyznanie pomocy społecznej w formie zasiłku...»