Newsy      

Weterani zwolnieni z opłat za DPS

W dniu 25.10.2017r. została opublikowana ustawa z dnia 15 września 2017 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. z 2017r. poz. 1985). Ustawa wprowadza m.in. długo oczekiwaną możliwość zwolnienia Członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, na ich wniosek albo z urzędu, całkowicie albo częściowo z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej.

Przy podejmowaniu w/w decyzji organ bierze pod uwagę możliwości i sytuację finansową gminy. Ponadto w art. 65 ustawy o pomocy społecznej zostały wprowadzone zmiany:

a) w ust. 1 wyrazy „nie stosuje się art. 59–64” zastępuje się wyrazami „nie stosuje się art. 59–64b”,
b) w ust. 2 w zdaniu drugim wyrazy „stosuje się odpowiednio art. 61–64” zastępuje się wyrazami „stosuje się odpowiednio art. 61–64b”;

nadto w art. 107 w ust. 5b po pkt 10 dodaje się pkt 10a w brzmieniu:
„10a) decyzji o przyznaniu uprawnień kombatanckich, zaświadczenia o uprawnieniach kombatanckich lub legitymacji członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej;”.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1985/1

Komentarze (0)

      3 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Apel RPD o zmiany legislacyjne w sprawie DPS

21 kwietnia 2017      TAGI:         
Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się się do Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej...»

Wniosek do MRPiPS o zmiany legislacyjne w odpłatnościach za DPS

12 maja 2017      TAGI:         
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej wystąpiła...»

Ochrona praw mieszkańców DPS

06 lutego 2018      TAGI:      
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej...»

NSA podjął uchwałę dotyczącą opłat za DPS

24 sierpnia 2018      TAGI:      
Zgodnie z treścią art. 15 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu...»

Z orzecznictwa sądów administracyjnych – uchylenie decyzji kierującej do DPS

15 lutego 2017      TAGI:         
Zgodnie z art. 106 ust. 5 U.p.s., decyzję administracyjną zmienia się lub uchyla...»