Partnerzy

      Newsy      

Będą zmiany w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego

Trwają pracę na projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada wiele zmian niezwykle istotnych dla szeroko rozumianej pomocy społecznej. Nowelizacja ustawy przyniesie wiele zmian dla osób ubezwłasnowolnionych w tym:

w art. 38 ust. 1 i dodane zostaną ust. 2–5 w brzmieniu:

„2. Przyjęcie do domu pomocy społecznej osoby, o której mowa w ust. 1, bez jej zgody a za zgodą jej przedstawiciela ustawowego wymaga orzeczenia sądu opiekuńczego o przyjęciu do domu pomocy społecznej.

3. Przyjęcie do domu pomocy społecznej osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej całkowicie następuje za pisemną zgodą jej przedstawiciela ustawowego. Przedstawiciel ustawowy osoby, która nie pozostaje pod władzą rodzicielską, wyraża zgodę po uzyskaniu zezwolenia sądu opiekuńczego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby.

4. Jeżeli przyjęcie do domu pomocy społecznej dotyczy osoby małoletniej powyżej 16 roku życia lub osoby pełnoletniej całkowicie ubezwłasnowolnionej, zdolnej do wyrażenia zgody, jest wymagane również uzyskanie zgody tej osoby na przyjęcie. W przypadku sprzecznych oświadczeń w sprawie przyjęcia do domu pomocy społecznej tej osoby i jej przedstawiciela ustawowego, przyjęcie do domu pomocy społecznej wymaga orzeczenia sądu opiekuńczego właściwego ze względu na miejsce
zamieszkania tej osoby.

5. Osoba, o której mowa w ust. 1, podlega okresowym badaniom stanu zdrowia psychicznego w zakresie uzasadniającym jej pobyt w domu pomocy społecznej. Badania przeprowadza się co najmniej raz na 6 miesięcy.

Dotychczasowy art. 41 otrzyma brzmienie:
„Art. 41. 1. Osoba przyjęta do domu pomocy społecznej, w tym również osoba ubezwłasnowolniona, jej przedstawiciel ustawowy, małżonek, krewni w linii prostej, rodzeństwo oraz osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę, mogą występować do sądu opiekuńczego z wnioskiem o zmianę orzeczenia o przyjęciu do domu pomocy społecznej.

2. Z wnioskiem o zmianę orzeczenia o przyjęciu do domu pomocy społecznej może także wystąpić kierownik domu pomocy społecznej, jeżeli uzna, że zmieniły się okoliczności uzasadniające orzeczenie o przyjęciu osoby do domu pomocy społecznej.

3. W przypadku gdy osoba nie wyraża zgody na dalsze przebywanie w domu pomocy społecznej i nie została do niego przyjęta na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego o przyjęciu do domu pomocy społecznej, osoba ta, jej przedstawiciel ustawowy, małżonek, krewni w linii prostej, rodzeństwo, osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę lub kierownik domu pomocy społecznej mogą wystąpić do sądu opiekuńczego z wnioskiem o zniesienie obowiązku przebywania w domu pomocy społecznej.”

Docelowo zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Zachęcamy do zapoznania się z całością zmian pod adresem: https://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/5098701CCE412E4FC12581B8002D617F/%24File/1921.pdf

Komentarze Będą zmiany w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego (0)

      3 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Przeciwdziałanie przemocy domowej – rewolucyjne zmiany 2023

Przeciwdziałanie przemocy domowej – rewolucyjne zmiany 2023 (bezpłatne szkolenie online)

15 marca 2023      TAGI:         
W 2023 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące przeciwdziałania przemocy...»
Ruszają kolejne programy ze wsparciem

Planowane zmiany w Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Trwają prace legislacyjne nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o Solidarnościowym...»
Kroczą zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej

Kroczą zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej

21 października 2024      TAGI:      
Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej,...»

KPA – zmiany od 1 czerwca

30 maja 2017      TAGI:   
Z dniem 1 czerwca 2017 r. wchodzi w życie Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie...»

O planowanych zmianach w ustawie o pomocy społecznej

19 czerwca 2014      TAGI:         
Pani Zuzanna Grabusińska – Radca Ministra Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS),...»

Jednorazowy dodatek – zmiany na finiszu

16 marca 2016      TAGI:         
W dniu 11.03.2016 r. została przekazana do podpisu prezydentowi ustawa z dnia 25 lutego...»