Newsy      

Renta socjalna – będą zmiany

Trwają prace mające na celu wprowadzenie zmian w ustawy o rencie socjalnej w części dotyczącej art. 10 ust. 6 ww. ustawy.

Zgodnie z dotychczasowym jego brzmieniem:
6. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, o których mowa w ust. 1-5a, w łącznej kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych.

Projektowana zmiana:
6. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, o których mowa w ustępach 1-5a w łącznej kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych.

W ocenie projektodawcy właściwym jest podniesienie progu dochodowego, od którego jest zawieszane świadczenie dla rencistów socjalnych do poziomu 130% średniej krajowej w skali miesiąca. Jak podnoszą projektodawcy, osoby niepełnosprawne ponoszą dodatkowe koszty utrzymania, które są związane ze stanem zdrowia. Należy pamiętać, że niejednokrotnie koszty te przekraczają wysokość renty socjalnej. Praca stanowi jeden z czynników warunkujących nabywania kompetencji społecznych, a samo uzyskanie gratyfikacji daje poczucie sprawczości.

Źródło: http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=7DFE573E6FFB6220C12581C6002FDFAF

Komentarze Renta socjalna – będą zmiany (8)

      5 + 2 = ?    
Jestem po amputacji obu kończyn dolnych. Amputacja urazowa z dzieciństwa , więc tylko i wyłącznie przysługuje mi renta socjalna . Poruszam się na protezach i dzięki temu mogę normalnie funkcjonować i pracować . Od ponad 20 lat pracuje , odprowadzam składki ja wszyscy . Przyznaną ma rente socjalną , ale jej nie pobieram bo mój dochód przekracz dopuszczalny o 100 zl innym razem o 5 zl , a jesze innym o 1 zl . Protezy wymagają ciągłej midenuzacj . Ostatnio za naprawe doplacilem 2000 zl .Ta renta powinna ku temu służyć , ale jej nie mam .
DODAŁ: Arek DNIA 16 marca 2018 O 10:15
Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oznacza, że osoba posiadająca takie orzeczenie może pracować tylko wtedy, gdy pracodawca dostosuje miejsce pracy. Bez dostosowania taka osoba jest faktycznie niezdolna do żadnej pracy. Osoby częściowo niezdolne do pracy to takie osoby, dla których istnieją stanowiska pracy bez dostosowania. Np. jak ktoś ma sprawne ręce, sprawne oczy to może wykonywać wiele prac w pozycji siedzącej, ale jeżeli jeździ na wózku, to konieczne są dostosowania do wózka inwalidzkiego i nie da się tego ominąć. Czyli dosłowna interpretacja słów "niezdolny do żadnej pracy" jest bez sensu. Bo osoba na wózku inwalidzkim może pracować, ale potrzebne są dostosowania w miejscu pracy i jeżeli mieszka w małym mieście w górach i dostosowanie dojazdu i zniesienie barier w zakładzie pracy kosztuje parę milionów to nikt tych dostosowań nie zrobi i taka osoba jest niezdolna do żadnej pracy w swoim miejscu zamieszkania. (to taki prosty przykład). Oczywiście, może wynająć transport specjalistyczny - tylko jak za niego zapłaci.Zwykła taksówka do miejsca pracy mojego syna to 73 zł (jeden dzień)- czyli blisko 1500 zł przy 20 dniach pracy - a to w zasadzie pensja minimalna brutto i niewiele mniej niż dopuszczalny 70% limit.
DODAŁ: Irena DNIA 08 stycznia 2018 O 00:00
dobra zmiana zaczyna uszczęśliwiać suwerena, ponoć "jesteśmy po to aby słuchać ludzi i im służyć" to słowa p Premier ha ha na pewno usłyszała takie prośby od ludzi żeby zrobić limity bo za dobrze im się powodzi i mogliby zgłupieć od nadmiaru pieniędzy. 724,40 renta socjalna.
DODAŁ: Mariott DNIA 11 listopada 2017 O 18:18
"Skoro może pracować to absolutnie nie powinno być mowy o rencie socjalnej." Po pierwsze poczytaj o całkowitej niezdolności do pracy w myśl przepisów. Po drugie mam rentę socjalną i pielęgnacyjny, razem to jest lekko ponad 870 zł, wyżyj za to patrząc na większe potrzeby osoby niepełnosprawnej. Przy zakazie pracy kwota renty powinna być wyższa. (ja nie pracuję, nie pracowałem nigdy, stan zdrowia na to nie pozwala). Po trzecie ZUS już dba o sprawę pracy, orzecznicy mają w dupie zasady i przepisy przyznawania niezdolności do pracy, strach dorobić nawet na 1/4 etatu żeby żyć a nie wegetować. Mi pomagać muszą dziadkowie, na szczęście daje się radę póki żyją.
DODAŁ: Łukasz DNIA 11 listopada 2017 O 15:45
Podnieście nie rentę socjalną - bo ta mi do niczego niepotrzebna, ale rodzinną. Mam po ojcu 1960zł i to jest mało. Nie powinno być 85% emerytury po rodzicu. Ale z uwagi na niepełnosprawność 150% lub 200% jego emerytury. Po drugie dodatek pielęgnacyjny 209zł to ochłap, winno być 400 lub 500. Mam duże wydatki. Pozdrawiam wszystkich z ciężką depresją i lękiem :)
DODAŁ: Marcel DNIA 11 listopada 2017 O 01:21
A co z tymi co nigdy nie będą mogli dorobić bo nie nadają się do żadnej pracy i są na łasce i niełasce innych
DODAŁ: Jula DNIA 09 listopada 2017 O 14:37
Renta socjalna jest dla osób,które nie zapracowały na nią ze względu na stan zdrowia. Niepełnosprawność nie pozwala im na podjęcie pracy. Więc jakie dorabianie do renty socjalnej? Skoro może pracować to absolutnie nie powinno być mowy o rencie socjalnej.
DODAŁ: Ola DNIA 09 listopada 2017 O 13:44
A 153 zł jak było tak jest i pewnie będzie.
DODAŁ: mops DNIA 08 listopada 2017 O 07:37

ZOBACZ PODOBNE

Małe wielkie zmiany

25 września 2023      TAGI:         
Z dniem 22 września zaczynają częściowo już obowiązywać przepisy wprowadzone...»
Zmiany w ustawie o pomocy społecznej

Szykują się zmiany w pomocy społecznej

30 stycznia 2023      TAGI:      
Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych...»
Rzecznik o projekcie zmiany ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

Rzecznik o projekcie zmiany ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

12 stycznia 2023      TAGI:      
Jak podnosi Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia, projekt...»
Zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników

Zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników

23 lutego 2023      TAGI:      
W dniu 20 lutego prezydent podpisał ustawę z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy...»
Czy będą podwyżki dla pracowników samorządowych?

Czy będą podwyżki dla pracowników samorządowych?

03 lipca 2023      TAGI:      
W dniu 13 czerwca 2023 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia...»
Malina16 » 18 lipca 2024, 18:24

Świadczenie pielęgnacyjne

księgowa123 » 18 lipca 2024, 16:43

DODATKI MOTYWACYJNE

MonkaBiedronka » 18 lipca 2024, 15:20

SDS- osoba zmarła