Emerytura dla matek z czwórką dzieci – projekt ustawy gotowy
Trwają prace legislacyjne nad ustawą o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Jak przekonuje projektodawca, ustawa ma na celu uhonorowanie tych osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci, a ze względu na długoletnie zajmowanie się potomstwem nie mogły wypracować emerytury (w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie najniższej emerytury).
Wskazane świadczenie ma przysługiwać matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci. W przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia ich przez matkę, świadczenie ma przysługiwać ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci.
Świadczenie może zostać przyznane po osiągnięciu wieku emerytalnego (matka – 60 lat, ojciec – 65 lat) w przypadku, gdy rodzic nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania albo ma prawo do emerytury lub renty w wysokości niższej niż wysokość najniższej emerytury. Warunkiem przyznania świadczenia jest zamieszkiwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trakcie jego pobierania.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przyznawane na wniosek matki lub ojca, składany w jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przyznanie świadczenia ma nastąpić w drodze decyzji administracyjnej, a jego wysokość nie może być wyższa od najniższej emerytury. Świadczenie ma podlegać waloryzacji.
Start programu planowany jest na 1 stycznia 2019 roku.
Źródło:
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12315552/12531138/12531139/dokument355585.pdf
Komentarze Emerytura dla matek z czwórką dzieci – projekt ustawy gotowy (7)

Dzieci Kapitana Nemo

EMERYTURA+ przyjęta przez rząd. Ze świadczenia skorzysta ponad 9 mln Polaków

Uwagi RPO do ustawy o świadczeniu wspierającym
Konkurs fotograficzny: ”Dzieci ulicy – nie bądź obojętny”
Pomoc Fundacji ”10 kwietnia” dla dzieci osób, które ucierpiały w służbie publicznej
