Głos Ministerstwa w sprawie protestu pracowników pomocy społecznej
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w reakcji na pismo Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Pracowników Pomocy Społecznej wystosowało zaproszenie do rozmów dla organizacji społecznych m.in. wchodzących w skład w/w Komitetu.
Na spotkaniu Resort podkreślił, że adresatami sformułowanych przez Komitet postulatów są tylko i wyłącznie samorządy. Ministerstwo w ramach swoich kompetencji może natomiast apelować oraz kontrolować lokalnych włodarzy w zakresie przestrzegania przepisów obowiązującego prawa, tj. podjąć działania wobec gmin, które włączają dodatek terenowy do pensji, aby spełnić warunek płacy minimalnej lub przeznaczają środki na obsługę rządowych programów na cele niezwiązane z zatrudnianiem/wynagrodzeniem pracowników.
Komitet podczas rozmów wskazał na możliwość zrównania wynagradzania pracowników zatrudnionych w Ośrodkach z wynagrodzeniami pracowników urzędów gmin. Zaproponował również wprowadzenie (zmianę): dodatku terenowego w określonej wysokości, dodatkowego urlopu w obrębie zawodów pomocowych (pracownik socjalny, asystent rodziny) oraz prawnego wyłączenia dodatkowych składników wynagrodzenia z jego poziomu zasadniczego.
Wskazane rozwiązania nie spotkały się z deklaracją ich spełnienia przez Ministerstwo. Resort zapowiedział natomiast modyfikację ustawy o pomocy społecznej. Problematyka CUS nie została rozwinięta na spotkaniu.
W związku z fiaskiem rozmów, Komitet wezwał wszystkie środowiska pracowników pomocy społecznej do czynnego włączenia się w działania protestacyjne.
Źródło:
https://federacja-socjalnych.pl/index.php/611-minister-rafalska-idzcie-do-samorzadu
Komentarze Głos Ministerstwa w sprawie protestu pracowników pomocy społecznej (6)

Ruszyły zapisy na II Ogólnopolskie Forum Pracowników Socjalnych

Dodatek węglowy – nowe zadanie dla gmin/jednostek organizacyjnych pomocy społecznej

RPD reaguje w sprawie należytej reprezentacji dzieci

Specjalizacja z zakresu organizacji pomocy społecznej (Edycja 1/2015)
Konferencja na temat zmian systemu pomocy społecznej w Polsce
