Głos Ministerstwa w sprawie protestu pracowników pomocy społecznej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w reakcji na pismo Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Pracowników Pomocy Społecznej wystosowało zaproszenie do rozmów dla organizacji społecznych m.in. wchodzących w skład w/w Komitetu.

Na spotkaniu Resort podkreślił, że adresatami sformułowanych przez Komitet postulatów są tylko i wyłącznie samorządy. Ministerstwo w ramach swoich kompetencji może natomiast apelować oraz kontrolować lokalnych włodarzy w zakresie przestrzegania przepisów obowiązującego prawa, tj. podjąć działania wobec gmin, które włączają dodatek terenowy do pensji, aby spełnić warunek płacy minimalnej lub przeznaczają środki na obsługę rządowych programów na cele niezwiązane z zatrudnianiem/wynagrodzeniem pracowników.

Komitet podczas rozmów wskazał na możliwość zrównania wynagradzania pracowników zatrudnionych w Ośrodkach z wynagrodzeniami pracowników urzędów gmin. Zaproponował również wprowadzenie (zmianę): dodatku terenowego w określonej wysokości, dodatkowego urlopu w obrębie zawodów pomocowych (pracownik socjalny, asystent rodziny) oraz prawnego wyłączenia dodatkowych składników wynagrodzenia z jego poziomu zasadniczego.

Wskazane rozwiązania nie spotkały się z deklaracją ich spełnienia przez Ministerstwo. Resort zapowiedział natomiast modyfikację ustawy o pomocy społecznej. Problematyka CUS nie została rozwinięta na spotkaniu.

W związku z fiaskiem rozmów, Komitet wezwał wszystkie środowiska pracowników pomocy społecznej do czynnego włączenia się w działania protestacyjne.

Źródło:
http://federacja-socjalnych.pl/index.php/611-minister-rafalska-idzcie-do-samorzadu

Komentarze (6)

      4 + 1 = ?    
wszystko do samorządów a samorządy to studnie bez dna co nie Rafalska.na 500+ , na 300+ zdarliście z ludzi , teraz jeszcze posiłki + a dla osób pracujących jak nie było tak nie ma.
DODAŁ: zet DNIA 15 października 2018 O 12:26
Pracownicy pomocy społecznej to też pielęgniarki pracujące w DPSach, które wykonują bardzo ciężką pracę bezpośrednio przy łóżku chorego. Przykre jest to,że są zapomniane od lat przy podwyżkach.
DODAŁ: Beata DNIA 12 października 2018 O 19:38
Użeramy się z przemocą za darmo a świadczenia rodzinne e dostają dodatkową kasę
DODAŁ: Lilka DNIA 02 października 2018 O 21:25
Jedną masakra.Ministerstwo istnieje, zapisuje zadania które muszą wykonywać pracownicy socjalni. Pracownicy monitują: zarabiamy żenująco nisko , nasi podopieczni mają już lepiej niż my....i co? Nie słychać?, A może mają podnieść ogólna liczbę podopiecznych świadcząc sobie wzajemnie pomoc....?
DODAŁ: Bolo DNIA 29 września 2018 O 15:52
Ja bym się jednak zastanowiła nad tymi protestami. Przecież wszystko dąży do tego żeby zlikwidować OPSy a utworzyć Centra. Potem już tylko jeden krok do zlecania zadań organizacjom pozarządowym. A pracownicy socjalni zostaną sprowadzeni tylko do roli "przeprowadzaczy" wywiadów środowiskowych i przyznawania pomocy finansowej. A do tego już nie potrzeba takiej armii pracowników socjalnych...
DODAŁ: Zocha DNIA 19 września 2018 O 09:21
Wstyd!!!,przyjdą wybory to na pewno na nich zagłosujemy,spychają obowiązek wynagradzania przez samorządy,ale pracownikom socjalnym nic nie dołożą za dodatkowe zadania, wszystko w zakres obowiązków, wystarczy zmienić ustawę o pomocy społecznej, aby dodatek terenowy podlegał waloryzacji, czy to są tak duże pieniądze o co walczymy, w porównaniu do innych grup np. nauczycieli.
DODAŁ: Nick DNIA 17 września 2018 O 14:51

ZOBACZ PODOBNE

Minister apeluje w sprawie programu „Senior+”

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zachęca jednostki samorządu terytorialnego...»
Apel WRZOS w sprawie pracowników socjalnych

Apel WRZOS w sprawie pracowników socjalnych

21 stycznia 2020      TAGI:         
Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych WRZOS, zaapelowała do rządzących...»

Rekomendacje RPO w sprawie polityki senioralnej

17 maja 2019      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich, działając w szeroko pojętym interesie seniorów, wystąpił...»

Kolejny apel RPO w sprawie kuratorów sądowych

12 grudnia 2019      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) w styczniu 2019 roku zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości...»

Nowa minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Kim jest Marlena Maląg?

12 listopada 2019      TAGI:         
8 listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowy skład rządu. Nową minister...»