Co dalej ze zmianami w pomocy społecznej?

Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (dalej powoływana jako Federacja) poinformowała o podejrzeniu zawieszenia przez Rząd zapowiedzianych prac nad zmianą ustawy o pomocy społecznej, która miała dotyczyć m.in.:
1) prawa pracowników socjalnych do pomocy psychologicznej w przypadku wystąpienia sytuacji bezpośrednio zagrażającej jego życiu lub zdrowiu w związku z wykonywanymi czynnościami służbowymi;
2) skróceniu terminu, od którego uzależnione jest prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego;
3) wprowadzenie ścieżki awansu zawodowego w zawodzie pracownika socjalnego;
4) pierwszeństwa w wykonywaniu czynności przez pracownika socjalnego w innych niż dotychczas podmiotach;
5) dopuszczeniu do zawodu pracownika socjalnego studentów kierunków pokrewnych, jednak po ukończeniu przez nich studiów podyplomowych z zakresu pracy socjalnej, a także obniżenie standardu zatrudnienia w małych gminach z obecnych minimum 3 pracowników socjalnych do 2 zajmujących to stanowisko.

Wskazany stan faktyczny skutkował wystąpieniem przez Federację z kolejnym pismem do Minister Rodziny z prośbą o spotkanie ze stroną społeczną w w/w sprawie. Jak podkreśla Federacja, na razie nie wiadomo w jakim terminie prace będą kontynuowane.

Źródło:
http://federacja-socjalnych.pl/index.php/749-nie-bedzie-zapowiadanych-zmian-w-zawodzie

Komentarze (15)

      3 + 2 = ?    
Pytanie do Federacji czy postulowaliście o zmniejszenie liczby pracowników czy nie ?? Tak czy nie ??
DODAŁ: atut DNIA 19 września 2019 O 15:28
Ewo odsyłamy do linku podanego we wcześniejszym komentarzu, gdzie znajduje się dokładna informacja w sprawie postulatu dodatku terenowego. Na naszych stronach można też prześledzić działania w tym zakresie. Pozdrawiamy
DODAŁ: Federacja DNIA 18 września 2019 O 17:00
Pkt 5 - to porażka, przy dokładaniu ciągle zadań na pomoc społeczną, zmniejszać liczbę pracowników z 3 na 2 !!!!!! Pkt 4 - pierwszeństwo w wykonywaniu czynności przez pracownika socjalnego w innych niż dotychczas podmiotach - jakich podmiotach ??????? W sądach, policji, zus, krus i tak nie przestrzegają tych wymogów,po co jeszcze upiększać. Czemu Federacja pracowników socjalnych nie skupi się na dodatku 250zł., który od 2004 roku (tj. od 15 lat)nie ulega waloryzacji, wystarczyłoby skromnie chociaż raz na 5 lat - 50zł. podwyżki, to już stanowiłoby kwotę 400,-zł.
DODAŁ: Ewa DNIA 18 września 2019 O 10:50
To wszystko zmierza wypchnięcia ludzi z zawodu, tak jak to robią z nauczycielami, których przejmują korporacje. Lekarze już wyjechali, nauczycieli brakuje, głośno się już zaczyna mówić, że budżetówka jest najmniej zarabiającą warstwą, nie zapominajmy, że to klasa średnia...z poborami na poziomie 2000 zł!
DODAŁ: były socjalny DNIA 18 września 2019 O 08:50
Pkt 5 jest najciekawszy. Upominają się o swoje? Brakuje ich trochę na rynku pracy? No to bach.... załatwione.
DODAŁ: tp DNIA 17 września 2019 O 16:52
pamietam jak kierowniczka smiala sie z nas socjalnych, jakies 2 lata temu, ze nasze pensje zasadnicze beda takie jak opiekunek domowych zatrudnianych z łapanek, sposrod podopiecznych ops...250 czynnych srodowisk, praca w zi, praca za asystenta rodz,ktory jest na L4 i jeszcze prowadzenie kancelarii...juz tam nie pracuję, odkrylam, ze istnieje swiat poza pomoca spoleczna i jest on całkiem fajny, normalny, bez tego calego bagna...zyczę każdej z Was tego!
DODAŁ: holdi DNIA 17 września 2019 O 14:48
Tomaszu pozdrawiamy serdecznie kadrę kierowniczą zaprzyjaźnionych ośrodków :)
DODAŁ: FEDERACJA DNIA 17 września 2019 O 11:18
Czyli normalka, wszyscy mają w nosie socjalnych, a wystarczyłoby podnieść chociaż dodatek 250 zł i już na kilka lat zamknięte gęby by były.
DODAŁ: KIKa DNIA 17 września 2019 O 10:00
No nareszcie może ktoś dokopie federacji a nie będziemy słodzić jak to ona dba o nasze interesy.Mija już rok od zrywu pracowników socjalnych i nic się nie dzieje. Inne grupy zawodowe ,które wyrażały swoje niezadowolenie później niż pracownicy socjalni dawno wywalczyły sobie podwyżki. A nas cały czas się zwodzi.Tu potrzebne są konkretne dzialania,byśmy nadal nie byli dziadami.Ale o czym mowa Ci z federacji mają chyba nieźle posadki i wynagrodzenia i nie będą za nami.Bogaty nigdy nie zrozumie biednego.
DODAŁ: Tomasz DNIA 16 września 2019 O 22:58
Koledzy i Koleżanki prosimy czytać ze zrozumieniem. Federacja nigdy nie popierała szkodliwego pomysłu ministerstwa ograniczenia wskaźnika zatrudnienia (punkt 5). Natomiast dążymy do wprowadzenia, wzorem np. kuratorów sądowych jednolitej dla całej Polski ścieżki awansu zawodowego powiązanej ze wzrostem wynagrodzenia. Chcemy by awans zawodowy nie odbywał się na zupełnej dowolności pracodawcy. Nasze postulaty znajdują się w linku poniżej i zostały wypracowane z pracownikami pomocy: http://federacja-socjalnych.pl/index.php/116-temat-portalu/604-temat-portalu
DODAŁ: Federacja DNIA 16 września 2019 O 14:43
Czytając te wszystkie propozycje zmian patrz punkt 3 i 5 widać, że Federacja nie działa na korzyść pracownika te zmiany przyniosą więcej szkody niż pożytku zarówno ludziom młodym rozpoczynającym pracę jak i tym z długoletnim doświadczeniem którzy będą podnosić kwalifikacje jedna bez powiązania jej z wynagrodzeniem. Oczekiwałam, że ta organizacja będzie bronić naszych interesów ,a nie występować przeciwko nam i jestem mocno rozczarowana!!!
DODAŁ: OPS DNIA 13 września 2019 O 12:28
Pkt.3 obniżenie standardu zatrudnienia w małych gminach z obecnych minimum 3 pracowników socjalnych do 2 !??? W jaki sposób usprawni to pracę?? Jak młodzi mają 'załapać się' do pracy przy takich standardach !??
DODAŁ: atut DNIA 13 września 2019 O 08:10
PKT.5 obniżenie standardu zatrudnienia w małych Ośrodkach z 3 do 2 socjalnych!?? W jaki sposób ma to usprawnić pracę?? W jaki sposób młodzi socjalni mają znaleźć pracę z małych miejscowości?? Ktoś z Federacji jest wstanie wytłumaczyć czemu ten zapis ma służyć
DODAŁ: baranek DNIA 13 września 2019 O 08:04
Podnoszenie najniższego wynagrodzenia już doprowadziło do sytuacji, że pracownik dopiero zatrudniony ma zbliżone wynagrodzenie zasadnicze do pracownika z 20-letnim stażem pracy ponieważ gminy nie dają zwiększonych środków finansowych dla pozostałych pracowników w związku z podnoszeniem najniższego wynagradzania bo tłumaczą się że nie mają pieniędzy na wynagrodzenia. Tu są potrzebne rozwiązania systemowe- należy również zmieniać odgórnie tabele wynagrodzeń dla pozostałych pracowników, aby samorządy również były zmuszone podnieść wynagrodzenia pozostałym pracownikom.
DODAŁ: gops DNIA 12 września 2019 O 14:26
Pkt.3 Wprowadzenie ścieżki awansu zawodowego w zawodzie pracownika socjalnego jednak bez powiązania jej z wynagrodzeniem. Brawo za zapis przy obecnym podnoszeniu płacy minimalnej specjalista z długoletnim stażem będzie miał niższe wynagrodzenie niż rozpoczynający prace pracownik???!!!
DODAŁ: Pracownik socjalny DNIA 12 września 2019 O 12:00

ZOBACZ PODOBNE

Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”. Edycja 2018

15 stycznia 2018      TAGI:      
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił konkurs ofert w ramach Programu Pokonać...»

Będą zmiany w pomocy społecznej w związku z RODO

22 sierpnia 2018      TAGI:      
Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku...»

Powołano nową minister rodziny, pracy i polityki społecznej!

05 czerwca 2019      TAGI:         
W dniu 04.06.2019 r. Prezydent Andrzej Duda powołał Panią Bożenę Borys-Szopę nastanowisko...»

Głos Ministerstwa w sprawie protestu pracowników pomocy społecznej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w reakcji na pismo Ogólnopolskiego...»

Zmiany w pomocy społecznej

W dniu 25 kwietnia 2019 r. została opublikowana ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie...»