Newsy         

Nowa inicjatywa Rady Rodziny. Rząd chce ograniczyć dostęp dzieci do pornografii

W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Rodziny, działającej przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W jego trakcie podjęto rozmowy dot. przepisów, które miałyby skutecznie chronić najmłodszych użytkowników Internetu przed pornografią. W spotkaniu wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz szefowa resortu rodziny, Marlena Maląg. 

Projekt przepisów skonstruowany przez Stowarzyszenie Twoja Sprawa, zakłada nałożenie na dostawców pornografii obowiązku wdrożenia skutecznych narzędzi weryfikacji wieku, a nie iluzorycznych, jak ma to miejsce obecnie.

Projekt konstruuje definicję legalną „kwalifikowanych treści pornograficznych”, ustanawia instytucję współregulatora, w ramach którego mają być reprezentowane różne organizacje chroniące dzieci, organizacje przedsiębiorców oraz podmioty zajmujące się ochroną prawa do prywatności. Jego rola będzie oscylowała wokół wskazywania, które podmioty naruszają przepisy. Będzie mógł również wnioskować o podjęcie działań przez odpowiednie organy regulacyjne.

Celem procedowanych przepisów jest ochrona dzieci. Projekt ustawy nie będzie zakazywał udostępniania w/w treści osobom dorosłym.

Szef rządku podkreślił, że dostęp do pornografii negatywnie wpływa na m.in. postrzeganie seksualności. Może również prowadzić do „ubytków emocjonalnych” u dzieci i młodzieży. „Tak jak chronimy dzieci i młodzież przed alkoholem, zabraniamy narkotyków, tak też powinniśmy zlikwidować dostęp do materiałów pornograficznych z całą stanowczością” – powiedział.

Minister Maląg w swoim wystąpieniu zwróciła natomiast uwagę na fakt, iż pornografia w Internecie jest łatwo dostępna i nieograniczona.

Prace nad projektem zaprezentowanej ustawy trwają już od ponad roku, a dokładniej od listopada 2018 roku.

Przypomnijmy, że Rada Rodziny została powołana na czteroletnią kadencję 5 grudnia br. W jej skład weszło 14 osób – działaczy pozarządowych, ekspertów i polityków. Do jej kompetencji należy m.in.: inicjowanie i wspieranie działań na rzecz promowania kultury prorodzinnej oraz promocja tradycyjnej rodziny.

Źródło:
https://www.gov.pl/web/rodzina/rada-rodziny-o-ochronie-dzieci-przed-pornografia-w-sieci

Komentarze Nowa inicjatywa Rady Rodziny. Rząd chce ograniczyć dostęp dzieci do pornografii (0)

      1 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Otwarcie Centrum Wsparcia dla Kobiet i Dzieci „Dobry Start”

24 sierpnia 2022      TAGI:         
Już w sobotę 27 sierpnia 2022 r. odbędzie się otwarcie nowopowstałego Centrum Wsparcia...»
karta dużej rodziny

Karta Dużej Rodziny – zniżki, dla kogo, co daje, jak założyć?

14 sierpnia 2025      TAGI:         
Karta Dużej Rodziny to ważny element państwowej pomocy dla rodzin wielodzietnych,...»
Federacja w sprawie dodatków dla asystentów rodziny

Federacja w sprawie dodatków dla asystentów rodziny

25 stycznia 2021      TAGI:         
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej wystąpiła...»

Program asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2015

23 marca 2015      TAGI:      
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dofinansuje wynagrodzenia koordynatorów...»

Nowa profesja – asystent rodziny

21 marca 2013     
Jest już dostępna kolejna publikacja książkowa poświęcona działalności asystentów...»

Centrum usług społecznych – nowa jakość? Prezydent podpisał ustawę

26 sierpnia 2019      TAGI:         
W dniu 23 sierpnia 2019 r. prezydent podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu...»