Newsy         

Placówki dziennego pobytu będą otwarte!

Już od 24 maja będzie możliwość otwarcia placówek dziennego pobytu – tj. placówek wsparcia dziennego, domów i klubów seniora, dziennych domy pomocy czy warsztatów terapii zajęciowej.

Możliwość otwarcia nie oznacza jednak, że we wskazanej dacie wszystkie zostaną otwarte. Będzie to zależało od sytuacji epidemiologicznej w regionie. Ostateczną decyzję będą podejmowali wojewodowie.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom rekomendowane jest zapewnienie środków ochrony indywidualnej dla wszystkich pracowników oraz instrukcji prawidłowego ich stosowania. Tym samym zaleca się osłonę ust i nosa (np. maseczki, przyłbice), noszenie rękawiczek jednorazowych (albo stosowanie preparatów do dezynfekcji rąk) oraz nienasiąkliwych fartuchów z długim rękawem, wiązane z tyłu.

Posiłki w placówkach winny być organizowane etapowo, aby nie doprowadzić do gromadzenia dużej liczby uczestników w tym samym miejscu i czasie. Jednocześnie zaleca się korzystanie z naczyń i sztućców jednorazowych, które należy następnie wyrzucić do dedykowanego kosza na śmieci, a same stoliki myć i dezynfekować po każdym spożyciu posiłku.

Wszystkie często używane powierzchnie użytkowe, jak również wyposażenie wykorzystywane do zajęć, winny być regularnie dezynfekowane. Zdezynfekowane powinny być klamki drzwi wejściowych, framugi i skrzydła drzwi, poręcze, blaty, oparcia krzeseł, słuchawki telefonu, klawiatury, myszki, włączniki świateł czy biurka.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa konieczne jest też regularne wietrzenie pomieszczeń i bieżąca dezynfekcja toalet (co najmniej 4 razy dziennie).

Powolne odmrażanie placówek zdaje się być krokiem ku „normalności”. Jednocześnie warto rozważyć przesłanki, które legły u podstaw decyzji o możliwości otwarcia placówek dla osób, których wiek czy stan zdrowia lokuje w grupie ryzyka. Sytuacja epidemiczna nie pozwala na otwarcie szkół średnich jednak pozwala na otwarcie wskazanych placówek.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dot. przygotowania placówek opieki na otwarcie pod adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/10-pytan-o-otwarcie-placowek-dziennego-pobytu

Komentarze (0)

      1 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Będą kontrole placówek całodobowej opieki

15 lutego 2019      TAGI:         
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Minister Elżbieta Rafalska zwróciła...»

Będą duże zmiany w płacy minimalnej

05 lipca 2019      TAGI:         
W dniu 4 lipca do pierwszego czytania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym...»

Kiedy orzeczenie o niepełnosprawności wygaśnie. Będą zmiany?

07 lutego 2019      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej...»

Będą zmiany w elektronicznych zaświadczeniach

23 lipca 2019      TAGI:         
Dynamiczne zmiany otaczającej rzeczywistości społecznej oraz postępująca informatyzacja...»

Rada Rodziny powołana. Jakie będą jej zadania?

06 grudnia 2019      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na czele z szefową resortu, Marleną...»
wioli » 12 lipca 2020, 21:24

Sprawozdania

wioli » 12 lipca 2020, 21:18

szkolenie z KDR online

Aga81 » 12 lipca 2020, 10:19

zdarzenie losowe