Newsy         

Placówki dziennego pobytu będą otwarte!

Już od 24 maja będzie możliwość otwarcia placówek dziennego pobytu – tj. placówek wsparcia dziennego, domów i klubów seniora, dziennych domy pomocy czy warsztatów terapii zajęciowej.

Możliwość otwarcia nie oznacza jednak, że we wskazanej dacie wszystkie zostaną otwarte. Będzie to zależało od sytuacji epidemiologicznej w regionie. Ostateczną decyzję będą podejmowali wojewodowie.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom rekomendowane jest zapewnienie środków ochrony indywidualnej dla wszystkich pracowników oraz instrukcji prawidłowego ich stosowania. Tym samym zaleca się osłonę ust i nosa (np. maseczki, przyłbice), noszenie rękawiczek jednorazowych (albo stosowanie preparatów do dezynfekcji rąk) oraz nienasiąkliwych fartuchów z długim rękawem, wiązane z tyłu.

Posiłki w placówkach winny być organizowane etapowo, aby nie doprowadzić do gromadzenia dużej liczby uczestników w tym samym miejscu i czasie. Jednocześnie zaleca się korzystanie z naczyń i sztućców jednorazowych, które należy następnie wyrzucić do dedykowanego kosza na śmieci, a same stoliki myć i dezynfekować po każdym spożyciu posiłku.

Wszystkie często używane powierzchnie użytkowe, jak również wyposażenie wykorzystywane do zajęć, winny być regularnie dezynfekowane. Zdezynfekowane powinny być klamki drzwi wejściowych, framugi i skrzydła drzwi, poręcze, blaty, oparcia krzeseł, słuchawki telefonu, klawiatury, myszki, włączniki świateł czy biurka.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa konieczne jest też regularne wietrzenie pomieszczeń i bieżąca dezynfekcja toalet (co najmniej 4 razy dziennie).

Powolne odmrażanie placówek zdaje się być krokiem ku „normalności”. Jednocześnie warto rozważyć przesłanki, które legły u podstaw decyzji o możliwości otwarcia placówek dla osób, których wiek czy stan zdrowia lokuje w grupie ryzyka. Sytuacja epidemiczna nie pozwala na otwarcie szkół średnich jednak pozwala na otwarcie wskazanych placówek.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dot. przygotowania placówek opieki na otwarcie pod adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/10-pytan-o-otwarcie-placowek-dziennego-pobytu

Komentarze (0)

      2 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Projekt zakłada m.in. przyznanie natychmiastowych alimentów na rzecz dziecka

Będą natychmiastowe alimenty. Szykuje się reforma prawa rodzinnego

12 maja 2021      TAGI:         
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem ustawy nowelizującej Kodeks rodzinny...»
Odmrażanie urzędów obsługi bezpośredniej.

Odmrażanie urzędów obsługi bezpośredniej. Pierwsze placówki już działają

15 maja 2020      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o stopniowym odmrażaniu...»
Zasiłek opiekuńczy na dłużej

Zasiłek opiekuńczy na dłużej, będą zmiany

29 maja 2020      TAGI:         
Trwają prace legislacyjne nad zmianą okresu, przez który będzie można pobierać...»
Placówki wsparcia nieczynne. Co z orzeczeniami o niepełnosprawności?

Placówki wsparcia dalej nieczynne. Co z orzeczeniami o niepełnosprawności?

30 marca 2020      TAGI:         
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja w kraju, jak również ogłoszony stan epidemiczny...»
będą wyższe renty i emerytury

Będą wyższe renty i emerytury

23 grudnia 2020      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że w marcu 2021 r. emerytury...»