Partnerzy

Idą zmiany w programie „Dobry start”

Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Druk nr 1033). Rząd planuje wprowadzić istotne zmiany m.in. w programie „Dobry start”.

Procedowany projekt ustawy daje upoważnienie Radzie Ministrów do wydania rozporządzenia dotyczącego szczegółowych warunków realizacji programu („Dobry start”):

1) że realizacja i obsługa świadczeń przyznanych na podstawie programu, w tym w szczególności:
a) składanie wniosku i załączników do wniosku o przyznanie świadczeń, a także wnoszenie innych pism w sprawie świadczeń,
b) doręczanie decyzji, informacji, postanowień, zawiadomień, wezwań, zaświadczeń, i innych pism w sprawie świadczeń

– odbywać się będzie wyłącznie w drodze elektronicznej, za pomocą systemów teleinformatycznych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów.

2) że decyzje, informacje, postanowienia, zawiadomienia, wezwania, zaświadczenia i inne pisma opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym, kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną organu realizującego świadczenia albo zamieszcza się w nich imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby upoważnionej do ich wydania.

Jednocześnie organ realizujący świadczenia przyznane na podstawie programu będzie zobowiązany do zapewnienia (w swojej siedzibie, oddziale lub innej wyznaczonej jednostce organizacyjnej) dostępu do środków technicznych umożliwiających złożenie wniosku i odbiór korespondencji od organu. Jednocześnie będzie on zobowiązany do zapewnienia pomocy przy wnoszeniu i odbiorze dokumentów.

Wskazane rozwiązanie docelowo ma zapewnić, że żadna osoba uprawniona do świadczeń przysługujących na podstawie programu nie zostanie pozbawiona możliwości wnioskowania o ich przyznanie.

Obawy

Rozwiązanie budzi wiele obaw, gdyż nie każdy dotychczasowy wnioskodawca posiada dostęp do Internetu oraz komputera. Utworzenie stanowiska z dostępem do środków technicznych umożliwiających złożenie wniosku i odbiór korespondencji od organu może skutkować „kanalizowaniem kolejki” osób chcących z niego skorzystać. Urządzenie oraz pracownik do pomocy będą dostępni jedynie w godzinach pracy jednostki. Tym samym możliwość złożenia wniosku przez osoby wykluczone cyfrowo będzie ograniczone czasowo.

Jednocześnie Rada Ministrów Rada Ministrów może postanowić, że składanie wniosku o świadczenia, wnoszenie innych pism w sprawie tych świadczeń lub doręczanie decyzji, informacji, postanowień, zawiadomień, wezwań, zaświadczeń i innych pism w sprawie świadczeń odbywać się będzie wyłącznie w drodze elektronicznej. Wówczas zastosowania w tym zakresie nie znajdą przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.

Projekt zakłada również, że w przypadku gdy organem realizującym świadczenia przyznane na podstawie programu będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, organem wyższego stopnia w stosunku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest Prezes 3 Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W opinii projektodawcy wprowadzenie powyższych zmian znacznie zoptymalizuje proces obsługi świadczenia.

Projekt ustawy dostępny jest pod adresem:
https://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/445749954F76ED17C12586A100513B58/%24File/1033.pdf

Komentarze Idą zmiany w programie „Dobry start” (2)

      5 + 1 = ?    
Były też opinie, że składanie wniosków elektronicznie ma zmniejszyć zachorowalność na covid, co jest totalną bzdurą. Jeżeli osoba składająca wniosek będzie potrzebowała pomocy przy wypełnieniu wniosku elektronicznie w zusie to pracownik zusu powinien mu pomóc. Więc ja się pytam, jak pracownik ma mu pomóc bez kontaktu osobistego?przez szybę? A po drugie teraz jest czas na składanie wniosków papierowo na 500+ i nikt się nie martwi co się dzieje w Mops,Gops,Ops. Składający wnioski są normalnie obsługiwani bez względu na covid.
DODAŁ: MFran DNIA 22 kwietnia 2021 O 13:54
odnośnie wypłacania świadczeń 300+ przez ZUS jestem innego zdania, osoba która nie poradzi sobie z wnioskiem złożonym elektronicznie bez problemu otrzyma poradę w MOPS,GOPS czy to osobiście czy telefonicznie. Natomiast załatwić cos w zusie przechodzi pojęcie , dodzwonić się na infolinię to trzeba godzinę stracić nie mówiąc o nerwach, druga sprawa - dostępność , przecież ZUSY znajdują się w oddaleniu od małych miejscowości a nie każdy radzi sobie z internetem. I taka to owszem optymalizacja co z dostępnością nie ma nic wspólnegho.
DODAŁ: Franus DNIA 21 kwietnia 2021 O 13:27

ZOBACZ PODOBNE

"Wsparcie dla osób pokrzywdzonych przestępstwem w Ośrodkach Funduszu Sprawiedliwości w latach 2022-2025"

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

13 października 2021      TAGI:      
Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie...»
zmiana definicji mobbingu

Będą zmiany w zakresie ochrony przed mobbingiem

11 grudnia 2024      TAGI:      
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad projektem ustawy,...»
Nowy tekst jednolity ustawy o dodatku węglowym

Zmiany w dodatku węglowym procedowane w Senacie

26 października 2022      TAGI:         
W Senacie trwają prace nad ustawą z dnia 20 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym...»

Zmiany w profilu zaufanym ePUAP

23 września 2016      TAGI:   
Począwszy od dnia 10 września 2016 r. został udostępniony nowy system informatyczny...»
„Dobry start”

Kolejna edycja programu „Dobry start”. Nie przegap – 1 lipca rusza nabór

19 czerwca 2020      TAGI:         
Już od 1 lipca rusza kolejny nabór wniosków do programu „Dobry start” popularnie...»
nowelizacja

Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym. Nadchodzą duże zmiany

20 sierpnia 2019      TAGI:         
W dniu 19 sierpnia 2019 r. została opublikowana ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie...»
chiklya1 » 02 maja 2025, 12:51

Kiedy zaksięgować płatność?

nextdoornurse » 01 maja 2025, 17:25

nursing care for dementia

Karolin@ » 30 kwietnia 2025, 14:20

art. 31 śr

Wik7. » 30 kwietnia 2025, 13:49

Decyzja