Partnerzy

      Newsy         

Świadczenia pieniężne przysługujące z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

W dniu 15.03.2022 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 marca 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty.

W/w rozporządzenie określa maksymalną wysokość świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, jak również warunki przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty.

Wysokość świadczenia została ustalona w kwocie 40 zł za osobę dziennie. Jednakże kwota ta może być podwyższona przez wojewodę w dwóch przypadkach:

1) konieczności zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przed dniem wejścia w życie ustawy;
2) gdy podmiotem zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy jest jednostka organizacyjna, osoba prawna albo przedsiębiorca.

Samo świadczenie przyznawane jest na podstawie wniosku, za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej jednak niż za okres 60 dni i jest wypłacane z dołu.

Gmina może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Weryfikacji dokonują upoważnieni pracownicy urzędu gminy.

Zapraszamy do zapoznania się z całością rozporządzenia:

https://dziennikustaw.gov.pl/D2022000060501.pdf

Komentarze Świadczenia pieniężne przysługujące z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy (3)

      1 + 5 = ?    
Nie życzę nikomu wykonywania zawodu pracownika socjalnego. Obciążenie ogromne. Ponad ludzkie możliwości. Płaca marna.
DODAŁ: Agata DNIA 29 marca 2022 O 12:16
Ktoś wreszcie pomyślał jak dobić skutecznie ten i tak już niszowy zawód... U nas już masowe rezygnacje z zatrudnienia, po co wykształcenie, jak nawet w dyskoncie lepiej można zarobić, mniejszy zakres obowiązków i odpowiedzialność a szacunek większy - niech sami się bawią w to co narobili.
DODAŁ: mopsikowy DNIA 18 marca 2022 O 10:38
Wreszcie ktoś pomyślał żeby odciążyć pracowników OPS od dodakowych zadań i tak już mocno obłożonych różnymi dodatkami i plusami... dzięki ustawodawco.
DODAŁ: gops DNIA 16 marca 2022 O 10:16

ZOBACZ PODOBNE

RPO chce wydania uchwały w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego

RPO chce wydania uchwały w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego

18 marca 2025      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił swój udział w toczącym się postępowaniu...»
Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów z podpisem prezydenta

01 lipca 2022      TAGI:         
W dniu 27 czerwca 2022 r. Prezydent RP podpisał ustawę  z dnia 26 maja 2022  r.okolejnym...»
Wyższe emerytury od 2020 roku

EMERYTURA+ przyjęta przez rząd. Ze świadczenia skorzysta ponad 9 mln Polaków

27 marca 2019      TAGI:      
Niedawno informowaliśmy na łamach portalu o planowanej tzw. „trzynastce” dla emerytów...»

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego a „złotówka za złotówkę” – apel RPD i RPO

04 listopada 2016      TAGI:         
Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich apelują o wprowadzenie na grunt...»

Rosną świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

12 czerwca 2009     
Rodzice występują do sądów o podwyższenie alimentów, żeby otrzymywać w gminach...»