Partnerzy

Przywrócenie terminu do złożenia wniosku

Co do zasady, przepisy kodeksu postępowania administracyjnego przewidują w razie uchybienia terminu możliwość jego przywrócenia na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.

Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w określonym terminie, tj. w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem w/w/ wniosku należy dopełnić czynności, dla której określony był ów termin. Przywrócenie terminu do złożenia prośby o przywrócenie terminu jest niedopuszczalne.

Jak zauważa orzecznictwo sądów administracyjnych, stylistyka przepisów kodeksowych wskazuje na to, że jest możliwe przywrócenie każdego terminu, pod warunkiem spełnienia wskazanych tam przesłanek. Jednakże, jak podnoszą sądy, ów wniosek jest zgoła błędny. Nie jest bowiem możliwe przywrócenie terminu materialnoprawnego, jeżeli z przepisów szczególnych nie wynika dopuszczalność przywrócenia terminu materialnoprawnego.

W ocenie WSA w Poznaniu termin przewidziany art. 10 ust. 4 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” jest terminem prawa materialnego – prekluzyjnego zwanego też terminem zawitym. Upływ tego terminu pozbawia stronę możliwości skutecznego dokonania określonej czynności procesowej. Z jego niedotrzymaniem zatem będą wiązały się negatywne skutki w postaci wygaśnięcia prawa do otrzymania świadczenia. Wskazany termin jest terminem nieprzywracalnym.

Jednakże w judykaturze dostrzegalne jest również stanowisko odmienne prezentowane w wyroku WSA w Rzeszowie (Wyrok WSA w Rzeszowie z 4.03.2020 r., II SA/Rz 1481/19), który wskazuje, że przewidziany treścią art. 10 ust. 4 Ustawy za Życiem dwunastomiesięczny termin na złożenie wniosku o wypłatę jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, ma charakter procesowy, w związku z czym może podlegać przywróceniu na podstawie art. 58 i art. 59 k.p.a.

Źródło:

Wyrok WSA w Poznaniu z 19.05.2023 r., IV SA/Po 9/23

Komentarze Przywrócenie terminu do złożenia wniosku (0)

      3 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Nowy wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego

04 stycznia 2024      TAGI:      
Trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie...»

Gminny Standard Wychodzenia z Bezdomności – przedłużenie terminu składania ofert

25 maja 2011     
Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich przedłużyło do 28 czerwca 2011 roku termin naboru...»

Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o 500+

30 października 2018      TAGI:         
Informujemy, że w dalszym ciągu można składać wnioski o ustalenie prawa do świadczenia...»

Wzór wniosku o jednorazowe świadczenie – 4000 zł

04 stycznia 2017      TAGI:         
Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”...»
Anonimizacja dokumentów a Prezes UODO

Anonimizacja dokumentów a Prezes UODO

15 lipca 2025      TAGI:      
UODO zwraca uwagę, że w obowiązujących przepisach nie ma dokładnej instrukcji...»

Zasiłek pogrzebowy 2025 – ile wynosi, komu przysługuje?

14 lipca 2025      TAGI:      
Kiedy można wystąpić o zasiłek pogrzebowy do ZUS-u, KRUS-u i MOPS-u? Ile ma się...»