Reforma pomocy społecznej
Wskazany zespół pochyli się m. in. nad weryfikacją dostępności świadczeń i usług społecznych, sytuacją pracowników systemu pomocy społecznej, oceną funkcjonowania instytucji całodobowych oraz ich finansowania.
Nadto kluczowym zdaje się przygotowanie nowych regulacji w zakresie ustalania kryteriów dochodowych.
Dotychczasowy mechanizm przewiduje weryfikację kryteriów co 3 lata, co zdaje się wymykać potrzebom świadczeniobiorców. Wskazana weryfikacja zdaniem Ministerstwa winna być dokonywana co roku.
Zapowiadana przez Ministerstwo reforma pomocy społecznej docelowo powinna doprowadzić do integracji różnych form wsparcia oraz współpracy pomiędzy instytucjami państwowymi, samorządami, organizacjami pozarządowymi i lokalnymi społecznościami, a w konsekwencji przyczynić się do zwiększenia skuteczności działań pomocowych.
Należy pamiętać, że podejmując problematykę tak newralgicznej materii, należy mieć na uwadze fakt, że na samym jej końcu jest grupa odbiorców, która pomimo własnych wysiłków nie jest w stanie zaspokoić własnych potrzeb.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/rodzina/po-20-latach-obowiazywania-ustawy-czas-na-kompleksowa-reforme-systemu-pomocy-spolecznej-ruszyly-prace-zespolu-przy-mrpips
Komentarze Reforma pomocy społecznej (3)

Domy pomocy społecznej. Organizacja i funkcjonowanie. Wydanie 4 (Wydawnictwo Difin)

Zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Uczelnia Korczaka – nowe możliwości rozwoju dla sektora pomocy społecznej
„Modelowy system na rzecz integracji społecznej” – spotkanie informacyjne w woj. lubuskim
