Dobry start – start
Świadczenie wynosi 300 zł na wyprawkę szkolną dziecka, bez względu na dochód rodziny. Po wskazanym terminie o świadczenie będzie mógł się ubiegać wnioskodawca, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.
Kto może złożyć wniosek o wskazane świadczenie?
Wniosek może złożyć:
- rodzic
- jeśli dzieckiem opiekuje się równocześnie oboje rodziców, z wnioskiem o świadczenie powinien wystąpić jeden z nich. Jeśli oboje złożą wniosek, świadczenie otrzyma ten, który zrobił to jako pierwszy,
- jeśli dziecko nie mieszka z obojgiem rodziców – wniosek składa ten rodzic, który faktycznie opiekuje się dzieckiem. Jeśli drugi rodzic również złoży wniosek ustalimy, kto sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem i temu rodzicowi wypłacimy świadczenie.
- jeśli dziecko – zgodnie z orzeczeniem sądu – jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców, każdy z nich może złożyć wniosek i otrzymać świadczenie dobry start w wysokości 150 zł.
- opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję,
- opiekun prawny dziecka – osoba, której sąd powierzył opiekę nad dzieckiem,
- osoba ucząca się, czyli pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich,
- osoba usamodzielniana, czyli osoba, która opuszcza rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną.
Jak można złożyć wniosek?
Wniosek można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem:
- aplikacji mZUS
- portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- portalu Emp@tia,
- bankowości elektronicznej.
W przypadku złożenia wniosku do końca sierpnia, świadczenie można otrzymać do 30 września 2024 r. W przypadku złożenia wniosku później świadczenie zostanie wypłacone w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami.
W przypadku odmowy prawa do świadczenia Dobry Start, wnioskodawca otrzyma w formie elektronicznej decyzje za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Od wskazanej decyzji ZUS będzie przysługiwało wnioskodawcy odwołanie do Prezesa ZUS, a następnie skarga do sądu administracyjnego.
Więcej informacji:
https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start