Nienależnie pobrane świadczenie z programu „Dobry start”
Kiedy świadczenie będzie nienależnie pobrane?
Z kolei jak stanowi ust 2 za nienależnie pobrane świadczenie dobry start uważa się:
1) świadczenie Dobry start wypłacone na podstawie fałszywych oświadczeń lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą to świadczenie;
2) świadczenie Dobry start wypłacone mimo braku prawa do tego świadczenia;
3) świadczenie Dobry start wypłacone osobie innej niż osoba uprawniona do tego świadczenia, z przyczyn niezależnych od organu, który przyznał to świadczenie.
Ustawodawca wskazał zatem przypadki, w których świadczenie zostanie uznane za nienależnie pobrane. Jak pokazuje praktyka, niejednokrotnie występujące w stanie faktycznym okoliczności mogą budzić pewne wątpliwości.
Jak wynika bowiem z orzeczenia WSA w Gliwicach (II SA/Gl 412/24 – Wyrok WSA w Gliwicach), aby uznać świadczenie „Dobry start” za nienależnie pobrane, należy dokonać oceny, czy środki przyznane i wypłacone na podstawie przyznanego uprzednio prawa do świadczenia zostały wykorzystane zgodnie z celem, jaki został przez prawodawcę określony dla tego rodzaju świadczeń.
Dopiero poczynienie takich ustaleń uprawnia do oceny, czy było ono nienależnie pobrane. W sytuacji ustalenia przez organ przeznaczenia środków pochodzących ze świadczenia na pokrycie wydatków związanych z potrzebami dziecka uzasadnione stałoby się ustalenie, że w sprawie nie zaistniała podstawa do uznania świadczenia za nienależnie pobrane.
Zapraszamy do zapoznania się z treścią orzeczenia.
Źródło:
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/FEE704230E