Świadczenie wspierające a odpłatność za usługi opiekuńcze
Zgodnie z jego treścią za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:
1) miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych i koszty uzyskania przychodu;
2) składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
3) kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
W kolejnym ustępie zostały wskazane wyłączenia od dochodu. Nie znalazło się w nim jednak świadczenie wspierające. Tym samym przy ustaleniu dochodu rodziny, tudzież dochodu na osobę w rodzinie, należy wliczyć wskazane świadczenie. W tym stanie rzeczy wpłynie to na wysokość ponoszonej odpłatności przez osobę korzystająca ze świadczeń. Wskazaną zależność dostrzegł RPO w swoim wystąpieniu skierowanym do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Ministerstwo poinformowało o przekazaniu zasygnalizowanej przez Rzecznika problematyki do dedykowanego Zespołu, którego zadaniem jest dokonanie analizy i oceny skuteczności i adekwatności istniejących rozwiązań w ramach systemu pomocy społecznej w Polsce, dostępności świadczeń, usług i innych form wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej oraz sytuacji pracowników systemu pomocy społecznej i na tej podstawie opracowanie propozycji rozwiązań systemowych i prawnych reformujących system pomocy społecznej.
Źródło:
Komentarze Świadczenie wspierające a odpłatność za usługi opiekuńcze (1)

Ustawa „Mama 4+” opublikowana. Kto dostanie świadczenie? Warunki, zasady

Usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej pod lupą NIK
Czy i od kogo ośrodek pomocy społecznej powinien egzekwować spłatę należności za usługi opiekuńcze zmarłego?

NIK krytycznie o przeciwdziałaniu przemocy domowej

Ministerstwo ostrzega przed mailami do fałszywej strony e-Sprawozdań Finansowych
