RPO o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami
W ocenie RPO w przypadku części beneficjentów pomoc wynikająca z ustawy będzie niewystarczająca. Problem ten dotknie w szczególności części osób z niepełnosprawnością, u których poziom wsparcia określono na poziomie 80 punktów i więcej. W tych wypadkach oczekiwana pomoc może być znacznie większa od tego, co oferuje ustawa.
Kolejne wątpliwości RPO budzi możliwość przeciążenia wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, które będą ustalały prawo do asystencji osobistej. Nałożenie na w/w zespoły dodatkowych obowiązków może wpłynąć na realizację zadań dotychczasowych. Jak podkreśla RPO, już teraz zdarzają się przypadki przedłużającego się procedowania przez zespoły.
Kolejne uwagi Rzecznika oscylują wokół wykluczenia osób, które nie ukończyły 65. roku życia, z możliwości asystencji osobistej. Założenia ustawodawcy zdają się być oparte na stereotypowym założeniu, że wskazane osoby nie pozostają w zatrudnieniu lub nie wracają na rynek pracy po ukończeniu 65. roku życia. Nasuwa to niechybnie wniosek o utworzeniu granicy uprawnienia tożsamej z uprawnieniem emerytalnym.
To tylko część uwag Rzecznika do projektu ustawy. Zachęcamy do zapoznania się z całością jego wystąpienia.
Źródło:
https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/2025-01/Do_MRPiPS_asystencja_osobista_projekt_opinia_13_01_2025.pdf
Komentarze RPO o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami (0)

Kwalifikowanie niepełnosprawności osób z zespołem Downa

„Dostępność usług społecznych dla osób starszych na wsi” – konferencja

Rządowy Program Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020. Edycja 2017
Problemy osób niewidomych

Rozporządzenie ws. standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych i ogrzewalni
