Partnerzy

      Newsy      

Uwagi RPO do ustawy o świadczeniu wspierającym

Rzecznik Praw Obywatelskich, analizując wpływające skargi wynikające z realizacji postanowień ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, przygotował wystąpienie, w którym zwraca uwagę Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na obszary wymagające jego szczególnej uwagi.

Na co zwraca uwagę Rzecznik?

RPO wskazuje w wystąpieniu na problematykę długotrwałości postępowań prowadzonych przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności w przedmiocie rozpoznawania wniosków o wydanie decyzji. Wskazany w ustawie termin (3 miesiące) zdaje się być iluzoryczny. Niejednokrotnie organy orzekające przekraczają wskazany termin nawet o kilkanaście miesięcy, co było już sygnalizowane przez RPO. Taki stan rzeczy wpływa na dynamikę otrzymania świadczenia. Zdarzają się w związku z tym przypadki, gdy w toku postępowania orzeczniczego osoby niepełnosprawne nie doczekiwały terminu rozstrzygnięcia. Taki stan rzeczy był wielokrotnie przedmiotem skarg kierowanych do Rzecznika.

W tym miejscu należy wskazać za RPO, że tylko w przypadku śmierci osoby uprawnionej do świadczenia wspierającego, która nie zdążyła go pobrać, a za życia złożyła wniosek do ZUS-u oraz miała ustalone prawo do w/w świadczenia, najbliżsi mogą wystąpić do ZUS-u o wypłatę niezrealizowanego świadczenia. Wskazanego uprawnienia nie będzie miała osoba wspólnie zamieszkująca i gospodarująca z osobą z niepełnosprawnością.

Kolejno Rzecznik wskazuje na problematykę wykluczenia z dostępu do świadczenia wspierającego osób przebywających w domach pomocy społecznej i placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej. Podjęta problematyka wymaga zgłębienia z uwagi na zróżnicowany charakter placówek opieki całodobowej, trybu przyjęcia i podstaw pobytu mieszkańców oraz zakresu wnoszonej odpłatności za pobyt.

Kolejnym mankamentem podejmowany w wystąpieniu przez RPO jest brak możliwości złożenia przez osobę z niepełnosprawnością wniosku w formie innej niż cyfrowa. Wskazana materia posiada szczególną rangę w kontekście braku kompetencji cyfrowych, braku narzędzi cyfrowych czy odpowiednich narzędzi.

Uzyskanie świadczenia wspierającego przez osobę zainteresowaną nieodzownie skutkuje wzrostem dochodu a w konsekwencji wzrostem odpłatności za usługi opiekuńcze.

Zapraszamy do zapoznania się z całością wystąpienia:

https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/2025-02/Do_MRPiPS_swiadczenie_wspierajace_3_02_2025.pdf

Komentarze Uwagi RPO do ustawy o świadczeniu wspierającym (1)

      2 + 4 = ?    
Świadczenia pielęgnacyjne przyznane w zwiazku z opieką nad dorosłą osobą niepełnosprawną przez wiele lat funkcjonowały w MOPSach. Mimo pojawienia się świadczenia wspierającego osoby pobierajace ŚP nie chca rezygnowac z praw nabytych i nadal pobieraja te swiadczenia w ops. WZON są przeładowane pracą a klienci niezadowoleni czekaja ok. roku na orzekanie. Nie jeden nie doczekał...Komu przeszkadzały ŚP w opsach?
DODAŁ: kikkk DNIA 26 lutego 2025 O 09:20

ZOBACZ PODOBNE

Zmiany do ustawy o pomocy społecznej

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Z dniem 2 września 2017 r. wchodzą w życie zmiany do ustawy o pomocy społecznej...»

Z orzecznictwa sądów administracyjnych – wspólne gospodarowanie na tle Ustawy o pomocy społecznej

Na gruncie Ustawy o pomocy społecznej ustawodawca definiuje rodzinę jako osoby spokrewnione...»

Kryterium dochodowe do świadczeń ustawy o pomocy społecznej

27 czerwca 2014      TAGI:      
Trzy ogólnopolskie centrale związkowe (NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków...»
Anonimizacja dokumentów a Prezes UODO

Anonimizacja dokumentów a Prezes UODO

15 lipca 2025      TAGI:      
UODO zwraca uwagę, że w obowiązujących przepisach nie ma dokładnej instrukcji...»

Zasiłek pogrzebowy 2025 – ile wynosi, komu przysługuje?

14 lipca 2025      TAGI:      
Kiedy można wystąpić o zasiłek pogrzebowy do ZUS-u, KRUS-u i MOPS-u? Ile ma się...»
Rzecznik praw uczniowskich

Rzecznik praw uczniowskich coraz bliżej

14 lipca 2025      TAGI:   
Trwają konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz...»