Świadczenie rehabilitacyjne – wniosek, ile wynosi, czy łatwo dostać?
Czym jest świadczenie rehabilitacyjne?
Świadczenie rehabilitacyjne to forma wsparcia finansowego dedykowana dla osób, które po chorobie wykazują zapotrzebowanie na rehabilitację, żeby być w stanie wrócić do pełnej zdolności do pracy.
Świadczenie to jest należne osobie, która już nie ma możliwości, żeby pobierać zasiłek chorobowy, ale wciąż stan zdrowia nie pozwala jej na powrót do pracy. Podczas starań o uzyskanie świadczenia rehabilitacyjnego trzeba udowodnić, że stan zdrowia podlega poprawie i że istnieje realna możliwość powrotu do pracy.
Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego została uregulowana przepisami prawa. Kwota jest uzależniona od podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, jaki był pobierany przed świadczeniem. Jak wynika z artykułu 19 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, wynosi:
- 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – przez pierwsze trzy miesiące,
- 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – za pozostały okres,
- 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – gdy niezdolność do wykonywania pracy zachodzi podczas ciąży.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego jest waloryzowana za pomocą wskaźnika, który obowiązuje w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień tego świadczenia. Z kolei świadczenie rehabilitacyjne należy się za każdy dzień, w którym jest się niezdolnym do pracy (nie dochodzi wówczas do wyłączania dni, które są ustawowo wolne od pracy).
Dokumenty potrzebne do uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego
Żeby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, trzeba przez minimum sześć tygodni (przed zakończeniem pobierania zasiłku chorobowego) wystosować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek ZUS ZNp-7.
Do tego wniosku należy jeszcze dołączyć:
- wywiad zawodowy z miejsca zatrudnienia (druk ZUS OL-10); ten dokument nie jest potrzebny, gdy niezdolność do pracy powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia albo gdy osoba, która nie jest zdolna do pracy, podlega ubezpieczeniu z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
- zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9),
- protokół ustalenia przyczyn oraz okoliczności wypadku przy pracy – gdy niezdolność do pracy stanowi następstwo wypadku przy pracy,
- kartę wypadku przy pracy – w obliczu niezdolności do pracy wywołanej przez wypadek, przy pracy ubezpieczonego innego niż pracownik,
- decyzję dotyczącą stwierdzenia choroby zawodowej (od inspektora sanitarnego; jest wymagana, gdy niezdolność do pracy została spowodowana przez chorobę zawodową).
O stanie zdrowia wnioskującego orzeka lekarz orzecznik ZUS. Gdy ubezpieczony nie zgadza się z wydaną przez niego decyzją, wówczas do głosu dochodzi komisja lekarska ZUS.

Czy łatwo dostać świadczenie rehabilitacyjne? Kto może się o nie starać?
Świadczenie rehabilitacyjne może dostać jedynie osoba, która podlega ubezpieczeniu wypadkowemu albo chorobowemu. Do osób, które mają uprawnienia do tej formy wsparcia finansowego, zalicza się pracowników etatowych i członków spółdzielni kółek rolniczych albo rolniczej spółdzielni produkcyjnej.
Oprócz tego o świadczenie rehabilitacyjne wnioskować mogą również osoby zatrudnione odpłatnie w oparciu o skierowanie do pracy (chodzi tu o osoby, które przebywają w zakładach karnych albo takie, które podlegają tymczasowemu aresztowi). Uprawnienia posiadają także osoby prowadzące pozarolniczą działalność albo takie, które podejmują współpracę z taką osobą (są w trakcie służby zastępczej albo są duchownymi).
Komu nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?
Nie każdy może się starać o uzyskanie świadczenia rehabilitacyjnego. Jak wynika z artykułu 18 ust. 7 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w obliczu choroby i macierzyństwa, tego rodzaju świadczenie nie jest należne osobie, która ma uprawnienia do emerytury albo renty, z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku przedemerytalnego, zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia kompensacyjnego, świadczenia nauczycielskiego i do urlopu dla poratowania zdrowia. Do tego dochodzi jeszcze:
- okres urlopu wychowawczego albo bezpłatnego,
- okres tymczasowego aresztowania albo odbywania kary pozbawienia wolności,
- cały okres świadczenia rehabilitacyjnego, gdy niezdolność do wykonywania pracy powstała w następstwie celowo popełnionego wykroczenia albo przestępstwa (przesądza o tym prawomocny wyrok sądowy).
Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne – najważniejsze informacje
We wniosku o świadczenie rehabilitacyjne muszą się znaleźć wszystkie obligatoryjnie wymagane dane płatnika składek, włącznie z informacjami na temat wszystkich aktualnie pobieranych świadczeń. Gdy osoba podlegała wypadkowi w miejscu zatrudnienia, wtedy powinna dołączyć do dokumentacji protokół zajścia i kartę wypadku. Zaświadczenie płatnika składek nie jest potrzebne, gdy zostało przedłożone na etapie ustalania prawa do zasiłku chorobowego (jeśli oczywiście nie zmieniły się żadne okoliczności, te, które wykazują wpływ na podstawę wymiaru świadczenia i jego wysokość).
Kiedy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych sugeruje, żeby starania o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego zacząć przynajmniej 6 tygodni przez zakończeniem pobierania zasiłku chorobowego. Gdy wniosek złoży się później, może to skutkować jego rozpatrywaniem po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego.
Ile trwa rozpatrzenie wniosku o świadczenie rehabilitacyjne?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rozpatrzenie wniosku o świadczenie rehabilitacyjne ma 60 dni (licząc od daty dostarczenia kompletnego wniosku). Gdy badanie jest przeprowadzane przez komisję lekarską, to wtedy obowiązuje 30 dni (licząc od daty wydania orzeczenia).
Jak długo można pobierać świadczenie rehabilitacyjne?
Świadczenie rehabilitacyjne może być pobierane przez maksymalnie 12 miesięcy. Gdy osoba ubezpieczona nie nabędzie wówczas zdolności do pracy, powinna wystosować wniosek o przyznanie jej renty chorobowej.
Zachęcamy do przeczytania też innych naszych artykułów z działu PORADY!
Komentarze Świadczenie rehabilitacyjne – wniosek, ile wynosi, czy łatwo dostać? (0)

Świadczenie wspierające – wniosek, kto może otrzymać, jak uzyskać, ile wynosi?
W jakim terminie Ośrodek Pomocy Społecznej rozpatrzy mój wniosek?
Komu przysługuje świadczenie rodzicielskie?
Czy świadczenie rodzicielskie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego i świadczeń rodzinnych?

Świadczenie wspierające – wniosek, kto może otrzymać, jak uzyskać, ile wynosi?
