Partnerzy

      Porady

Karta Dużej Rodziny – zniżki, dla kogo, co daje?

Karta Dużej Rodziny to metoda na odciążenie, pod względem finansowym, rodzin wielodzietnych. System zniżek i różnych korzyści umożliwia parom w przynajmniej trojgiem dzieci tańsze korzystanie z licznych produktów oraz usług. Jakie konkretne zniżki mają zagwarantowane posiadacze Kart Dużej Rodziny i co trzeba zrobić, żeby je otrzymać? Sprawdź!

Kto może ubiegać się o Kartę Dużej Rodziny?

O Kartę Dużej Rodziny może ubiegać się ojciec albo matka, ojczym albo macocha, którzy mają albo dawniej mieli (także i na utrzymaniu) minimum troje dzieci. Ich wiek nie jest istotny.

O kartę mogą się także starać rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze. Na tym nie koniec, bo KRD przysługuje także cudzoziemcom, którzy zamieszkują razem z członkami rodziny na obszarze Polski i mają:

  • zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
  • zezwolenie na pobyt stały,
  • zezwolenie na pobyt czasowy,
  • status uchodźcy albo ochrony uzupełniającej,
  • obywatelstwo państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), Unii Europejskiej albo Konfederacji Szwajcarskiej.

Karta Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom:

  • do 18 roku życia,
  • do 25 roku życia (gdy podlegają nauce w szkole albo szkole wyższej),
  • bez ograniczeń wiekowych – w odniesieniu do dzieci, które legitymują się orzeczeniem o znacznym albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ale tylko wtedy, gdy w momencie składania wniosku w rodzinie jest przynajmniej 3 dzieci, które spełniają powyższe warunki.

Komu nie należy się Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny nie należy się rodzicowi, który został pozbawiony przez sąd władzy rodzicielskiej albo takiemu, któremu ograniczono władzę rodzicielską (gdy jego dziecko trafiło do pieczy zastępczej). Jeśli jednak w danej rodzinie i tak pozostało (było wcześniej wychowywanych) przynajmniej troje dzieci, to taki rodzic ma prawo do Karty Dużej Rodziny.

Karta ta nie należy się rodzicowi zastępczemu ani takiemu, który prowadził rodzinny dom dziecka, gdy sąd zadecydował o odebraniu mu dzieci.

Mając trójkę dzieci, można starać się o Kartę Dużej Rodziny / Pixabay

Co daje Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny to system różnego rodzaju zniżek oraz uprawnień, które obowiązują w firmach prywatnych i w instytucjach publicznych.

Osoby, które posiadają KRD, mogą korzystać na preferencyjnych warunkach z oferty podmiotów, np. z branży paliwowej, spożywczej, rekreacyjnej, kulturalnej, czy też bankowej. Taka karta wspomaga budżety rodzin wielodzietnych i czyni bardziej przystępnym dostęp do różnych usług czy też dóbr.

Lista miejsc oraz wysokość upustów i zniżek została udostępniona na stronie: rodzina.gov.pl i podlega sukcesywnej aktualizacji. Zniżki, z których można skorzystać, w ramach ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, są niezależne od zniżek, jakie przysługują na mocy poszczególnych programów samorządowych.

Jakie zniżki można uzyskać z Kartą Dużej Rodziny?

Z jakich zniżek oraz ulg mogą skorzystać posiadacze Karty Dużej Rodziny? Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich:

  • 50% ulga na wyrobienie paszportu (matka, ojciec, ojczym, macocha),
  • 75% ulga na wyrobienie paszportu dla dzieci,
  • zniżki na przejazdy koleją (37% zniżki na bilet jednorazowy i 49% zniżki na bilet miesięczny),
  • bezpłatny wstęp do parków narodowych (20 obiektów na obszarze całej Polski),
  • zniżki (10%) na zakupy w niektórych sieciach i dyskontach spożywczych,
  • rabat na prąd (niektóre z sieci mają taką ofertę),
  • rabat na wywóz śmieci (gmina sama decyduje, czy wprowadzi u siebie tego rodzaju zniżkę),
  • tańsze bilety na podróże samolotem (10% zniżki od ceny podróży we wszystkich klasach zapewnia LOT),
  • tańsze ubezpieczenie PZU,
  • bardziej preferencyjne warunki w bankach,
  • rabat na paliwo,
  • zniżki na bilety do kina.

Karta Dużej Rodziny – wniosek

Wniosek o Kartę Dużej Rodziny trzeba złożyć w gminie, która jest właściwa, z uwagi na miejsce zamieszkania, albo poprzez portal Emp@tia.

W tym wniosku należy zaznaczyć, czy chce się otrzymać kartę tradycyjną (plastikową) czy też elektroniczną (na urządzenia mobilne). Można także uzyskać obie. Jeśli dana osoba już ma ważną kartę tradycyjną i chce otrzymać ją w elektronicznej formie, wtedy trzeba zaznaczyć jako rodzaj wniosku – wniosek o przyznanie dodatkowej formy KDR, i odznaczyć wybraną opcję karty.

Gdy chce się uzyskać kartę elektroniczną, należy wypełnić załącznik ZKDR-04. Wypełnianie go nie jest obligatoryjne, gdy wnioskodawca już wcześniej wymienił numery telefonów i adresy e-mail członków rodziny i zaznaczył na ostatniej stronie wniosku oświadczenie, które dotyczy wyświetlania kart.

Każdorazowo do wniosku trzeba załączyć:

W przypadku ojca oraz matki:

  • oświadczenie, że nie mają ograniczonej władzy rodzicielskiej oraz że nie zostali jej pozbawieni w odniesieniu do przynajmniej trojga dzieci (można to uczynić na załączniku ZKDR-03 albo napisać takie oświadczenie samodzielnie),
  • dowód osobisty albo paszport, gdy nie ma się numeru pesel,
  • akt małżeństwa,
  • w odniesieniu do dzieci poniżej 18 lat (gdy nie mają numeru pesel), akt urodzenia, dowód, paszport,
  • w odniesieniu do dzieci powyżej 18 lat: paszport albo dowód osobisty (gdy nie mają numeru pesel), oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki (na formularzu ZKDR-01 albo samodzielnie).

W przypadku dzieci z rodzinnego domu dziecka albo z rodzin zastępczych obowiązuje postanowienie o umieszczeniu w danego rodzaju placówce (zał. ZKDR-02).

Natomiast cudzoziemiec – poza wyżej wskazanymi dokumentami – musi przedłożyć zezwolenie na pobyt w kraju oraz dokument, który potwierdzi prawo zamieszkiwania na terytorium Polski.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, tradycyjna Karta Dużej Rodziny jest do odbioru w Urzędzie Miasta/Gminy (tam, gdzie składano wniosek). Do tego jeszcze dochodzi możliwość jej wyświetlania za pośrednictwem aplikacji mObywatel (gdy zdecydowano się na jej elektroniczną wersję).

Karta Dużej Rodziny, gdy dzieci są dorosłe

Od 1 stycznia 2019 roku Karta Dużej Rodziny należy się wszystkim rodzicom i małżonkom rodziców, którzy mieli albo mają na utrzymaniu w sumie przynajmniej troje dzieci. Rodzic to w tym wypadku także osoba, która prowadzi rodzinny dom dziecka albo rodzic zastępczy.

Wszyscy rodzice, którzy otrzymali Kartę Dużej Rodziny, mogą z niej korzystać bezterminowo, czyli przez całe swe życie. Warto jeszcze nadmienić, że przysługuje ona niezależnie od wykazywanego dochodu.

Zobacz też inne nasze teksty z działu PORADY! 🙂

Komentarze Karta Dużej Rodziny – zniżki, dla kogo, co daje? (0)

      1 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Ustalanie dochodu na członka rodziny w funduszu alimentacyjnym

12 kwietnia 2016      TAGI:      
Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U.Z2016r.poz....»

Na czym polega wsparcie rodziny w świetle Ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”?

22 sierpnia 2017      TAGI:      
Ustawa „Za życiem” określa uprawnienia kobiet w ciąży i rodzin do wsparcia wzakresie...»

Który podmiot jest odpowiedzialny za transport dziecka w przypadku jego odebrania z rodziny na podstawie art 12a Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie?

28 sierpnia 2017      TAGI:      
To, który podmiot i jakiej sytuacji jest właściwy, powinny określać procedury postępowania...»
przemoc domowa niebieska karta

Niebieska karta – co to, procedura otrzymania, konsekwencje posiadania

14 kwietnia 2025     
Osoby, które doświadczają przemocy domowej, mogą skorzystać ze wsparcia, jakie...»
stopnie niepełnosprawności

Stopnie niepełnosprawności – jakie są i przywileje z nich wynikające

08 kwietnia 2025     
Co oznaczają poszczególne stopnie niepełnosprawności i jak można je uzyskać wramach...»
ulga na powrót

Ulga na powrót – co to, dla kogo, jak obliczyć?

07 kwietnia 2025     
Ulga na powrót to opłacalne rozwiązanie dla osób, które zamierzają powrócić...»