Będą zmiany w alimentach?
Nowe rozwiązania funkcjonowałyby obok dotychczasowego. Nowa instytucja skrótowo nazwana jest „alimentami natychmiastowymi”. Wskazane rozwiązanie ma sprzyjać szybkiemu uzyskaniu orzeczenia sądu.
Jakie są zalety zmiany systemu świadczenia alimentacyjnego?
Zaletą nowej instytucji byłaby nie tylko prostota, ale również dynamika w uzyskaniu orzeczenia w przedmiocie alimentów oraz ich wysokości.
Ile będą wynosić alimenty w nowym wydaniu?
Wysokość przyznawanych na mocy orzeczenia sądu świadczeń miałaby być uzależniona od minimalnego wynagrodzenia za pracę, jak i liczby dzieci pochodzących od tych samych rodziców. Wysokość świadczenia byłaby ustalona procentowo w zależności od liczby uprawnionych dzieci oraz minimalnego wynagrodzenia. I tak, przy jednym dziecku stawka wynosiłaby 21% minimalnego wynagrodzenia, przy dwojgu dzieci – 19% minimalnego wynagrodzenia, przy trojgu dzieci – 17% minimalnego wynagrodzenia, przy czworgu dzieci – 15% minimalnego wynagrodzenia, a przy pięciorgu oraz większej liczbie dzieci – 13% minimalnego wynagrodzenia.
Powiązanie świadczenia z minimalnym wynagrodzeniem za pracę skutkowałoby jego waloryzacją.
Jak wskazuje Ministerstwo, trwają prace nad wypracowaniem tabeli alimentacyjnej, która stanowić ma narzędzie dla sądów i stron w sprawach o ustalenie wysokości świadczenia alimentacyjnego.
Źródło:
sejm.gov.pl/INT10.nsf/klucz/ATTDABHMF/%24FILE/i03728-o1.pdf
Komentarze Będą zmiany w alimentach? (0)

Zmiany w ustawie – konsultacje społeczne

Będą zmiany w świadczeniach wychowawczych

Zmiany do Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

Zmiany w świadczeniu wychowawczym czekają na podpis prezydenta

Jak przygotować się do kontroli Standardów Ochrony Małoletnich na postawie najczęstszych uchybień i nieprawidłowości. Szkolenie online.
